
Identifikācijas numurs: 1.1.1.3/1/24/A/021
Tips: Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF)
Projekta ilgums: 01.07.2025. - 30.06.2028.
Projekta vadītājs: Ph.D. Ainārs Ozols, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI)
Atbildīgais no LU CFI: Ph.D. Ainārs Ozols, LU CFI
Sadarbības partneri: Macro Innovation SIA
Kopējais finansējums: 683 000 EUR
ERAF finansējums: 466 200 EUR
Mērķis:
Projekta galvenais zinātniskais un inženiertehniskais mērķis ir izstrādāt plānākus, augstas kvalitātes un parametriski vienādus daudzslāņu šķidrā kristāla displeja moduļus (m-LCD), ar videi draudzīgām metodēm. Šie moduļi ir nepieciešami multi-fokālās attēla veidošanai virtuālās un paplašinātās realitātes brillēm un mainīga fokusa redzes korekcijas brillēm. Parasti šie daudzslāņu šķidrā kristāla elementi tiek veidoti, salīmējot individuālos displeja elementus, piemēram, šķidra kristāla šūnas, kopā. Projekta risinājums ir izveidot šos daudzslāņu moduļus, tos būvējot secīgi, slāni pa slānim, koplietojot vienu stiklu diviem elementiem. Šī pieeja samazinātu attālumu starp šķidrā kristāla slāņiem un novērstu nepieciešamību pēc videi kaitīgiem skābēm, kas tiek izmantotas stikla plānināšanai.
Kopsavilkums:
Nekomerciālā rūpnieciskā pētījuma projekta pieteikuma galvenais zinātniskais un inženiertehniskais mērķis ir sasniegt plānāku un vides ziņā draudzīgāku šķidro kristālu daudzslāņu moduļu ražošanu, kurus var izmantot gan miniatūros multi-fokālu attēlu attēlošanas pielietojumos virtuālajā un papildinātajā realitātē acīm tuvu novietotos displejos un mainīgās fokusēšanas redzes korekcijas brillēs, gan citās daudzslāņu šķidro kristālu ierīcēs. 36 mēnešu laikā divi partneri - Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts un privātais uzņēmums Macro Innovation - izstrādās jaunu metodi, kā ražot daudzslāņu LC-moduļus bez optiskajām līmēm un atsevišķo šūnu līmēšanas procesa, kā arī pētniecību par hiper-spektrālās analīzes metodes pielietojumu ātrai šķidro kristālu slāņa biezuma kartēšanai. Moduļi tiks testēti paplašinātās realitātes displejos, lai novērtētu optisko attēlu izkropļojumu un lietotāja pieredzi.
Sagaidāmie zinātniskie rezultāti:
LCD prototipu un izgudrojuma patentu pieteikums, kā arī divas atklātās piekļuves publikācijas.
LU CFI uzdevumi:
Jaunu LCD moduļu ražošanas metodes pētījums. Hiperspektrālās attēlveidošanas metodes izpēte un izstrāde šūnu attāluma biezuma kartēšanai.