Noslēdzies LU Cietvielu fizikas institūta organizētais konkurss “Saules kauss 2023”

2023. gada 20. maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) norisinājās jau piecpadsmitās “Saules kauss” sacensības, kas veicina 5.-12. klašu skolēnu interesi par zinātni un alternatīviem enerģijas iegūšanas veidiem. 

Sestdienas rītā pasākumu atklāja LU CFI direktors Andris Anspoks, sakot uzmundrinošus vārdus pasākuma dalībniekiem – skolēniem, skolotājiem, pasākuma organizatoriem, kā arī čaklajiem brīvprātīgajiem no LU CFI, pateicoties kuriem pasākums varēja notikt vislabākajā kvalitātē. 

Ar spēcinošu un motivējošu runu “Saules kausā” uzstājās arī Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietnieks zinātnes jomā Jānis Paiders.  

Pēc pēdējiem norādījumiem dalībniekiem, kurus sniedza sacensību tiesneši Pēteris Lesničenoks un Ainārs Knoks, sacensības varēja sākties! 

Tā kā laikapstākļi šogad lutināja, pasākums noritēja brīvdabas apstākļos – āra baseinā dažādās disciplīnās un klasēs sacentās komandas ar saviem pašdarinātajiem peldošajiem modeļiem, savukārt īpašā trasē sacentās ar saules enerģiju darbināmie braucamrīki.  

Pēc aizraujošajiem dažādu transportlīdzekļu startiem, komandu dalībniekiem bija iespēja smelties jaunas zināšanas, piedaloties vairākās lekcijās:  

  • Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs Valdis Ratniks stāstīja par e-auto kā ilgtspējīgu risinājumu transporta jomā. 
  • Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmijas kadeti prezentēja savu izglītības iestādi, iepazīstinot ar ikdienu tajā, apmācības procesu un citām aktivitātēm. 
  • Sabīne Riseva, kura pārstāvēja galda spēļu veikalu tīklu "Brain Games", iesaistīja jauniešus un citus pasākuma dalībniekus aizraujošā aktivitātē izdomai un prātam. 
  • Savukārt Raivis Lazdāns, SEB bankas Vadošais automatizācijas attīstītājs, skaidroja, kā mākslīgais intelekts un roboti palīdz SEB bankai kļūt efektīvākai un viedākai. 
  • Lekciju sadaļas nobeigumā mūsu institūta Plāno kārtiņu laboratorijas vadošais pētnieks Boriss Poļakovs iepazīstināja ar LU CFI radīto tehnoloģiju viedajiem logiem, kuru pārklājums ļauj atvēsināt vai uzturēt siltu ēku tad, kad to vajag. 

Konkursā sacentās skolēnu komandas no Cēsīm, Rīgas, Jūrmalas, Naukšēniem, Jelgavas, Dundagas, Valmieras, Daugavpils un citām apdzīvotām vietām. Katrā komandā bija divi līdz trīs dalībnieki. Sacensībās kopumā piedalījās 63 skolēni un 14 skolotāji.

Sagatavošanās posmā skolēni rasēja savu modeli un pēc rasējuma to veidoja. Pasākuma laikā skolēni pildīja erudīcijas testu. Tā rezultāti tika pieskaitīti vērtējumam, kas iegūts, pildot uzdevumus sagatavošanās posmā, un komandas sacensību rezultātam. Gala vērtējumu veidoja visu trīs rezultātu summa.  

Par kopvērtējuma uzvarētājiem kļuva jaunieši no Cēsu bērnu un jauniešu centra “Spārni” ar komandu “REM”, kuriem palīdzēja viņu skolotājs Armands Sīlītis. Šī pati komanda arī ieguva 2. vietu Spēka mašīnu disciplīnā Tautas klasē. 

Bet arī citi pasākuma dalībnieki – skolēnu komandas un skolotāji – nepalika bez pasākuma atbalstītāju sarūpētajām balvām un organizatoru atzinības rakstiem par dalību konkursā, jo entuziasms un sacensību gars, kas ir svarīgākais jebkurā konkursā, bija ikvienam skolēnam un skolotājam! 

Konkursa organizatoru komanda īpaši priecājas, ka pasākums “Saules kauss” jauniešus mudina vairāk interesēties par inženierzinātnēm, kā arī rosina topošo dabaszinātņu studentu skaita pieaugumu, kas ir ļoti svarīgi ikvienai tautsaimniecībai. 

Konkursa atbalstītāji: SIA “Brain Games”, AS “SAF Tehnika”, Izglītības un zinātnes ministrija, Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Rīgas P/A Rīgas enerģētikas aģentūra, Rīgas brīvostas pārvalde, SIA “Latvenergo”, SIA “L'Oreal Baltic”, AS “Swedbank”, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, AS “SEB Banka”, UNESCO Asociēto skolu tīkls. 

Informatīvie atbalstītāji: Latvijas Fizikas skolotāju asociācija, Latvijas Izglītības vadītāju asociācija, LU Jauno fiziķu skola, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. 

Pasākuma organizatori: LU CFI, LU CFI Fonds, CAMART². 

Konkurss “Saules kauss” aizsākās pirms 15 gadiem, lai jauniešiem parādītu, cik zinātne var būt aizraujoša, tostarp piedāvājot risinājumus enerģētikas un vides problēmām, kā arī ļaujot zinātniskajiem pētījumiem un atklājumiem dot ieguldījumu ekoloģiskākai, komfortablākai un patīkamākai nākotnei. 

Sacensību rezultāti

Kopvērtējums

Vieta Komanda
I REM
II Vāģi
III Dundagas tehniķi
 

Mašīnu disciplīnas

  Ātrums tautas klasē     Ātrums nestandarta klasē
Vieta Komanda   Vieta Komanda
I REM   I Rīga 12
II 5vskSaules-8   II Marinētie gurķīši
III Beidz Gurķoties   III Es nezinu
   
  Spēks tautas klasē     Spēks nestandarta klasē
Vieta Komanda   Vieta Komanda
I 5vskSaules-8   I Saules Komanda
II REM   II Saules Vējš
III Ezīši mašīnā   III Nu tik būs
 

Laivu disciplīnas

  Laivas tautas klasē     Laivas nestandarta klasē
Vieta Komanda   Vieta Komanda
I Dundagas tehniķi   I Marinētie gurķīši
II Nu tik būs   II Es nezinu
III 5vskSaules-8   III Rīga-12