No Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) vairāku gadu garumā veiktajiem pētījumiem ir izaudzis jauns Latvijas dziļo tehnoloģiju uzņēmums AP4PIC, kas izstrādā polimēru integrētās fotonikas mikroshēmas – nākamās paaudzes čipus, kuros informācijas apstrādei un pārvadei tiek izmantota gaisma, nevis elektriskie signāli. Šī tehnoloģija nākotnē var būtiski mazināt datu centru un skaitļošanas enerģijas patēriņu.

AP4PIC pamati meklējami LU CFI ilgstošajā pieredzē polimēru optisko un funkcionālo īpašību pētniecībā. Sasniedzot augstu zinātnisko līmeni un komercializācijas potenciālu, 2024. gadā tika nodibināts spin-off uzņēmums, kas šobrīd sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti izstrādā pirmos polimēru fotonikas mikroshēmu prototipus.

Integrētā fotonika strauji attīstās visā pasaulē, un AP4PIC šobrīd ir vienīgais uzņēmums Latvijā, kas darbojas šajā nozarē. Atšķirībā no daudziem starptautiskajiem ražotājiem, kas izmanto silīcija platformas, AP4PIC fokusējas uz organiskajiem polimēriem, kas nodrošina plašāku funkcionalitāti un vieglāku integrāciju ar dažāda veida sensoriem un komunikāciju sistēmām. Tas paver iespējas ne tikai datu centru komponentēm, bet arī biomedicīnas, ekoloģiskajiem un industriālajiem optiskajiem sensoriem.

“Tiek lēsts, ka tuvākajos gados mākslīgā intelekta darbība vien varētu veidot līdz pat 10% no pasaules enerģijas patēriņa – ja ar mūsu tehnoloģiju izdodas šo patēriņu samazināt kaut vai par dažiem procentiem, ieguvums globālā mērogā ir milzīgs,” norāda AP4PIC vadītājs Aivars Vembris, kurš ir arī LU CFI Organisko materiālu laboratorijas vadītājs.

LU CFI ir gandarījums redzēt, kā institūta pamatpētījumi pārtop jaunās tehnoloģijās un sniedz reālu pienesumu Latvijas uzņēmējdarbības un rūpniecības attīstībai. AP4PIC progress apliecina, ka ilgtspējīgs ieguldījums zinātnē, stipra materiālu pētniecības bāze un labvēlīga inovāciju vide ir būtiski priekšnoteikumi, lai rastos jaunas tehnoloģijas.

Plašāks raksts researchLatvia mājaslapā

Dalīties