“SAULES KAUSS 2024” AIZVADĪTS ĪPAŠI SAULAINOS APSTĀKĻOS

2024. gada 25. maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) jau sešpadsmito reizi norisinājās sacensības “Saules kauss”, kas veicina 5.-12. klašu skolēnu interesi par zinātni un atjaunīgās enerģijas pielietošanas veidiem.

Sestdienas rītā pasākumu atklāja LU CFI direktors Andris Anspoks, sakot uzmundrinošus vārdus pasākuma dalībniekiem – skolēniem, skolotājiem, pasākuma organizatoriem, kā arī čaklajiem brīvprātīgajiem no LU CFI, pateicoties kuriem pasākums varēja notikt vislabākajā kvalitātē.

Tā kā laikapstākļi šogad īpaši lutināja un debesīs nemanīja nevienu mākoni, pasākums noritēja brīvdabas apstākļos. Laivu disciplīna tika aizvadīta baseinā, kur komandas sacentās ar saviem pašdarinātajiem peldošajiem modeļiem, savukārt īpašā trasē startēja ar saules enerģiju darbināmie braucamrīki, sacenšoties ātrumā un spēkā.

Pēc aizraujošajiem dažādu transportlīdzekļu startiem, komandu dalībniekiem bija iespēja uzzināt vairāk par elektroautomobiļiem un vērot to paraugdemonstrējumus, ko sniedza Mārtiņš Stirāns, Latvijas Elektroauto biedrības valdes loceklis. Ar izzinošu lekciju par Enerģijas ieguves un nodrošinājuma jautājumiem Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) viesojās atv. majors Harijs Zorģis. “Latvenergo” Energoefektivitātes centru pārstāvēja eksperts Edgars Korsaks-Mills ar aizraujošu viktorīnu, kur visiem dalībniekiem un līdzjutējiem bija iespēja pārbaudīt, cik energoefektīva ir viņu ikdiena. 

Šogad pasākums pulcēja 32 komandas, kuras pārstāvēja 67 skolēni un 19  skolotāji ne tikai no Rīgas, Jūrmalas, Jelgavas, Ķekavas un Siguldas, bet arī no tālākām Latvijas vietām, kā Cēsis, Ilūkste, Ranka, Preiļi, Aglona, Rēzekne un Ventspils.

Sagatavošanās posmā skolēni vispirms rasēja sava modeļa skici, pēc tam to izgatavoja. Pasākuma laikā norisinājās ne tikai modelīšu sacensības, komandām bija jāpilda arī zināšanu tests. Gala vērtējumu veidoja visu trīs pārbaudījumu summa – iesūtītās skices un video, modelīšu sacensību rezultāti un zināšanu testa rezultāti.

Par kopvērtējuma uzvarētājiem kļuva jaunieši no Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas – komanda “Tukšie termosi”, kuriem palīdzēja viņu skolotājs Jānis Amoliņš. Šī pati komanda arī ieguva 1. vietu Mašīnu ātruma disciplīnā Tautas klasē.

Bet arī citi pasākuma dalībnieki – skolēnu komandas un skolotāji – nepalika bez pasākuma atbalstītāju sarūpētajām balvām un organizatoru atzinības rakstiem par dalību konkursā, jo entuziasms un sacensību gars ir svarīgākais jebkurā konkursā!

Konkursa organizatoru komanda īpaši priecājas, ka pasākums “Saules kauss” jauniešus mudina vairāk interesēties par inženierzinātnēm, kā arī rosina topošo dabaszinātņu studentu skaita pieaugumu, kas ir ļoti svarīgi ikvienai tautsaimniecībai. Uz tikšanos 2025. gadā!

Konkursu atbalstīja Rīgas brīvostas pārvalde, AS "SEB Banka", AS "Latvenergo", VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga", RVPA "Rīgas enerģētikas aģentūra", Latvijas Elektroauto biedrība, Latvijas Nacionālie bruņotie spēki, Zemessardzes Zinātnes, pētniecības un inovāciju ieviešanas centrs. Savukārt, L’Oréal Baltics sagādāja īpašu pārsteigumu skolotājām, kas iedvesmoja un atbalstīja skolēnu komandas.

Pasākuma organizatori: LU CFI, LU CFI Fonds, CAMART².

Pasākuma programma