Līguma numurs: 101186499
Tips: Horizon Europe
Projekta ilgums: 01.11.2024. – 31.10.2029.
Projekta vadītājs: Institute of Solid State Physics, University of Latvia (ISSP UL), Dr. Phys. Ēriks Birks
Projekta ERA-Chair holder: Dr. Phys. Andrei Kholkin
Budžets: 2 492 490 EUR
Projekta mērķi:
Uzlabot zinātnieku kompetenci pētniecībā un inovācijās, īpašu uzmanību pievēršot modernām nanomēroga pētījumu metodēm materiālzinātnē un funkcionālo materiālu izstrādei.
Veicināt daudzveidīgu starptautisku un starpsektoru pētnieku iesaisti, lai nodrošinātu plašu talantu apriti projektā.
Palielināt pētniecības kapacitāti Austrumeiropā, tādējādi veicinot pētniecības iestāžu vispārējo izcilību, īpaši zemas dimensijas segnetoelektrisko materiālu jomā.
Veidot spēcīgas un nozīmīgas partnerības starp akadēmisko un rūpniecības sektoru, īpaši nanotehnoloģiju un modernu segnetoelektrisko materiālu jomās.
Paplašināt CFI zinātnieku pētniecības, vadības un uzņēmējdarbības prasmju spektru, lai uzlabotu viņu kompetenci materiālu zinātnē.
Uzlabot pētnieku konkurētspēju un nodarbinātības iespējas, iesaistot viņus sarežģītos starpdisciplināros projektos, kas sniedz ieguldījumu gan akadēmiskajā, gan industrijas vidē.
Izveidot un stiprināt jaunas pētnieku grupas ilgtspēju, paplašinot projektu portfeli, veidojot jaunus partnerības projektus un sadarbojoties ar mikroelektronikas un biomedicīnas uzņēmumiem, lai izmantotu kompetenci segnetoelektrisko materiālu jomā jaunu segnetoelektrisku ierīču un tehnoloģiju izstrādē.
Projekta apraksts:
FeLow-D projekts ir cieši saistīts ar stratēģisko mērķi "Eiropas Pētniecības telpas (ERA) padziļināšana". Tā mērķis ir attīstīt segnetoelektrisko materiālu pētījumu grupu Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) līdz vadoša pētniecības centra līmenim reģionā, veicinot atvērtas zināšanu apmaiņas kultūru efektīvā pētniecības un inovāciju (R&I) sistēmā. Izveidojot jaunu pētniecības laboratoriju un veicot strukturālas izmaiņas LU CFI, projekts tiecas piesaistīt un noturēt izcilākos talantus Dr. Andreja Kholkina vadībā. Pārveides process ietver sadarbības stiprināšanu ar industriju, nodrošinot ilgtspējīgu izaugsmi pētniecības aktivitātēs un atbalstot pāreju no laboratorijas inovācijām līdz aktuāliem praktiskiem pielietojumiem.
Projekts koncentrējas uz pētījumu attīstīšanu zemas dimensijas segnetoelektriķos ar jaunu/uzlabotu funkcionalitāti nanomērogā. Segnetoelektriskie materiāli jau sen ir zināmi ar savu augsto elektrisko polarizāciju, labajām pjezoelektriskajām, magnetoelektriskajām un citām īpašībām, kas padara tos īpaši perspektīvus mūsdienu pieprasītajās pielietojumu jomās. Projekta fokusā ir nulles, viena un divu dimensiju segnetoelektrisko materiālu izpēte, kas nodrošina nākotnes elektronikas miniaturizāciju un inovatīvas funkcionalitātes tādās jomās kā elastīgi/nēsājami sensori, lokalizēti enerģijas iegūšanas avoti, pjezoelektriski elementi, aktīvi implanti un dažādas bioelektroniskas ierīces.
Projekts integrēs uzlabotus modelēšanas paņēmienus, izmantojot līdzsvara un nelīdzsvara termodinamiku un galīgo elementu analīzi, materiālzinātni segnetoelektrisko materiālu jomā un nanomēroga ierīču inženieriju, lai izveidotu jaunus elementus uz segnetoelektrisko materiālu bāzes ar iepriekš nesasniedzamu veiktspēju. Multidisciplinārā pieeja, kurā iesaistīti eksperti no teorētiskās fizikas, materiālzinātnes, ķīmijas un citam nozarēm nodrošinās nozīmīgus sasniegumus segnetoelektrisko ierīču jomā un noteiks jaunus nozares standartus.
Projekta mājaslapa: www.felowd.eu