Dr.phys. Jurģis Grūbe

Jurģis Grūbe – vadošais pētnieks Spektroskopijas laboratorijā un docents LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē. Jurģa galvenie pētniecības virzieni ir saistīti ar dažādu materiālu spektroskopisko īpašību pētīšanu, tas ir, skatīties kādā krāsā ir to luminiscence, kā šo luminiscenci var pēc iespējas efektīvāk ierosināt, kādi procesi materiāla iekšienē ir atbildīgi par luminiscences rašanos.

No darba brīvajā laikā Jurģis cenšas uzņemt enerģiju dažādos veidos, piemēram, spēlējot galda spēles un sportojot brīvā dabā. Aktivitātes notiek gan pastaigājoties pa mežu, gan dodoties velobraucienā pa grants un meža ceļiem. Šādi braukājot apkārt ir iespējams izpētīt un iepazīt dažādas Latvijas šķautnes. Savukārt pilnīga aizmiršanās datorspēlēs palīdz attīrīt prātu, lai pēc tam atkal varētu rasties jaunas zinātniskās idejas.

"True success is not the absence of failure, it is the refusal to surrender." - Lazarus Lake


PhD Edgars Butanovs

Edgars Butanovs – vadošais pētnieks Plāno kārtiņu laboratorijā, LZA Ludviga un Māra Jansonu vārdbalvas fizikā laureāts. Pēta dažādu pusvadītāju materiālu nanostruktūras un plānas kārtiņas – izstrādā to iegūšanas metodes, analizē šo materiālu fizikālās īpašības un testē to pielietojamību elektronikā un optoelektronikā. Par šīm tēmām viņš arī lasa lekcijas Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē.

Brīvajā laikā Edgaram patīk nodarboties ar fizikām aktivitātēm – klinškāpšanu un bolderingu gan iekštelpās, gan dabā, kā arī ziemas mēnešos ar distanču slēpošanu. Šie sporta veidi prasa ilgstošu disciplinētu trenēšanos, lai attīstītu tehniskās prasmes un fizisko sagatavotību, tādējādi norūdot prātu un ķermeni. Papildus tam Edgars fotografē, kas ir labs veids kā attīstīt radošo domāšanu.


Dr.phys. Varis Karitāns

Varis Karitāns – vadošais pētnieks LU CFI Redzes laboratorijā. Darbs saistīts ar adaptīvo optiku un attēlu kvalitātes kontroli. Laboratorijā tiek pētītas optisko kropļojumu kompensēšanas metodes un dažādi algoritmi šī mērķa sasniegšanai. Turpmākā gaitā plānots pētījumus vairāk sasaistīt ar materiālzinātni, lai radītu sarežģītus optiskus komponentus jaunu viļņu frontes sensoru izstrādei.

 

Brīvajā laikā patīk vērot zvaigznes, tāpēc vienmēr gaidu skaidras debesis. Šādos brīžos dodos uz Baldones observatoriju, kur man ir pieeja lielam teleskopam. Vadu publiskos debess demonstrējumus arī atsevišķiem interesentiem. Patīk garas pastaigas, it sevišķi, gar jūru.

 

The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it. ― Neil deGrasse Tyson


Mg. Līga Bikše

Līga Bikše – Zinātniskā asistente Materiālu morfoloģijas un struktūras pētījumu laboratorijā, Taivānas un Baltijas valstu fizikas pētījumu centra koordinatore Latvijā. Pēta cēlmetālu nanostruktūru sistēmas Ramana izkliedes pastiprināšanai, ar mērķi izveidot mobilu iekārtu ātrai vīrusu/molekulu detektēšanai.

 

Kopš trīs gadu vecuma Līga ir aizrāvusies ar tautiskajām dejām un pēdējos gados aktīvi dejojusi deju ansamblī “Daiļrade”. Šobrīd pašas dejotājas karjera lēnām ievirzās miera fāzē, taču deja iezagusies ikdienas dzīvē citā formātā – divas reizes nedēļā Līga braukā uz dzimto pilsētu Valmieru, lai vakaros vadītu jauniešu deju kolektīvu “Sadancis”.

 

“The more You practice, the better You get, the more freedom You have to create.” – Jocko Willink


Mg. Aleksandrs Platoņenko

Aleksandrs Platoņenko – pētnieks Pašorganizēto sistēmu kinētikas laboratorijā. Eksperimentāli un ar datormodelēšanas palīdzību pēta radiācijas iedarbības rezultātā veidotos defektus cietas vielās, to īpašības un veidošanas mehānismus, ar mērķi paredzēt šo materiālu radiācijas izturību, īpašību izmaiņas pēc ilgstošas starojuma iedarbības, tāda veidā ļaujot tos lietot ilgāk un efektīvāk.

 

Brīvajā laikā Aleksandram patīk aktīva atpūta - taku skriešana un kalnu tūrisms. Bet mājas apstākļos aizraujas ar mūziku – dīdžejošanu, skrečošanu un vinila plašu kolekcionēšanu.

 

“Nothing in life is to be feared, it is only to be understood. Now is the time to understand more, so that we may fear less.”
— Marie Curie


Mg. Ivita Bite

Ivita Bite – Pētniece Optisko materiālu laboratorijā, L’Oréal Baltic balvas Sievietēm zinātnē ieguvēja. Pēta dažādas ķīmiskās un fizikālās sintēžu metodes oksīdu materiāliem, ar mērķi pilnveidot šo materiālu sintēzes, lai tās būtu pēc iespējas energoefektīvākas, ar mazāku kopējo ķīmisko vielu patēriņu, dabai draudzīgākas un arī ar uzlabotām materiālu morfoloģiskajām un fizikālajām īpašībām.

 

Brīvajā laikā Ivitai lielākoties patīk būt brīvā dabā, sakārtot prātu un gūt jaunu enerģiju, tāpēc lielākā daļa viņas vaļasprieki ir āra sporta veidi – taku skriešana, disku golfs, pārgājieni, orientēšanās u.c. Kā arī dažāda tipa galda spēles, kas attīsta stratēģisku domāšanu.

 

“Not having the best situation, but seeing the best in your situation is the key to happiness.”
— Marie Forleo


Fizikas doktors Anatolijs Šarakovskis

Vadošais pētnieks, direktora vietnieks, Spektroskopijas laboratorijas vadītājs, asociētais profesors, LZA korespondētājloceklis. Pēta luminiscenci dažādos materiālos, lai padarītu dzīvi krāšņāku!

Arī Anatolijs - cilvēks starp jums biljarda zālē, cep un šmorē, šuj un tamborē.

Dievs, dod man vēsu prātu pieņemt visu, ko nespēju ietekmēt, spēku ietekmēt visu, ko spēju un gudrību vienmēr atšķirt vienu no otra.
/K.Vonnegūts/


Fizikas doktors Andris Antuzevičs

Vadošais pētnieks Spektroskopijas laboratorijā, docents Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē un Latvijas Nacionālās enciklopēdijas šķirkļu autors. EPR spektroskopijas entuziasts, šķetinot nesapārotu elektronu noslēpumus magnētiskajā laukā, lai paplašinātu fundamentālās zināšanas par defektu lomu cietvielās.

Andris - dejotājs zinātnē un fiziķis, kurš dejo.


Fizikas doktore Jeļena Butikova

#EUROfusion LV projekta menedžere, lāzerinducētās caursites spektroskopijas speciāliste, kas pēta plazmas skarošo sienu piemaisījumus, lai paātrinātu kodolsintēzes reaktora ienākšanu katra cilvēka ikdienas dzīvē!

Ļena ir profesionāla glikozes sensora lietotāja un parfimērijas entuziaste, kurai boksa cimdi der tikpat labi kā lateksa.

Cthulhu Fhtagn! 


Topošā fizikas doktore Natālija Tetervenoka

Pētniece Organisko materiālu laboratorijā, kas māk apieties ar tīrtelpu klasteri un pēta organisko gaismas diožu īpašības, lai nākotnē būtu vēl kvalitatīvāki monitori un TV ekrāni!

Natālija - cilvēks starp jums, kas skrien maratonus, un īsta meistare virtuvē!


Fizikas doktors un topošā fizikas doktore Kaspars un Inga Pudži

Jauni un talantīgi, zinātnes balvu laureāti un stipendiju ieguvēji, pēta dažādas funkcionālo materiālu īpašības, lai spētu tās kontrolēt un izmantot praktiskos pielietojumos. Kaspars strādā pie termoelektrisko īpašību pētījumiem, kur siltuma enerģiju tiešā veidā var pārvērst elektroenerģijā. Šo efektu Kaspars izmanto sensora izveidei, kas jūt ne tikai siltumu, bet arī gaismu. Savukārt, Inga savas disertācijas ietvaros, izmantojot rentgenstarojumu, pēta dažādus termohromos materiālus, kas temperatūras ietekmē maina savu krāsu, paverot iespējas tos izmantot kā temperatūras indikatorus.  Abi kopā strādā pie jaunu kompozītmateriālu  pētījumiem rentgenstarojuma detektora izveidei.

IKP jeb Inga un Kaspars Pudži - ģimene, cilvēki ar mugursomām un teltīm kalnos un līdzenumos, riteņbraucēji un vienkārši dabas baudītāji.

Lai arī ko Tu darītu, centies to izdarīt pēc iespējas labāk!


Topošais fizikas doktors Ainārs Knoks

Pētnieks Enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas materiālu  laboratorijā. Pēta nākotnes vides attīrīšanas materiālu titāna dioksīda nanostruktūru iegūšanu un īpašības vides attīrīšanai izmantojot Saules gaismu.

Ainārs - pēta pagātnes senču dzīvesveidu un ikdienu, rekonstruējot 10.-11. gs. Zemgales ciltis, apmācīts karamākslā, Mežotnes pilskalna zobencīņu čempions, taekvondo otrās pakāpes melnās jostas īpašnieks.

Scienti pro Patria!


Fizikas doktore Līga Grīnberga

Informācijas un komunikācijas daļas vadītāja,  L'Oreal stipendijas ieguvēja, LZA korespondētājlocekle.

Zinātnē aizraujas ar ūdeņraža enerģētiku, organizē konferences un pasākumus, kā arī skaidri zina, ka fiziķi ir NORMĀLI cilvēki!

Arī Līga - cilvēks, kas labprāt lasa Simenonu un Vollesu, rakājas pa puķu dobēm un priecājas par Pin-up meitenēm.

Tomēr dzīvē labāk iet,
Kam ir zirgs, kurš naktī dzied!
/O. Vācietis/