LATVIJAS UNIVERSITĀTES CIETVIELU FIZIKAS INSTITŪTS IEGUVIS EIROPAS KOMISIJAS EKSELENCES CENTRA STATUSU AR ATBILSTOŠU FINANSĒJUMU

1999.gada nogalē Eiropas Komisijas (EK) piektajā ietvaru programmā tika izsludināts konkurss par kopskaitā 34 Ekselences Centru (EC) izveidošanu Austrumeiropas un Centrāleiropas valstīs. To izveidošanai EK izdalīja 30 milj. EUR finansējumu 3 gadiem.

Ekselences Centru galvenie uzdevumi:

  • sekmēt zinātnes un tehnoloģijas sektoru restrukturēšanu;
  • atbalstīt reģionu ekonomiskās un sociālās vajadzības;
  • piesaisīt jaunos zinātniekus;
  • pārņemt labāko pieredzi, sadarbojoties ar kolēģiem no Eiropas;
  • nodrošināt mūsdienīgus zinātniskā darba apstākļus.

Konkursā varēja piedalīties zinātniskās iestādes ar izteiktām organizatoriskām un administratīvām robežām, kurās līdztekus fundamentāliem notiek arī lietišķie pētījumi un kurās lieto daudzdisciplināru pieeju.

LU Cietvielu fizikas institūts savu projektu nosauca par Ekselences Centru perspektīvo materiālu pētniecībai un tehnoloģijām. Projekta ietvaros paredzēts padziļināt un attīstīt tālāk tās tēmas, pie kurām institūts jau strādāja, akcentējot lietišķos aspektus un sadarbību. Pie projekta sastādīšanas (apm. 500 lpp angļu valodā) divus mēnešus aktīvi strādāja institūta vadošie zinātnieki.

185 projektu konkursā (no 12 valstīm) LU Cietvielu fizikas institūta sagatavotais projekts ieguva augstu novērtējumu: 48 punktus no iespējamiem 50 un ierindojās 5-8 vietā. Pārliecinoši pirmo vietu konkursā ieguvām starp materiālzinātnei veltītiem projektiem.

Konkursā no Latvijas piedalījās seši institūti. Labu novērtējumu ieguva LU Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (40 p. no 50 iespējamiem), LU Atomfizikas un spektroskopijas institūts (37.p.) un Koksnes ķīmijas institūts (37 p.) . Diemžēl finansējumu no Latvijas ieguva vienīgi LU CFI projekts. Igaunijā, kur zinātne nacionālā līmenī tiek vairāk atbalstīta, Ekselences Centra finansējumu ieguva divi institūti, bet Lietuvā - arī tikai viens.

Pēc atbilstošām sarunām Briselē tika parakstīts kontrakts ar EK par 703 000 EUR jeb 400 000 Ls uz trim gadiem 2001.-2003.g.; vēlāk pagarināts arī uz 2004. gadu (bez papildus finansējuma). Šo EK piešķirto naudu var lietot sekojošiem mērķiem:

  • ilglaicīgām (ilgāk par 1 mēn.) ārzemju kolēģu vizītēm CFI: 31 %
  • CFI darbinieku vizītēm ārzemēs t.sk. konferenču apmeklēšanai: 35%
  • aparatūras un materiālu iegādei, ja tā nepieciešama ārzemju speciālistiem to vizītes laikā: 9 %,
  • pieskaitāmiem izdevumiem: 25%.

Jau 2001.gada janvārī institūtā ieradās pirmie vieszinātnieki no Eiropas valstīm Ekselences Centra projekta ietvaros. Viens no smagākajiem uzdevumiem bija nodrošināt viņiem mūsdienīgus zinātniskā darba apstākļus. Tā kā zinātne visus neatkarības gadus Latvijā ir turēta stingras diētas apstākļos (praktiski nav bijis valsts finansējuma pieaugums kopš 1993.gada), tad zinātniskā aparatūra (izņemot datortehniku) nav atjaunota. Reālas iespējas atjaunot zinātnisko aparatūru paveras 2004. gadā līdz ar Eiropas Savienības struktūrfondu (ERAP) izmantošanas iespējām.

Lai LU Cietvielu fizikas institūts turpmāk varētu godam pārstāvēt Latviju Eiropas Ekselences Centru tīklā, ceram arī uz Latvijas valdības finansiālu atbalstu.

 

Prof. Andris Krūmiņš

LU Cietvielu fizikas institūta

direktora v.i.