Identifikācijas numurs: 101069612

Tips: Apvārsnis Eiropa

Projekta ilgums: 01.10.2023.-30.09.2027.

Projekta vadītājs: Dr. Anwar Ahnyaz, RISE RESEARCH INSTITUTES OF SWEDEN AB

Sadarbības partneri:

  • RISE RESEARCH INSTITUTES OF SWEDEN AB
  • TECHNISCHE UNIVERSITAET BRAUNSCHWEIG
  • UPPSALA UNIVERSITET
  • Nanopow AS
  • Talga AB
  • KANSAI ALTAN BOYA SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI
  • CENTRO RICERCHE FIAT SCPA
  • GRAPHMATECH AB
  • FUNDACION CIDETEC
  • AVESTA BATTERY & ENERGY ENGINEERING
  • AIT AUSTRIAN INSTITUTE OF TECHNOLOGY GMBH
  • COMMISSARIAT A L ENERGIE ATOMIQUE ET AUX ENERGIES ALTERNATIVES
  • CUSTOM CELLS ITZEHOE GMBH
  • VARTA MICROBATTERY GMBH
  • EUTEMA RESEARCH SERVICES GMBH
  • SOCIETE NOUVELLE D'AFFINAGE DES METAUX-SNAM

Atbildīgais no LU CFI: Dr. Gints Kučinskis

Kopējais finansējums: 5 415 729 Eur (Apvārsnis Eiropa)

Projekta mērķis:

NoVOC mērķis ir risināt videi draudzīgu, netoksisku litija jonu akumulatoru ražošanas ieviešanu izmēģinājuma mērogā, tostarp akumulatoru elementu komponentu ražošanu, elementu projektēšanu un šūnu montāžas procesus, izmantojot gan ūdens, gan sauso elektrodu ražošanas procesus, ievērojami samazinot izmaksas un mazinot ietekmi uz vidi.

Kopsavilkums:

Projekts NoVOC attīsta ilgtspējīgas apstrādes metodes, ko izmanto liela mēroga bateriju elektrodu un šūnu komponentu ražošanā litija jonu baterijām. NoVOC aktivitātes ir pielāgotas izaicinājumiem, ar kuriem saskaras minētā tēma:

  1. Zemākas oglekļa emisijas bateriju šūnu ražošanā Eiropā.
  2. Jaunas ilgtspējīgas elektrodu un šūnu ražošanas metodes ar zemu enerģijas patēriņu un bez gaistošo organisko savienojumu (GOS) emisijām.
  3. Attīstītās elektrodu pārklājuma ražošanas metodes neizmanto organiskos šķīdinātājus un samazina kapitāla izmaksas, kas saistītas ar šķīdinātāja reģenerācijas sistēmu.
  4. Sausās ražošanas metodes ar nākamās paaudzes materiāliem.
  5. Slēgtas cilpas tipa industrializācija un procesu projektēšana, lai pārvērstu zemas vērtības ķimikālijas no ražošanas procesiem augstvērtīgos produktos.

NoVOC mērķis ir izstrādāt un demonstrēt divas konkurētspējīgas šūnu ražošanas tehnoloģijas (elektrodi, kas ražoti uz ūdens procesa bāzes un sauso bateriju šūnu ražošanas tehnoloģijas) automobiļu akumulatoriem, kas paredzēti ražošanai Eiropā. NoVOC piedāvātie jauninājumi ir vērsti uz šūnu ražošanas procesa uzlabošanu, integrējot divus jaunus elektrodu ražošanas procesus pašlaik pieejamajā bateriju šūnu montāžas procesā, un demonstrē automobiļu elementu izgatavojamību divos formātos (maisiņu un cilindriskos) bez toksiska organiskā šķīdinātāja, samazinot ražošanas izmaksas.

Sagaidāmie zinātniskie rezultāti

Litija jonu baterijām (LIB) ir augsts enerģijas un jaudas blīvums un ilgs mūžs, un tā ir dominējošā enerģijas uzkrāšanas tehnoloģija, jo īpaši portatīvajā elektronikā un elektriskajos transportlīdzekļos, un pat stacionārajā enerģijas uzglabāšanā elektrotīkla vajadzībām. Lai gan tiek pētītas dažas alternatīvas, ir sagaidāms, ka LIB turpinās savu dramatisko izaugsmi, un paredzams, ka līdz 2030. gadam globālais pieprasījums pēc LIB dubultosies. Neskatoties uz to kritisko nozīmi pašreizējās un nākotnes tehnoloģijās, šobrīd globālajā LIB ražošanā dominē Āzijas un Klusā okeāna reģionā un Eiropas daļa šobrīd ir aptuveni 2%, jo LIB investīcijas Eiropā kavē augstie Eiropas standarti attiecībā uz drošības prasībām darba vietā, emisiju limitiem un arī gaidāmie bateriju pārstrādes noteikumi.

Tāpēc, lai izvirzītu Eiropu LIB ražošanas priekšgalā, ir vajadzīgas jaunas ražošanas metodes, kas ir drošas un ilgtspējīgas. Tas ne tikai radītu lielākas investīcijas ražošanas jaudā, bet arī izvirzītu Eiropu progresīvāko un drošu ražošanas tehnoloģiju priekšgalā nākotnes LIB. Turklāt, ņemot vērā vērienīgos ES klimata mērķus līdz 2050. gadam, īpaši ir vajadzīgas jaunas tehnoloģijas, piemēram, LIB, lai nodrošinātu nulles emisiju mobilitāti un atjaunojamās enerģijas uzglabāšanu.

NoVOC projekts sper svarīgus soļus pareizajā virzienā uz nulles izmešu mobilitāti un augsta dzīves līmeņa saglabāšanu Eiropā ar minimālu ietekmi uz veselību, vidi un globālo klimatu.

LU CFI uzdevumi

Katoda suspensijas sagatavošana uz ūdens bāzes, metodes pārnešana eksperimentālo bateriju elementu palielināšanai un ražošanai.