Latvijā pirmajā LU CFI organizētajā “Deep Science Hackathon” uzvar ideja par D vitamīna mērīšanu ar optisko sensoru

Aproce, kurā ir iebūvēts optisks sensors D vitamīna mērīšanai cilvēka organismā. Astoņu ideju konkurencē šo ieceri pirmā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) rīkotā “Deep Science Hackathon 2018” žūrija atzina par gatavāko biznesa projektu. Hakatons bija pirmā aktivitāte “Materize” ietvaros, kas ir institūta jaunā platforma zinātnes pakalpojumu eksportam un sadarbībai ar industriju augsto tehnoloģiju jomā.

48 stundu laikā komanda ar simbolisku nosaukumu “Vitamin D” (latviski “D vitamīns”) pilnveidoja savu ideju par neinvazīvu metodi, kā novērtēt D vitamīna daudzumu cilvēka organismā. Hakatona žūrija šo ideju novērtēja visatzinīgāk, jo tai ir liels biznesa potenciāls. Šī inovatīvā iecere maina D vitamīna mērīšanas veidu, piemēram, bērniem un pieaugušajiem vairs nevajadzētu ņemt asinis no vēnas. Ņemot vērā, kādas būtiskas negatīvas sekas izraisa D vitamīna trūkums cilvēka organismā, jaunā tehnoloģija būs noderīga daudziem cilvēkiem, jo īpaši reģionos, kur ir nepietiekams daudzums saules gaismas, tostarp, Latvijā.

„Ideja par šādu metodi man bija jau kādu pusotru gadu, taču tieši hakatona 48 stundas deva iespēju pastiprināt un izveidot spēcīgu komandu, iegūt nepieciešamo papildu informāciju un izrunāt šī jauninājuma biznesa perspektīvas ar potenciālo lietotāju. Esam apņēmības pilni turpināt šo ieceri attīstīt par produktu, kas būtu aktuāls ne tikai Latvijas, bet arī visas Baltijas vai pat pasaules tirgum,” teic idejas autors, materiālu fizikas doktors, Vidzemes augstskolas Sociotehnisko sistēmu inženierijas institūta direktors un Latvijas Universitātes pasniedzējs Ojārs Balcers. Kopā ar viņu komandā piedalījās un vērtīgas idejas sniedza citi LU CFI fiziķi, cilvēks, kuram ir bijis D vitamīna trūkums, kā arī 9. klases skolēns, kam interesē fizika un jaunās tehnoloģijas.

Labākā ideja ieguva balvu — 9000 eiro apmērā, kas ietver sešu mēnešu atbalsta programmu, kuru nodrošina LU CFI sadarbībā ar zviedru partneriem KTH un RISE, kā arī atbalstu no “S/B PRO Startup Studija”. Atbalstā ietverts mentoru atbalsts, prototipa izveide un turpmākā finansējuma piesaiste, kā arī citas vērtīgas balvas no atbalstītājiem – “Startin.lv”, Latvijas Jauno Zinātnieku apvienības, “Magnetic Latvia”, “Latitude59”, “InnoEnergy” un RTU Dizaina fabrikas.

Līdztekus uzvarētājiem, hakatonā tika prezentētas arī tādas idejas kā iespēja noteikt materiāla kvalitāti ar skaņas palīdzību, paukošanās tērps, kurā iebūvēti skārienjūtīgi sensori rezultātu noteikšanai, risinājums ādas vēža agrīnam skrīningam, plazmas displeja ideja un hologrammu vizualizācijas, automašīnu riepu atkritumu pārstrādes iekārtas un citas. Pavisam uz “Deep Science Hackathon radošo darbnīcu tika pieteiktas 12 idejas, no kurām astoņas veiksmīgi nokļuva līdz pasākuma noslēgumam.

Šis hakatons bija atšķirīgs ar to, ka idejas bija balstītas materiālzinātnē, kā arī atradās dažādās stadijās - no sākotnējas idejas līdz reālam gatavam produktam.

“Pirmais “Deep Science Hackathon” uzskatāmi parādīja, ka mūsu zinātniekiem ir idejas, kuras ar biznesa atbalstu ir iespējams īstenot par sekmīgiem produktiem ne tikai Latvijas, bet visas pasaules tirgum. Lai gan hakatona galvenais uzvarētājs bija tikai viens, esmu pārliecināts, ka iesākto darbu sekmīgi turpinās arī citas komandas. Vēsture rāda, ka Latvija vienmēr ir bijusi augsto tehnoloģiju centrs. Es ticu, ka mums ir visi priekšnoteikumi to atkal par tādu izveidot,“ pārliecināts Cietvielu fizikas institūta direktora vietnieks inovācijas jautājumos Andris Anspoks, kurš bija viens no žūrijas locekļiem. Līdz ar viņu hakatona dalībniekus vērtēja Toby Moore (“Imprimatur Capital Fund Management”), Aleksejs Korņevs (Latvijas investīciju un attīstības aģentūra), Viesturs Zeps (”InnoEnergy) un Mikus Dubickis (Jauno Zinātnieku Savienība).

Jānorāda, ka balvas saņēma arī citas komandas, t.sk. biļeti uz “Latitude59” Tallinnā un LIAA 25 tūkst. EUR vaučeri kā specbalvu saņēma paukošanās sensoru tērpa ideja, speciālo balvu no RTU Dizaina rūpnīcas saņēma ādas vēža skrīninga risinājums, biļeti uz 3D drukāšanas hakatonu saņēma ideja par materiālu īpašību mērīšanu ar skaņu, LU CFI specbalvu idejas attīstīšanai saņēma 3D projekcijas ideja.

“Viennozīmīgi šis formāts ir jaunums Latvijas zinātnē, un idejas tiks atbalstītas arī turpmākā attīstībā, parādot to, ka intensīvs darbs un starpdisciplināra sadarbība ir panākumu atslēga,” papildina Gunārs Ķīsis, “S/B PRO Startup Studija” dibinātājs un pasākuma līdzorganizētājs.

Hakatons bija kā pirmā aktivitāte institūta jaunās platformas “Materize” ietvaros. Tās mērķis ir sekmēt zinātnes pakalpojumu eksportu un sadarbību ar industriju augsto tehnoloģiju jomā. Plānots, ka “Materize” tieši palielinās institūta zinātnes pakalpojumu eksportu, kā arī piesaistīs investīcijas jaunu inovatīvu uzņēmumu izveidošanai Latvijā, kas var būt par pamatu Latvijas “Teslu” un “Intel” attīstībai. Jau pašlaik institūtam ir sekmīga pieredze sadarbībā ar tādiem veiksmīgiem Latvijas augsto tehnoloģiju uzņēmumiem kā “GroGlass”, “Sidrabe”, “MassPortal”, “Baltic3D”, “LightGuideOptics International”, “EuroLCDS”, “CeramOptec”, “RD Alfa MD” un citi, kuri pārstāv tādas jomas kā attēlu neatspoguļojoši stikli, zinātniskās un vakuumpārklājumu iekārtas, 3D druka, stikla šķiedra, šķidro kristālu un 3D ekrāni, mikroelektronika.

“Materize” ieviešana ir viens no būtiskiem soļiem, realizējot Eiropas Komisijas atbalstīto “Apvārsnis 2020” projektu “CAMART²”, kurš kopsummā ir institūtam piesaistījis 30 miljonu eiro investīcijas, ar mērķi attīstīt institūta sadarbību ar industriju, zinātnes eksportu un tam nepieciešamo infrastruktūru. Jaunā sadarbības platforma nodrošinās skaidru institūta kompetenču pozicionēšanu starptautiskajā biznesa vidē, komunicējot industrijas valodā un pievienojot tiešu vērtību uzņēmumiem.

Deep Science Hackathon video, fotogrāfijas un aktualitātes publicētas:

https://www.facebook.com/materize

Par LU CFI:

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts ir starptautiski atzīts līderis ar 40 gadu pieredzi materiālu zinātnēs un starpnozaru jautājumos, kas piedāvā starptautiski konkurētspējīgu pētniecību un inovatīvus risinājumus industriāliem lietojumiem. Institūtā tiek realizēts apjomīgs Eiropas Komisijas finansēts “Apvārsnis 2020” projekts “CAMART²”, kura ietvaros tiek nodrošināts arī hakatonā nepieciešamo mentoru atbalsts no projekta Zviedrijas akadēmiskajiem, tehnoloģiju un inovāciju partneriem KTH un RISE. “CAMART²” ir vienīgais šāda veida un apjoma projekts Baltijas jūras reģionā.

Par “S/B PRO Startup Studiju”:

“S/B PRO Startup Studija” ir strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu (start-up) attīstības platforma, piedāvājot biznesa un dibinātāju izaugsmes rīkus, informāciju un pakalpojumus veiksmīgai biznesa realizācijai Pasaules mērogā. Tā ir kā pirmā startup studija Latvijā ir aktīvs inovāciju ekosistēmas veidotājs.

Papildu informācija:

Andris Ozoliņš
LU CFI projektu vadītājs
E-pasts: andris.ozolins@cfi.lu.lv
Tel.:+371 29207993


Deep Science Hackathon 2018

Aicinām piedalīties Latvijas augsto tehnoloģiju izstrādē pasākumā “Deep Science Hackathon” 18.-20.maijā. Meklējam inovatīvas  idejas, kurās izmanto viedos materiālus, un piedāvājam ieņemt paliekošu vietu Baltijas jaunuzņēmumu vidē!

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) un S/B PRO Startup Studija pirmo reizi Latvijā rīko Deep Science Hackathon (jaunu produktu radīšanas darbnīca), kurā identificēsim spēcīgākās uz materiāliem balstītas augsto tehnoloģiju idejas un komandas ar inovācijas potenciālu, kas ieņems paliekošu lomu Baltijas jaunuzņēmumu vidē.  Trīs dienu laikā dalībnieki veidos starpdisciplināras komandas ar iepriekš iesniegtām idejām, attīstīs tās kopā ar mentoriem un pasākuma noslēgumā prezentēs komercializācijas plānu žūrijai, zinātniekiem, investoriem un interesentiem. Pasākuma laikā dalībniekiem tiks nodrošināts mentoru atbalsts, kopstrādes vide un informācija komercializācijas soļu veikšanai.

Tiek gaidīti gan dalībnieki ar ideju, gan arī tie, kam jau ir gatavs pirmais prototips. Gaidīsim arī, ja esi jau no esoša jaunuzņēmuma un Tev ir jau gatavs produkts, bet tam nepieciešama pilnveide ar augstāku tehnoloģiju palīdzību. Bet tiem, kam vēl nav ideju, būs iespēja pievienoties kādai no komandām ar savu kompetenci (fizikā, materiālzinātnē, ķīmijā, biznesa attīstībā, dizainā, inženierijā, programmēšanā, mārketingā u.c.).

Īpaši gaidīsim idejas no sekojošiem virzieniem:

  • Viedie materiāli
  • Sensori
  • Pārklājumi
  • Fotonika
  • Mikro/nano elektronika
  • Enerģētika

Labākā ideja iegūs naudas balvu, un labākajām trīs idejām būs iespēja turpināt idejas realizāciju LU CFI un S/B PRO sešu mēnešu atbalsta programmā (mentori, prototipa izveide, turpmāka finansējuma piesaiste), kā arī citas vērtīgas balvas no atbalstītājiem.

Ideju iesniedzējiem reģistrācija no 1.04.2018 līdz 10.05.2018 (katram dalībniekam individuāli). Dalībnieki var pieteikties līdz 15.05.2018.

Lai hakatons norisinātos veiksmīgi, sagatavošanās ideju prezentācijām notiks gan elektroniski, gan 18.maijā pirms oficiālās programmas sākuma.

Dalība pasākumā bez maksas.

Pasākuma norises vieta: LU CFI Ķengaraga ielā 8, Rīgā.

Pasākuma darba valodas: latviešu un angļu.

Kontakti informācijai un sadarbībai: hakatons@cfi.lu.lv

Pasākumu atbalsta: KTH Innovation (Zviedrija), RISE (Zviedrija), Startin.LV.

Organizatori:

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) ir starptautiski atzīts līderis ar 40 gadu pieredzi materiālu zinātnēs un starpnozaru jautājumos, kas piedāvā starptautiski konkurētspējīgu pētniecību un inovatīvus risinājumus industriāliem lietojumiem.

S/B PRO Startup Studija ir strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu (start-up) attīstības platforma, piedāvājot biznesa un dibinātāju izaugsmes rīkus, informāciju un pakalpojumus veiksmīgai biznesa realizācijai Pasaules mērogā. S/B PRO kā pirmā startup studija Latvijā ir aktīvs inovāciju ekosistēmas veidotājs.  

Pasākuma programma (darba variants)

Piektdiena, 18.05.

17:30 – Reģistrācija, tīklošanās

18:00 – Atklāšana un iepazīšanās

19:30 – Ideju prezentēšana (tikai iepriekš iesniegtas)

21:00 – Komandu veidošana

22:00 – Komandu apmācība – Soļu plānošana

22:30 – Sākums komandu darbam

Sestdiena, 19.05

9:00 – Brokastis                                    

10:00 – 1. Pārbaudes punkts

10:30 -  Gatavošanās Mentoru sesijai

11:00 – Prezentācijas mentoriem

12:00 – Pusdienas

12:30 – Mentoru darbs ar katru komandu

16:30 – Pārtraukums

16:45 – 2. Pārbaudes punkts

18:30 – Vakariņas

19:30 – Galvenais darba vakars

Svētdiena, 20.05

9:00 – Brokastis

10:00 – Iesildīšanās un Aktuālā informācija  

10:15 – 3. Pārbaudes punkts

11:30 – 1. Prezentācijas apmācības sesija

13:00 – Pusdienas

14:00 – 2. Prezentācijas apmācības sesija

16:30 – Noslēguma aktuālā informācija un Pārbaudes punkts

17:00 – Noslēguma pasākums ar ideju prezentācijām un apbalvošanu (Online straumēšana)

19:30 – Noslēgums un Tīklošanās