Noslēdzies Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta organizētais konkurss “Saules kauss 2022”

2022. gada 21. maijā LU Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) norisinājās jau četrpadsmitās “Saules kauss” sacensības, kas veicina 5.-12. klašu skolēnu interesi par zinātni un alternatīviem enerģijas iegūšanas veidiem.

Sestdienas rītā pasākumu atklāja LU CFI direktors Andris Anspoks, sakot, ka Latvijā ir vajadzīgi fiziķu un ka šobrīd to trūkst, jo ir daudz industrijas uzņēmumu, kuriem trūkst gudru un spriest spējīgu darbinieku. Tāpat direktors novēlēja visiem patiesu sacensību garu un uzvaru labākajai komandai. Vēl pēdējos norādījumus dalībniekiem sniedza sacensību tiesneši Pēteris Lesničenoks un Ainārs Knoks, un sacensības varēja sākties. Laika apstākļu dēļ šogad pasākums notika iekštelpās. Pēc aizraujošajiem dažādu transportlīdzekļu startiem, komandu dalībnieki varēja noklausīties informatīvas lekcijas: Elektrum Energoefektivitātes centra eksperts Anrijs Tukulis iepazīstināja klausītājus ar uzņēmuma plāniem saistībā ar dekarbonizāciju un ūdeņraža izmantošanu; LU CFI pētnieks Raitis Gržibovskis informēja par jaunumiem organisko saules bateriju jomā, bet LU CFI pētnieks Ainārs Knoks uzstājās ar lekciju par ūdeņraža iegūšanu no alumīnija atkritumiem.

Sacensībās piedalījās 13 skolēnu komandas no Ilūkstes, Jūrmalas, Naukšēniem, Rīgas, Strenčiem un Jelgavas. Katrā komandā bija divi vai trīs dalībnieki. Sagatavošanās posmā skolēni rasēja savu modeli un pēc rasējuma to veidoja. Pasākuma laikā skolēni pildīja erudīcijas testu, kura rezultāti tika pieskaitīti tam vērtējumam, kas iegūts, izpildot uzdevumus sagatavošanās posmā, un sacensību rezultātam, veidojot kopvērtējumu. Par kopvērtējuma uzvarētājiem kļuva jaunieši no Jūrmalas bērnu un jauniešu interešu centra ar “Saules komandu”. Visi dalībnieki par piemiņu saņēma sacensību atbalstītāju sarūpētās balvas. Pasākumu rīkoja LU CFI ar CAMART2 projekta atbalstu. Sacensību sadarbības partneri šogad bija LU CFI, LU CFI fonds, Latvenergo, kā arī Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas grants AliCE-WHy.

Konkursa organizatoru komanda pauda prieku, ka daudzi jaunieši pēc dalības “Saules kausā” vēlāk uzsāk studijas inženierzinātnēs, apliecinot to, ka šāda veida aktivitātes ir viens no ļoti efektīviem veidiem, kā uzrunāt un iesaistīt jauniešu auditoriju zinātniskās aktivitātēs.

Konkurss pirms 14 gadiem aizsākās, lai jauniešiem parādītu, ka zinātnē ir daudz aizraujoša, ka tā rod risinājumus enerģētikas un vides problēmām un katrs pētījums var dot ieguldījumu lielam atklājumam nākotnē.

Projekta “Aluminum in circle economy - from waste through hydrogen energy to alumina – AliCE-Why (EEA-RESEARCH-92)” izpildītāji pateicas Baltijas pētniecības programmai, ko finansiāli atbalsta Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) granti, par atbalstu.

Sacensību rezultāti

Kopvērtējums

Vieta Komanda
I Saules Komanda
II Saules vējš
III Naukšēni 22
 

Mašīnu disciplīnas

  Ātrums tautas klasē     Ātrums nestandarta klasē
Vieta Komanda   Vieta Komanda
I 5.Saules-3   I Saules komanda
II Saules komanda   II Naukšēni 02
III resaikles   III Naukšēni 22
   
  Spēks tautas klasē     Spēks nestandarta klasē
  Pateicamies komandām
par drosmi piedalīties :)
  Vieta Komanda
      I 5.Saules-3
      II Naukšēni@ Co
 

Laivu disciplīnas

  Laivas tautas klasē     Laivas nestandarta klasē
Vieta Komanda   Vieta Komanda
I Ozoli   I Naukšēni 02
II Naukšēni@ Co   II Naukšeni 22
III Naukšēni 22   III Saules Komanda

Pasākuma programma

Pieteikšanās: