17. jūnija LTV Rīta Panorāmā mūsu institūta pētnieks  Aleksejs Zolotarjovs stāsta par produkta izstrādi, ko nākotnē plānots arī komercializēt.

LU CFI zinātnieki uzsākuši viedo boju izstrādi. Tās būs jūrās, ezeros vai okeānos novietojamas bojas, kas tiešsaistē iegūs laboratoriskiem mērījumiem ļoti tuvus datus par ūdens kvalitāti un piesārņojumu. Šī tehnoloģija nākotnē būs ļoti noderīga, piemēram, zivju fermām vai pašvaldībām, kurām ir svarīgi kontrolēt ūdens kvalitāti pludmalēs.

Lai gan dažādas bojas ar sensoriem pasaulē ir pieejamas jau kādu laiku, mūsu zinātnieki piedāvā jaunu risinājumu, kas ļaus precīzu nepieciešamo informāciju par ūdens kvalitāti iegūt praktiski tiešsaistē.

“Bojā tiks izmantots mikrospektrometrs, kas komerciāli tirgū parādījās tikai pirms diviem trim gadiem. Tas vēl nav pielietots ūdens analīzēm tādā veidā, kā mēs to domājam darīt. Bet tas sniedz laboratorijas kvalitātei ļoti tuvus datus. Jūras zivju fermām ir straujas ūdens kvalitātes izmaiņas, kas var apdraudēt zivis. Šis spektometrs un tā dati, ja tos pareizi apstrādā, var sniegt superātru atgriezenisko saiti fermas uzraudzītājiem vai īpašniekiem, lai kaut ko mēģinātu izglābt, salabot vai pārvietot fermu citur,” skaidro Aleksejs.

Rīta Panorāmas sižets

Dalīties