Zemas temperatūras litija jonu bateriju šūnu izstrāde ar jonu šķidruma elektrolītu

Identifikācijas numurs: LVR3_10

Tips: Eiropas Kosmosa aģentūras Pieprasītāja puses programma

Projekta ilgums: 01.10.2023. – 05.01.2025.

Projekta vadītājs: Dr. Gints Kucinskis, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts

Kopējais finansējums: 95 569 EUR

Projekta mērķis:

Izstrādāt drošu un stabilu bateriju elementu, ko var droši darbināt zemā temperatūrā, optimizējot anoda arhitektūru un sastāvu un izmantojot elektrolītus uz jonu šķidruma bāzes.

Kopsavilkums:

Šī projekta mērķis ir izstrādāt litija jonu bateriju (LJB) elementu, kas optimizēts uzticamai darbībai zemā temperatūrā. Koncentrējoties uz anodu optimizāciju un jonu šķidrumu saturošu elektrolītu izmantošanu, mērķis ir ļaut LJB efektīvi darboties pat aukstā klimatā, sākot no +5°C un, iespējams, sasniedzot -20°C. Izstrādājot maza mēroga LJB elementa prototipu, projekts demonstrēs uzlabotu LJB elementa veiktspēju un drošību zemā temperatūrā, kam var būt pozitīva ietekme uz kosmosa misijām un dažādos sauszemes pielietojumos.

Sagaidāmie zinātniskie rezultāti: 

Paredzamie rezultāti ietver uzlabojumus litija jonu bateriju (LJB) tehnoloģijā aukstam klimatam, kas panākti, izmantojot optimizētu anoda dizainu un hibrīda jonu šķidros elektrolītus. Sagaidāma uzlabota baterijas veiktspēju pie +5°C un zemākās temperatūrās, ko apliecina uzlabota jaudas saglabāšana un kalpošanas laiks maza mēroga LIB šūnu prototipā. Šie atklājumi sola drošākus un uzticamākus enerģijas uzglabāšanas risinājumus kosmosa misijās un aukstās temperatūrās tepat uz Zemes.