Nr.Darba uzdevumiGalvenie rezultāti
1.

Hlora piemaisījumi SiO2 tipa materiālos.

Atrasta augstas jutības eksperimentāla metode starpmezgla hlora molekulu identificēšanai stiklveida SiO2 un šī materiāla optiskajos gaismasvados pēc šo molekulu luminiscences ar maksimumu pie 1.27eV un tās raksturīgās vibronu struktūras. Iegūti to emisijas un fotoierosmes spektri un ierosinātā stāvokļa dzīveslaiku parametri. Pirmo reizi detektēts starpmezglu Cl2 molekulu Ramana signāls (546 cm-1) silīcija dioksīdā. Parādīts, ka starpmezglu Cl2 stabilizē pret fotodisociāciju apkārtējais silīcija dioksīda režģis un noteikts, ka disociācijas varbūtība, absorbējot 4.7eV fotonu ir mazāka par 1%. Izmantojot Ramana spektrus, pierādīts, ka Cl2 SiO2 var veidot starpmezglu hlora oksīdu molekulas ClClO, reaģējot ar fotolītiski radītiem kustīgiem starpmezglu skābekļa atomiem. Šīs molekulas identificētas pēc Ramana spektra līnijas ar frekvenci pie 954cm‑1.
Iesniegta publikācija [R20], Par rezultātiem ziņots (3 mutiski referāti) starptautiskās konferencēs [K1-K2] un vietējā konferencē [K3].

2.

Eksitonu īpašību izpēte kristobalītā.

Noskaidrotas pašsaķertu eksitonu spektrālās īpašības tetraedriski koordinēta SiO2 kristobalīta fāzē. Autolokalizēts eksitons tiek modelēts kā Si-O saites saraušana elektroniskā ierosinājuma rezultātā, kur izveidotais netiltiņa skābeklis relaksē mijiedarbojoties ar tiltiņa (Si-O-Si) skābekļa atomu. Rezultāts ir salīdzināts ar eksitonu autolokalizāciju citos SiO2 polimorfos.
Publicēts raksts [R1].

Par rezultātiem ziņots starptautiskā konferencēs [K4].

3.

Optisko šķiedru gaismasvadu infrasarkanās absorbcijas mērījumu nodrošināšana.

Izveidota eksperimentāla iekārta komerciālo optisko šķiedru gaismasvadu spektrālo īpašību mērīšanai tuvajā infrasarkanajā spektra rajonā. Iekārta dod iespēju mērīt gaismasvadu optiskos zudumus infrasarkanajā diapazonā līdz 1.7 μ vai 2.4 μ, izmantojot Hamamatsu InGaAs fotodiodes, tuvajā IR diapazonā līdz 1 μ, izmantojot Si CCD, un gaismasvadu infrasarkano luminiscenci, izmantojot termoelektriski dzesējamu Si CCD. Izveidota atbilstoša programmatūra Labview vidē un soļu dzinēju vadības bloks. Iekārta aprobēta komerciālo gaismas vadu paraugu infrasarkanās luminiscences mērījumos.

4.

Skābekļa atomāro līniju intensitāšu un gāzes temperatūras mērījumi.

Izpētīta no bezelektrodu spektrālo lampu iekšējās virsmas izdalītā skābekļa emisijas intensitāte atkarībā no lampas darbināšanas režīma, izmērīta plazmas temperatūra sieniņu tuvumā. Skābekļa atomāro līniju intensitāšu un gāzes temperatūras mērījumi augstfrekvences bezelektrodu gaismas avotos parādīja, ka skābeklis tiek emitēts no SiO2 stikla sieniņām, kā arī turpat pie sieniņām tas savienojas ar gaismas avotos iepildīto ūdeņradi, veidojot OH radikāli. Mērījumi apstiprināja izvirzīto hipotēzi, ka plazmas-SiO2 stikla virsmas mijiedarbības rezultātā skābeklis tiek izdalīts no virsmas. Rezultāti prezentēti konferencē (stenda referāts) [K5].

5.

Acs aberāciju un izkliedes eksperimentāla modelēšana un mērīšana.

Modelētas struktūras, kam variēti optiskie un sistēmas veidotā attēlu raksturojošie parametri, kā neatkarīgos mainīgos izvēloties acij piemītošus izkliedes centrus (mākslīgu kataraktu); acs zīlītes ğeometriju dažādos apgaismojuma līmeņos un pie dažāda viļņu garuma spektra. Ir pētīts un noskaidrots nelabvēlīgo parametru iespaids uz reālu acs attēlu uztveri un „acs-smadzeņu garozas” piemērošanās spēju kompensēt šādu nelabvēlīgo faktoru klātbūtni. Tiek veidots acs daudzslāņu modelis ar iespējām mainīt tās fokusēšanās robežas un apduļķojuma pakāpi uz šķidrās acs lēcas bāzes un citu organisko materiālu bāzes nerefraktīvajos elementos. Noteiktas šādas modeļa acs aberācijas un aberāciju noteikšanas nenoteiktības apgabali pie dažādiem acs modeļa konstrukcijas parametriem, par ko ziņots publikācijā. Tiek projektētas tālākas iespējas maksimāli kontrolēt šādas acs īpašības tikai ar datora programmatūras un adapteru palīdzību.

Programmas atbalstīto pētījumu rezultāti publicēti sekojošos žurnālos: [R9-R13].

Par rezultātiem ziņots sekojošās konferencēs [K6-K15]:

Strādājot pie tēmas Fiz-mat.fak. studenti izstrādājuši 2 mağistru darbus. [M1,M2] un vienu promocijas darbu [T5].

6.

Projektā ietvaros sintezēto molekulu optisko īpašību izpēte šķīdumā un plānās kārtiņās.

Tika izpētītas 5 oriģināli sintezētu metāla kompleksu fotoluminescences īpašības.

7.

Molekulu enerģētisko līmeņu noteikšana.

Tika noteikta apakšējā elektroda ietekme uz virsmas potenciālu dažādu organisko materiālu kartiņām.

Publicēts raksts [R2,R3, R15].

Par rezultātiem ziņots starptautiskā konferencēs [K16].

8.

Organisko savienojumu stimulētās emisijas pētījumi.

Tika izpētīti jauni sintezēto mazmolekulāro stiklu pastiprinātā spontānā emisija PVK matricā.

Publicēts raksts [R14].

Par rezultātiem ziņots starptautiskā konferencēs [K17,K18,K19].

9.

Projektā ietvaros sintezēto molekulu otrās kārtas NLO īpašību izpēte šķīdumā un plānās kārtiņās.

Veikta projekta ietvaros RTU LĶI sintezēto NLO hromoforu izpēte.

Publicēti raksti [R4-R7].

Par rezultātiem ziņots starptautiskā konferencēs [K20,K21].

10.

NLO viļņvadu struktūru un ierīču modelēšana, pagatavošana un izpēte.

Pētīta elektro-optisko (NLO) modulatoru viļņvadu ierīču efektivitāte. Skaitliskā modelēšana parādīja, ka virziena savienotāja (directional coupler) veida EO modulatora efektivitāte salīdzinājumā ar Mach-Zehnder interferometrisko EO modulatoru ir par kārtu zemāka.

Iesniegts raksts [R21].

11.

aunu benzantrona luminoforu sintēze un izpēte.

Izpētītas 3-aminobenzantrona kopolimerizācijas reakcija ar anilīnu un 3-iminobenzantronu polimerizacijas iespējas.

Publicēts raksts [R8].

Par rezultātiem ziņots starptautiskā konferencē [K22].

12.

Luminiscentu kopolimēru sintēze un izpēte.

Izpētītas 3-aminobenzantrona kopolimerizācijas reakcija ar anilīnu un 3-iminobenzantronu polimerizacijas iespējas.

Par rezultātiem ziņots starptautiskā konferencē [K23, K24].

13.

Fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesa pētījumi amorfos halkogenīdos.

Ar immersijas hologrāfisko metodi amorfās As40S60-xSex (0≤x≤60) un As2S3 plānās kārtiņās tika veikti virsmas reljefa režģu ieraksti ar periodu L=150-250 nm. Tika optimizēta ieraksta efektivitāte atkarībā no plānās kārtiņas sastāva un lāzera viļņu garuma.

Publicēts raksts [R18, R19].

14.

Fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesa pētījumi stiklveida organiskos azo-savienojumos.

Tika turpināti virsmas reljefa hologrāfiskā ieraksta pētījumi mazmolekulāros azosavienojumos KRJ-8. Parādīta iespēja izmantot mazmolekulāro azosavienojumus, kā efektīvus tiešā reljefa ieraksta fotorezistus hologrāfisko uzlīmju ražošanas tehnoloģijās. Iesniegta publikācija [R25].

15.

Fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesa mehanisma un teorijas izstrāde.

Uz fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesa pētījumu neorganiskos amorfos halkogenīdos (uzdevums nr.13) un organiskos azobenzola savienojumos (uzdevums nr.14) rezultātu bāzes noskaidrots, ka fotoinducētais virsmas reljefa veidošanās mehanisma pamatā ir fotoinducētā anizotropija. Noskaidrots, ka materiāla masas fotoinducētās pārvietošanas ātrums un virziens attiecībā pret interferences ainu ir atkarīgs no materiāla optiskā laušanas koeficienta fotoinducētās anizotropijas – zīmes (+ vai -) un tās vērtības.

Iesniegta publikācija [R25].

16.

Tiks pētīti kvantu fenomeni NV centros mākslīgā dimanta kristālos, kā arī atomārā un molekulārā gāzē ar mērķi izstrādāt sensorus magnētiskā lauka telpiskā sadalījuma attēlošanai (3. etaps).

1) Būtiski uzlabota magnētiskā lauka kartēšanas sistēma izmantojot kvantu parādības slāpekļa-vakanču (NV) centros mākslīgo dimantu kristālos, pielietojot detektēšanu ar ātrdarbīgo Andor NEO 5.5 kameru.

2) Uzsākts jauns eksperiments un iegūti pirmie rezultāti, novērojot NV centru līmeņu krustošanos magnētiskajā laukā; veikta signālu teorētiskā modelēšana.

3) Izpētītas supersīkstruktūras pārejas pozīcijas un pāreju varbūtības cēzija atomos pie lielām magnētiskā lauka vērtībām (līdz 100 mT), kas dod iespēju izmantot tos kā stipru magnētisko lauku sensorus.

4) Pētīta Nb I un Ho I un Ho II, spektrālo līniju ar magnētisko mijiedarbību saistīta struktūra, kas pielietojama kā sensors zvaigžņu parametru noteikšanai (elementu sastāvs, kodoltermisko reakciju zvaigznēs tips, vecums).

Iesniegts raksts [R23 ,R24].

Par rezultātiem ziņots starptautiskā konferencēs [K25,K26].

17.

Tiks sintezēti un raksturoti DMABI analogi 2-cinnamoil-1,3 – indandiona rindā.

Zinātniskais raksts (1 gab.).

Konferenču tēzes (1 gab.).

Metilējot 2-cinamoil-1,3-indandionus ar dimetilsulfātu iegūta jaunu DMABI analogu rinda. Iegūto O-metilēteru elektroķīmisko īpašibu pētījumi ar ciklisko voltamperometriju norādīja uz frontālo MO lokalizāciju uz atsevišķām molekulas daļām un iegūto savienojumu piederību “push-pull” hromoforiem. Visi iegūtie 2-cinamoil-1,3-indandionu O- metilēteri intensīvi absorbē 350-600 nm rajonā (ε = 22000-57000 cm-1 M-1). Absorbcijas joslas maksimuma viļņu skaitlis mainās tieši proporcionāli oksidēšanās un reducēšanās potenciālu starpībai, kas ir raksturīgi “push-pull” hromoforiem un norāda uz iekšmolekulāru lādiņ pārnesi no cinamoil daļas uz 1,3-indandiona fragmentu.

Iegūto savienojumu luminescences efektivitāte ir atkarīga no 4-aizvietotāja elektrondonorajām īpašībām un HOMO-LUMO līmenu enerģiju starpības. Savienojumiem, kuru molekulās ir aizvietotāji ar vājām elektrondonorām īpašībām (R =H, CH3, OCH3) luminescenci nenovēro. O-metil ēteriem ar stipriem elektrondonoriem aizvietotājiem novēro fluorescenci 540-650 nm diapazonā. Intensīvāko fotoluminescenci novēro julilidil atvasinājumam (kvantu iznākums 0,32 hloroformā). Visiem fluorescējošiem savienojumiem kvantu iznākums būtiski mainās atkarībā no izmantotā šķīdinātāja.

Iegūti divi jauni hidratēti Eu(III) kompleksi, kuros kā organiski ligandi izmantoti 2-acetil vai 2-benzoildimedoni, un divi kompleksi, kuros ūdens molekulas aizvietotas ar ligandu – 1,10-fenantrolinu. Kompleksu struktūra pierādīta ar elementu analīzes, FT-IR spektroskopijas un termogravimetrijas palīdzību. Kompleksu termiskā stabilitāte raksturota ar 5% sadalīšanās temperatūru, kas ūdeni nesaturošiem kompleksiem pārsniedz 230 oC. Kompleksu optiskās īpašības pētītas TH šķīdumā kā UV-Vis absorbcija un luminescence. Kompleksi raksturojas ar absorbciju 210- 340 nm rajonā un uzrāda Eu(III) 5D0®7F2 pārejai raksturīgu sarkanās gaismas emisiju pie 620 nm. Kompleksiem ir raksturīga liela stokas nobīde, bet to fluorescences kvantu iznākumi THF šķīdumos ir mazāki par 1%.

Publicēts raksts [R19].

Par rezultātiem ziņots starptautiskā konferencē [K27,K28].

18.

Poliuretānu viskoelastisko īpašību regulēšana ar grafīta oksīda palīdzību.

Poliuretānu termo-mehāniskās īpašības būtiski mainās, ja tajos tiek ievadītas oglekļa nanocaurules un grafīta oksīds (CNT/GO) un īpašību maiņa ir tieši atkarīga no ievadītās pildvielas daudzuma. CNT/GO klātbūtnē izmainās izplešanās raksturojumi temperatūras maiņas rezultātā, kā arī viskoelastiskie un citi raksturojumi. Lineārais termiskās izplešanās koeficients, kas tika noteikts no izplešanās līknes, pakāpeniski aug, augot temperatūrai, kas liecina, ka CNT/GO inkorporācija palielina struktūras relaksācijas ātrumu. Pateicoties spēcīgai pildvielas un polimēra molekulu sadarbībai, ko pastiprina GO klātbūtne, stiklošanās temperatūra CNT/GO kompozītiem samazinās, veidojot jaunu cieta viela – cieta viela pāreju stiklošanās diapazonā. Palielinoties pildvielas daudzumam pieaug kompozīta uzkrātās enerģijas un Junga modulis. Zudumu modulis un zudumu faktors norāda uz enerģijas absorbcijas paaugstināšanos kompozītu veidošanās rezultātā.

Publicēts raksts [R20].

19.

Sintezēt jaunus D-π-A tipa azohromoforus - organiskos stiklus, kas azo grupu satur molekulas elektronu donorajā (D) fragmentā un pētīt šo savienojumu spektroskopisko raksturojumu atkarību no elektronu akceptorā (A) fragmenta struktūras. Jaunu NLO molekulāro savienojumu iegūšana, kuros kā elektronu akceptorā daļa kalpo 1,3-`bis(diciānometilidēn)indān-5 karbonskābes atvasinājumi.

Izpētīti sintezētie astoņi elektronu donorajā molekulas fragmentā amorfo fāzi veicinošo trifenilgrupu saturoši azobenzoli, kuri savukārt molekulas elektronus akceptorajā fragmentā satur dicianometilēn, indān-1,3-diona and pirimidīn-2,4,6(1H,3H,5H)-triona fragmentus un konjugēti ar 5,5-dimetilciclohēks-2-ēnlidēn vai 4H-pirān-4-ilidēn fragmentiem.

To stiklošanās temperatūras ir virs 70 C, bet termiski stabili līdz 250 C. Labi veido filmiņas no viegli gaistošie šķīdinātājiem un absorbē gaismas spektra redzamajā daļā 400–660 nm.

Rezultāti publicēti rakstā [R4].

20.

Izstrādāt sintēzes metodes un sintezēt tādus jaunus karbazola atvasinājumus, kurus varētu izmantot kā ligandus irīdija kompleksajos savienojumos un kuri veicinātu amorfās fāzes veidošanos attiecīgajiem kompleksiem.

Sintezēta un raksturota rinda “push–pull ‘tipa hromoforu, izmantojot kā elektronu akceptorus ne tikai indān-1,3-diona 5-karbonskābes (IDCA) atvasinājumus, bet arī 1,3-bis(dicianometilidēne)indān5-karbonskābes (CICA) fragmentu. Karbonskābes fragments funkcionalizēts (esterifikācija) ar 5,5,5-trifenilpentān-1-olu un galaprodukti labi veido plānas kārtiņas no šķīdinātāja. Iegūto organisko mazmolekulāro stiklu stiklošanās temperatūras atrodas robežās no 76 līdz 134 C. NLO īpašības raksturotas ar kvantu ķīmiskajiem aprēķiniem un SHG.

Rezultāti publicēti rakstos [R2,R5,R14].

21.

Metodikas un iekārtas izstrāde elektriskā lauka ietekmes izpētei uz hologrāfisko ierakstu molekulārās kārtiņās. Mērījumu veikšana ZWK-2TB, WE-3, ZWK-3 un IWK-2D kārtiņās.

Izstrādāta metodika un iekārta elektriskā lauka efekta izpētei uz hologrāfisko ierakstu.

Praktiski nozīmīgā iespēja vadīt informācijas hologrāfisko ierakstu ar ārēju elektrisku balstās uz elektrooptiskajiem efektiem. Ja gaismas starojuma frekvence ir tuva vielas rezonanses frekvencei, šie efekti var kļūt jūtami. Caurlaidības hologrāfiskie režģi ar 2.0 μm periodu tika ierakstīti un nolasīti ar 632.8 nm He-Ne lāzera gaismu. Tika izmantotas s-s, p-p, L-L, L-R ieraksta polarizācijas. Pastāvīgs elektriskais lauks ar 17 kV/cm intensitāti tika pielikts perpendikulāri režģa līnijām 0.2 mm attālumā no kārtiņas (ZWK-2TB, WE-3, ZWK-3, IWK-2D) virsmas. Tika mērīta pašdifrakcijas efektivitātes (SDE) atkarība no laika. Elektriskais lauks tika pārslēgts arī ekspozīcijas laikā. Kļūdu robežās (1-5%) elektriskā lauka ietekme uz SDE netika novērota.

Par rezultātiem ziņots konferencē [K29].

22.

Jaunu 13 veidu neazohromoforu kārtiņu un trīs veidu dendrimēru kārtiņu hologrāfisko parametru noteikšana.

Veikts caurlaidības hologrāfisko režģu ieraksts 16 jauna tipa organisko kārtiņu paraugos ar 2 mikrometru periodu. Noteikta maksimālā pašdifrakcijas efektivitāte (SDE) un ieraksta enerģija.

Tika pētīti 13 neazohromoforu paraugi DWK-2, KS-21, KS-24, KS-35, KS-39, KS-41, Ktb_2, EM-14, EM-15, EM-35, EM-36, EM-37,EM-38, kā arī 3 paraugi ar dendronizētiem hromoforiem -LL50/50, LL75 un LL82.

Ieraksts tika veikts kā ar 632.8 nm gaismu, tā ar 532 nm gaismu. Pirmās paraugu grupas labākais rezultāts tika sasniegts paraugā EM-14 (1.45% un 275 J/cm2% pie 532 mm un 0.0085% pie 632.8 nm) un paraugā EM-15 (1.64% un 566 J/cm2% pie 532 nm un 0.51% pie 632.8 nm).

No LL tipa paraugiem ar dendronizētiem hromoforiem labākais bija paraugs LL50/50 ( 0.010% un 5.17 J/cm2% pie 532 nm un 0.0030% un 11300 J/cm2% pie 632.8 nm). Šo paraugu izteikta īpatnība ir straujš (lēcienveidīgs) SDE pieaugums sākumā.

Ir paredzēta tālāka un detalizētāka abu grupu paraugu izpēte.

Rezultāti publicēti rakstā [R4].

Par rezultātiem ziņots konferencē [K30,K31].

23.

Pētīt perovskīta CH3NH3PbJ3-xClx gaismas konvertora izgatavošanas tehnoloģijas ietekmi uz aizpildījuma faktora (FF) spektrālo atkarību, lai varētu paplašināt izpratni par cēloņiem tā pieaugumam, palielinot ierosinošās gaismas kvanta enerģiju.

Tika pētīti „sandwich” tipa paraugi uz ITO pārklāta stikliņa paliktņiem ar atšķirīgiem caurumu transporta slāņiem, kas izgatavoti no šķīdumiem ar rotācijas pārklāšanas metodi, taču augšējais elektrods Ag un C60 tika uznesti ar termiskās sublimācijas metodi vakuumā ~ 10-6 mbar. Šeit pat vakuumā, neizņemot paraugu un to nepārvietojot, tika izmērītas arī visas prezentētās fotoelektriskās īpašības.

Tika izveidoti trīs veidu paraugi:

1. veids: ITO/PEDOT:PSS/CH3NH3PbI3-xClx/PCBM/C60/Ag

2. veids: ITO/NiOx/CH3NH3PbI3-xClx/PCBM/C60/Ag

3. veids: ITO/PEDOT:PSS/perilēns/CH3NH3PbI3-xClx/PCBM (ar dopantu DMOAP)/Ag,

kur DMOAP ir dimethyloctadecyl[3-(trimethoxysilyl)propyl]ammonium chloride, kas uzlabo kontaktu ar perovskītu, uzlabo kontaktu ar Ag elektrodu, pasargā PCBM no graujošās Ag ietekmes un novērš mitruma difūziju perovskītā, kā arī ievērojami paaugstina PCBM vadāmību, bet perilēns uzlabo perovskīta struktūru un samazina defektus.

Par rezultātiem ziņots konferencē [K32, K33, K34].

24.

Šmita teleskopa modernizācija un spektrālās izšķirtspējas uzlabošana.

Veikti asteroidu pētījumi, izmantojot ar Šmita teleskopu iegūtos datus un uzlabota datu apstrāde.

Par rezultātiem ziņots konferencē [K35 – K37, K39 – K42].

25.

Papildinošu SLR (optiskais diapazons) un radara-VLBI (radio diapazons, VLBI – ļoti garas bāzes interferometrija, angl.) novērojumu veikšana.

Veikta SLR sistēmas 1884 Rīga modernizācija un SLR teleskopa “Egle” montāža.

Par rezultātiem ziņots konferencē [K43,K44].

26

Matemātisko metožu izstrādne orbītu precizēšanai ZMP, kosmiskajiem atkritumiem un atkritumu mākoņiem.

Izstrādāta matemātisko metožu kopa orbītu precizēšanai ZMP, kosmiskajiem atkritumiem un atkritumu mākoņiem.

Projektā izpildīta darbu kopa, kas vērsta uz silīcija dioksīda tipa materiālu īpašību izzināšanu un no tā gatavoto ierīču darba parametru uzlabošanu. Projekta posmā izvirzītie darba uzdevumi ir sasniegti. Iegūta informācija par eksitonu īpašībām SiO2 polimorfā - kristobalītā, kas ir svarīga SiO2 materiālu radiācijas noturības prognozēšanā. Atklāta jauna un perspektīva metode hlora piemaisījumu stiklveida SiO2 detektēšanai ar luminiscences spektroskopijas palīdzību. Tā ir interesanta praktiskos pielietojumos, jo hlors ir izplatītākais piemaisījums no Si tetrahlorīda ražotā SiO2 stiklā. Demonstrēts šīs metodes pielietojums hlora molekulu detektēšanai komerciālos optiskos gaismas vados. Iegūtie rezultāti liecina par spēcīgu sprosta efektu (“cage effect”), kas kavē hlora molekulas disociāciju SiO2 matricā. Atskaites perioda beigu daļā atklāts jauns process – dihlora monoksīdu Cl2O molekulu fotoķīmiskā veidošanās SiO2 stiklos. Tās ir ļoti spēcīgi UV absorbētāji ar lielu ietekmi uz praktiskajiem pielietojumiem. Šī pielietojumiem svarīgā efekta izpētes turpināšana tiek plānota tālākajā darbā. Izpētīta skābekļa izdalīšanās no SiO2 stikla spektrālo bezelektrodu lampu iekšējām sieniņām un noteikta plazmas temperatūra atkarībā no pievadītās jaudas.

Optometrijas jomā sekmīgi izveidots un aprobēts fizikāls modelis acs aberāciju modelēšanai un mērīšanai. Tas ļauj veidot struktūras, kurām var mainīt optiskos parametrus, kā neatkarīgos mainīgos izvēloties acij piemītošu gaismas izkliedi, kas modelē kataraktu, acs zīlītes ğeometriskos parametrus atbilstošus dažādām gaismas plūsmām un to spektrālam sastāvam. Tas ļāva izpētīt nelabvēlīgo parametru iespaidu uz acs attēla uztveri un „acs-smadzeņu garozas” piemērošanās spēju, neitralizējot nelabvēlīgo faktoru radītos traucējumus. Tiek veidots mākslīgās acs daudzslāņu modelis ar papildus iespējām mainīt tās fokusēšanu un gaismas izkliedi uz šķidrās acs lēcas bāzes. Noteiktas šādas modeļa acs aberācijas un aberāciju noteikšanas nenoteiktības apgabali atkarībā no acs modeļa konstrukcijas. Tālāk plānots pilnībā izveidot šādas acs īpašību vadību ar datora programmatūras un izpildelementu palīdzību.Tiks izstrādāts acs modelis, kam refraktīvo kļūdu varēs mainīt robežās no augstas pakāpes hipermetropijas līdz augstas pakāpes miopijai. Acs optisko un ģeometrisko parametru līdzība ar dzīvas acs parametriem tiks apstiprināta, izmantojot matricu rēķinus. Acs entoptisko fenomenu (stiklveida ķermeņa apduļķojumu) simulācijai acs modelī tiks izveidota polidimetilsiloksāna (PDMS) slānī izstrādāta mikrofluīdikas shēma, caur kuru plūstošā šķidrumā tiks iekļautas mikrolodītes. Par stiklveida ķermeņa apduļķojumu simulāciju jau sniegts mutisks referāts Amerikas Optikas Biedrības (OSA) kongresā Heidelbergā, Vācijā. Tālākos pētījumos arī paredzēts attīstīt metodi šo efektu kompensācijai dzīvā acī, izmantojot pētījumus, kas veikti ar šo acs modeli.

Stiklu veidojošu irīdija metālu kompleksu toluola šķīduma fotoluminescences emisija atrodas spektra zaļajā daļā. Degazēta šķīdinātāja gadījumā fotoluminescences kvantu iznakums sasniedz pat 95%.

Tika noskaidrots, ka apakšējam elektrodam ir ietekme uz organiskā scavienojuma plānās kārtiņas virsmas potenciāla vērtību, kas noteikts ar Kelvina zondes metodi. Piekam elektriski nevadošiem savienojumiem šī ietekme ir daudz izteiktāka. Tas parāda, ka tieša enerģētisko līmeņu noteikšana ar Kelvina zondes metodi ir neiespējama.

Optiskās un pastiprinātas spontānās emisijas (PSE) īpašības tika pētītās 2-(2-(4-(bis(2-(tritiloksi)ethyl)amino)stiril)-6-metil-4H-piran-4-ilidene)malononitrils (DWK-1) un 2-(2,6-Bis(4-(bis(2-(trityloxy)ethyl)amino)styryl)-4H-pyran-4-ylidene)malononitrile (DWK-2) savienojumiem iejauktiem PVK matricā. Labākas īpašības tika novērotas DWK-1:PVK sistēmām. Mazākā (labākā) PSE ierosmes sliekšņa vērtība tika novērota 10 un 20 sv% sistēmām un sasniedza 25mJ/cm2.

Izpildot projekta uzdevumus, izstrādāta jauna benzantrona imīnu sintēzes metode, tika sintezēti un raksturotas fizikālās īpašības jauniem oriģināliem benzantrona atvasinājumiem ar izteiktām luminiscentām īpašībām, kas dos iespēju turpmāk no tiem iegūt augsti emitējošus materiālus. Pētot benzantrona aminoatvasinājumu kopolimerizāciju ar anilīnu, neizdevas iegūt luminiscējošus polimērus, bet polimerizējot iminoatvasinajumus bija konstatēta lielmolekulāru luminoforu veidošana, kas dot potencialu iespēju jaunu luminiscējošu materiālu ražošanai.

Plānotie rezultāti un uzdevumi sasniegti pilnībā. Tika iegūtas nelineārie optiski detektētās magnetiskās rezonanses (ODMR) signāli un veikta to supersīkstuktūras modelēšana NV centros ārējos magnētiskajos laukos, kas ļauj izstrādāt magnētiskā lauka sensorus. Par pētījumu zinātnisko nozīmību liecina zinātniskā publikācija izdevumā ar ietekmes faktoru (IF) 11,3, kategorija Q1 (2015).

Metilējot 2-cinamoil-1,3-indandionus ar dimetilsulfātu iegūta jaunu DMABI analogu rinda, kuru hromoforu, luminoforu, termiskās stabilitātes un elektroķīmiskās oksidēšanas-reducēšanas raksturojumi ir noteikti, analizēti un publicēti.

Izmantojot izstrādāto metodi vaikta grafīta oksīda sintēze, kas izmantots poliuretānu termo-mehāniskās īpašību modificēšanai. Noskaidrota oglekļa nanocauruļu un grafīta oksīda (CNT/GO) ietekme uz polimēra termomehāniskajiem raksturojumiem. Izpētīti sintezētie astoņi elektronu donorajā molekulas fragmentā amorfo fāzi veicinošo trifenilgrupu saturoši azobenzoli. To stiklošanās temperatūras ir virs 70 C, bet termiski stabili līdz 250 C. Labi veido filmiņas no viegli gaistošie šķīdinātājiem un absorbē gaismas spektra redzamajā daļā 400–660 nm. Sintezēta un raksturota rinda “push–pull ‘tipa hromoforu, izmantojot kā elektronu akceptorus ne tikai indān-1,3-diona 5-karbonskābes (IDCA) atvasinājumus, bet arī 1,3-bis(dicianometilidēne)indān5-karbonskābes (CICA) fragmentu. Iegūto organisko mazmolekulāro stiklu stiklošanās temperatūras atrodas robežās no 76 līdz 134 C.

Izveidota mēriekārta uz augstvoltīga barošanas bloka Б5-24 (3.8 kV) bāzes, kas ļāva hologrāfiskā ieraksta laikā paraugam pielikt elektrisko lauku ar pakāpeniski maināmu intensitāti līdz 17.3 kV/cm. Elektriskā lauka intensitātes vektors bija perpendikulārs režģa līnijām. Kontakti atradās 0.2 mm attālumā no parauga virsmas. Eksperimenta ideja bija, ka ārējais elektriskais lauks varētu ietekmēt hromoforu dipolu orientāciju gaismas iespaidā. Eksperimenti tika veikti ne tikai ar IWK-2D, bet arī ar WE-3, ZWK-3 un ZWK-2TB molekulāro stiklu kārtiņām. Tika izmantotas s-s, p-p, L-L un L-R ierakstošo staru polarizācijas. Diemžēl eksperimentu kļūdu robežās elektriskā lauka ar intensitāti līdz 17.3 kV/cm ietekme uz hologrāfisko ierakstu un tā relaksāciju netika konstatēta. Iespējams, ka jāpaaugstina lauka intensitāte un jālieto ierakstam mazāks viļņa garums nekā 632.8 nm. Veikts caurlaidības hologrāfisko režģu ieraksts 16 jauna tipa organisko kārtiņu paraugos ar 2 mikrometru periodu. Noteikta maksimālā pašdifrakcijas efektivitāte (SDE) un ieraksta enerģija. Tika pētīti 13 neazohromoforu paraugi DWK-2, KS-21, KS-24, KS-35, KS-39, KS-41, Ktb_2, EM-14, EM-15, EM-35, EM-36, EM-37,EM-38, kā arī 3 paraugi ar dendronizētiem hromoforiem -LL50/50, LL75 un LL82. Ieraksts tika veikts kā ar 632.8 nm gaismu, tā ar 532 nm gaismu. Pirmās paraugu grupas labākais rezultāts tika sasniegts paraugā EM-14 (1.45% un 275 J/cm2% pie 532 mm un 0.0085% pie 632.8 nm) un paraugā EM-15 (1.64% un 566 J/cm2% pie 532 nm un 0.51% pie 632.8 nm). No LL tipa paraugiem ar dendronizētiem hromoforiem labākais bija paraugs LL82 ( 0.0084% un 2.14 J/cm2% pie 532 nm un 0.0030% un 5.7*105 J/cm2% pie 632.8 nm).

Pirmo reizi metālorganisko perovskītu saules elementu pētniecības vēsturē veikti aizpildījuma faktora (FF) spektrālo atkarību pētījumi. Konstatēts FF pieaugums palielinoties ierosinošās gaismas kvanta enerģijai paraugos ar lielu šunta pretestības vērtību (Rshunt>109 Ω), kas var tikt interpretēts, kā karsto Vaņjē-Motta eksitonu piedalīšanās lādiņa nesēju fotoģenerācij;ā – jo augstāka ierosinošā kvanta enerģija, jo mazāka pašrekombinācijas (geminate recombination) varbūtība un sekojoši lielāks aizpildījuma faktors. Taču paraugos ar zemāku šunta pretestību (kad lādiņa nesēju rekombināciju jau galvenokārt nosaka rekombinācija uz defektiem) FF vērtības jau ir zemākas un ievērojami vājāk atkarīgas no

ierosinošās gaismas kvanta enerģijas, kas liecina par labu hipotēzei par karsto Vaņjē-Motta eksitonu piedalīšanos lādiņa nesēju fotoģenerācijas procesos mūsu paraugos.

Taču, lai iegūtu vairāk pierādījumu mūsu hipotēzei, turpmāk būtu jāveic pētījumi arī ar citiem lādiņa nesēju transporta slāņiem, kas dotu pārliecību, ka šī parādība raksturo tieši perovskīta materiāla tilpuma īpašību nevis robežvirsmas ar lādiņa nesēju transporta slāņiem.

Zinātnisko publikāciju saraksts

Žurnālos ar SNIP > 1

R1. A.N. Trukhin, K. Smits, J. Jansons, A. Kuzmin, Luminescence of polymorphous SiO2, Radiation Measurements, 90 (2016) 6-13 (SNIP = 1.169 (2014)),

R2. Kaspars Pudzs, Aivars Vembris, Raitis Grzibovskis, Janis Latvels, Elmars Zarins, Impact of the molecular structure of an indandione fragment containing azobenzene derivatives on the morphology and electrical properties of thin films, Materials Chemistry and Physics 173 (2016) pp 117-125, doi:10.1016/j.matchemphys.2016.01.046 (SNIP=0.97)

R3. Raitis Grzibovskis, Aivars Vembris, Kaspars Pudzs, Relation between molecule ionization energy, film thickness and morphology of two indandione derivatives thin films, Journal of Physics and Chemistry of Solids 95 (2016) 12–18, http://dx.doi.org/10.1016/j.jpcs.2016.03.010 (SNIP =0.98)

R4. Elmars Zarins, Andrejs Tokmakovs, Valdis Kokars, Andris Ozols, Peteris Augustovs, Martins Rutkis, Triphenyl group containing molecular glasses of azobenzene for photonic applications, Optical Materials 53 (2016) pp 146–154, http://dx.doi.org/10.1016/j.optmat.2016.01.044. (SNIP=1.08)

R5. Kaspars Traskovskis, Valdis Kokars, Andrejs Tokmakovs, Igors Mihailovs, Edgars Nitiss, Marina Petrova, Sergey Belyakov and Martins Rutkis, Stereoselective synthesis and properties of 1,3-bis(dicyanomethylidene)indane-5-carboxylic acid acceptor fragment containing nonlinear optical chromophores, Journal of Materials Chemistry C, 2016,4, 5019-5030, http://dx.doi.org/10.1039/C6TC00203J (SNIP =1.54)

R6. Dalius Gudeika, Vita Zilinskaite, Juozas V. Grazulevicius, Roman Lytvyn, Martins Rutkis, Andrey Tokmakov, 4-(Diethylamino)salicylaldehyde-based twin compounds as NLOactive materials, Dyes and Pigments 134 (2016) 244 – 250, http://dx.doi.org/10.1016/j.dyepig.2016.06.047 (SNIP= 1.24)

R7. Arturs Bundulis, Edgars Nitiss, Igors Mihailovs, Janis Busenbergs, and Martins Rutkis, Study of Structure–Third-Order Susceptibility Relation of Indandione Derivatives, J. Phys. Chem. C, 2016, 120 (48), pp 27515–27522, http://dx.doi.org/10.1021/acs.jpcc.6b07003 (SNIP= 1.23) DOI:

R8. Olga Ryzhova, Kateryna Vus, Valeriya Trusova, Elena Kirilova, Georgiy Kirilov, Galyna Gorbenko and Paavo Kinnunen, Novel benzanthrone probes for membrane and protein studies, Methods Appl. Fluoresc. 4 (2016) 034007, doi:10.1088/2050-6120/4/3/034007, http://dx.doi.org/10.1088/2050-6120/4/3/034007 (IF=2.429, SNIP=1.6)

Žurnālos ar SNIP < 1

R9. O.Danilenko, M.Ozolinsh, V.Karitans, P.Paulins. „SmartGlass” Obstacles for Dynamic Inducing of Light Scattering in Visual Research Experiments. Materials Science. Vol.22.,No4.,2016. (SNIP =0.3).

R10. P.Paulins, A.Krauze, M.Ozolinsh, A.Muiznieks (2016). Warming of Water. Phys. Edu. 51(2), 025013, http://dx.doi.org/10.1088/0031-9120/51/2/025013 (IPP 0.32 SNIP 0.96).

R11. M. Ozolinsh , K. Muizniece, J. Berzinsh , Chromostereopsis in "virtual reality" adapters with electrically-tuneable liquid lens oculars. Proc. SPIE 10021,1002109-1-7; (2016) http://dx.doi.org/10.1117/12.2247719 (IPP 0.26 SNIP = 0.25).

R12. M. Ozolinsh, O. Danilenko, and V. Zavjalova (2016). Retinal image quality and visual stimuli processing by simulation of partial eye cataract. Proc.SPIE 100244, 100244W-1-7; http://dx.doi.org/10.1117/12.2247721 (SNIP = 0.25).

R13. Varis Karitans. “Model Eye Incorporating a Manually Tunable Polymer Lens and Microfluidics Chamber for Simulation of Vitreous Floaters”. In Imaging and Applied Optics, OSA Tech.Digest.JT3A.1,2016. (OSA InfoBase) https://doi.org/10.1364/ISA.2016.IM3F.2

R14. Aivars Vembris, Elmars Zarinsh, Valdis Kokars, Amplified spontaneous emission of pyranyliden derivatives in PVK matrix, Proc. SPIE. 9895 (2016) 989509-1-7, http://dx.doi.org/10.1117/12.2227841

R15. Igors N Mihailovs, Valdis Kampars, Baiba Turovska and Martins Rutkis, Rational computing of energy levels for organic electronics: the case of 2-benzylidene-1,3-indandiones, RSC Advances, 2016, 6, 85242–85253, http://dx.doi.org/10.1039/C6RA16456K (SNIP= 0.81).

R16. Shivraj, Anup Thomas, E. M. Kirilova, I.Nikolajeva, B. Siddlingeshwar. 2016. Influence of Solvent Environment on Photophysical Properties of 3-(Piperidin-1-yl)-4H-benzo[de]anthracen-7(11bH)-one. Journal of Solution Chemistry, 45(10), 1391-1413. http://dx.doi.org/10.1007/s10953-016-0508-4

R17. Gertners, M.Reinfelde, J.Teteris, Light induced morphological processing of chalcogenide films, Journal of Optoelectronics and Advanced Materials, 18 (2016) 24-28. (SNIP=0.35) http://joam.inoe.ro/download.php?idu=3908

R18. M.Reinfelde, L.Loghina, Z.G.Ivanova, J.Teteris, U.Gertners, S. Slang, M. Vlcek, Photoinduced surface relief grating formation in amorphous As40S60-xSex thin films, Journal of Optoelectronics and Advanced Materials, 18 (2016) 1-4. (SNIP=0.35) http://joam.inoe.ro/download.php?idu=3905

R19. I.Malina, V.Kampars, M.Plotniece, B.Turovska. Synthesis, optical and electrochemical properties of substituted 2-cinnamoyl-1,3-indandione o-methyl ethers. Journal of Molecular Structure, 1115 (2016) 241-249 (SNIP= 0.81) http://dx.doi.org/10.1016/j.molstruc.2016.02.090

R20. S. Gaidukovs, V. Kampars, J. Bitenieks, I. Bochkov, G. Gaidukova, U. Cabulis, THERMO-MECHANICAL PROPERTIES OF POLYURETHANE MODIFIED WITH GRAPHITE OXIDE AND CARBON NANOTUBE PARTICLES. Integrated Ferroelectrics. Vol. 173 ,Iss. 1, 2016 (SNIP= 0.21) http://dx.doi.org/10.1080/10584587.2016.1182394

IESNIEGTĀS PUBLIKĀCIJAS:

R21. Skuja L.; Kajihara, K.; Smits, K., Silins, A., Hosono, H., Luminescence and Raman Detection of Molecular Cl2 and ClClO Molecules in Amorphous SiO2 Matrix, Journal of Physical Chemistry C (IPP 4.26, SNIP 1.23), Manuscript ID: jp-2016-130956.

R22. E. Nitiss, “Evaluation of performance of a hybrid electro-optic directional coupler and a Mach-Zehnder switch”, submitted to Optics Communications, man. ID AP-394.

R23. N. Al-Labady, B. Özdalgiē, A. E, F. Güzelēimen, I. K. Öztürk, S. Kröger, A. Kruzins, M. Tamanis, R. Ferber, and Gö. BaŖar, Line Identification of Atomic and Ionic Spectra of Holmium in the Near-UV. I. Spectrum of Ho I, The Astrophysical Journal Supplement Series, in press.

R24. Gö. BaŖar, N. Al-Labady, B. Özdalgiē, F. Güzelēimen, A. Er, I. K. Öztürk, T. Ak, S. BŻlŻr, M. Tamanis, R. Ferber, and S. Kröger, Line identification of atomic and ionic spectra of holmium in the near-UV; part II: Spectra of Ho II and Ho III, The Astrophysical Journal Supplement Series, in press.

KONFERENČU TĒZES:

K1. L.Skuja, Effect of interstitial gas molecules on performance of optical devices made from high purity glassy SiO2, International Workshop “LIGHTtalks: Power of Photonics” April 25, 2016, Riga, LATVIA, Book of Abstracts, p.11.

K2. L.Skuja, K.Kajihara, K. Šmits, H.Hosono Interstitial Chlorine Molecules in SiO2 Glass, International symposium on SiO2, Advanced dielectrics and related devices, Nice , June 13-15, 2016. Abstracts, p. 89-90. (sciencesconf.org:sio2-2016:101362).

K3. Linards Skuja, Koichi Kajihara, Krišjānis Šmits, Andrejs Siliņš, Hideo Hosono, Starpmezglu skābekļa un hlora piemaisījumu detektēšana amorfā SiO2 ar luminiscences metodēm, tēzes, 102.lpp. LU CFI 32. zin. konference 2016.g. 17.-19. Februāris.

K4. A.N.Trukhin, A.Antuzevičs, K.M.Golant, D.L. Griscom Luminescence of Phosphorus Doped Silica Glasses, Abstracts, p. 93-94 (ciencesconf.org:sio2-2016:97199).

K5. Z. Gavare, M. Zinge, E. Bogans, A. Skudra, Analysis of gas temperature and oxygen emission in high frequency electrodeless light sources, In abstracts of 8th Nordic Conference on Plasma Spectrochemistry (Nordic Plasma 2016), June 5 - 8, 2016, Loen, Norway, p. 107.

K6. O. Danilenko, M. Ozolinsh, V. Karitans, V. Zavjalova. “The compound mechanism of adaptation to high contrast, Int. Conf. Developments in Optics and Communications DOC-2016, Riga March21-23, 2016. Abstr. p.32.

K7. S. Fomins, J. Kleperis, M. Ozolinsh, “Seasonal environmental spectrophotometry” Int. Conf. Developments in Optics and Communications DOC-2016, Riga March21-23, 2016. Abstr. p.37.

K8. V. Karitans, J. Logina, G. Krumina, “Manually tunable lens based eye model,” Int. Conf. Developments in Optics and Communications DOC-2016, Riga March21-23, 2016. Abstr. p.36.

K9. K. Muižniece, M. Ozolinsh „Simultaneous presence of stereodisparity and chromostereopsis observing “Virtual Reality” images”, Abstr.Int. Conf. Advanced Materials and Technologies,AMT-2016, Palanga, 2016, p.71.

K10. O. Danilenko, M. Ozolinsh, V. Zavjalova, „Binocular summation model of colour images in respect to previous adaptation,” Internat. Symp.„Seeing Colors-2016”, Regensburg Sept. 19-21,2016, Abstracts, p.26.

K11. Sergejs Fomins, Ieva Jekabsone, Maris Ozolinsh, „Background luminance effect on image,” Internat. Symp.„Seeing Colors-2016”, Regensburg Sept. 19-21,2016, Abstracts, p.29.

K12. O. Danilenko, M. Ozolinsh, V. Zavjalova, „Perceptual adaptation studies at simulation of unilateral cataract visual contrast decrease,” Proc. of 8th European Meeting on Visual and Physiological Optics VPO-2016, August 22-24 2-016 Antverpen, pp.223-225.

K13. M. Ozolinsh, K. Muizniece, J. Berzinsh, „Chromostereopsis in “Virtual Reality” adapters with electrically tuneable liquid lens oculars,” Abstr.Internat. Conf. SPIE Photonics Asia, Beijing, 2016, October 12-14, Beijing; Paper 10021-6 (http://spie.org/PA/conferencedetails/optical-design-and-testing).

K14. Maris Ozolinsh, Olga Danilenko„Retinal image quality and visual stimuli processing by simulation of partial eye cataract,”, ,” Abstr.Internat. Conf. SPIE Photonics Asia, Beijing, 2016, October 12-14, Beijing; Paper 10024-181.

K15. V. Karitans Model Eye Incorporating a Manually Tunable Polymer Lens and Microfluidics Chamber for Simulation of Vitreous Floaters, Proc. Conf. “Imaging Systems and Applications”, Heidelberg, Germany, July 25-28, paper IM3F.2, https://doi.org/10.1364/ISA.2016.IM3F.2

K16. Raitis Gržibovskis, Aivars Vembris, Robežvirsmas starp divām organiskajām vielām pētīšana ar fotoemisijas kvantu iznākuma spektroskopijas metodi, LU CFI 32. zinātniskā konference, Rīga, 2016. gada 17.-19. Februāris, Tēzes, 27.lpp.

K17. Aivars Vembris, DWK-1TB molekulu optiskās un pastiprinātas spontānās emisijas īpašības polimēra matricā, (Optical and amplified spontaneous emission properties of DWK-1TB molecules in polymer matrix) LU CFI 32. zinātniskā konference, Rīga, 2016.gada 17.-19.februāris, Tēzes, 25.lpp.

K18. Jūlija Perveņecka, Aivars Vembris, Edgars Nitišs, Elza Liniņa, Mikrostruktūras veidošana piramilidēna atvasinājumu saturošās SU-8 kārtiņās, LU CFI 32. zinātniskā konference, Rīga, 2016. gada 17.-19. Februāris, Tēzes, 26.lpp.

K19. Julija Pervenecka, Aivars Vembris, Edgars Nitiss, Elza Linina Preparation of microstructure and amplified spontaneous emission in piraniliden derivative containing su-8 films, 12th International young scientist conference “Developments in Optics and Communications”, Riga, March 21-23, Book of Abstracts p. 7.

K20. A. Bundulis, E. Nitišs, J. Busenbergs, M. Rutkis, “Z-scan” metodes ieviešana nelineāri optisko materiālu divfotonu absorbcijas un optiskā Kerra koeficientu noteikšanai, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta 32. zinātniskā konference, Rīga, Latvija, Februāris 17–19, 2016, 31 lapa.

K21. A. Bundulis, E. Nitiss, J. Busenbergs, M. Rutkis, Determination of two-photon absorption and Kerr effect of organic materials by z-scan method, Developments in Optics and Communications 2016, Rīga, Latvija, Marts 21-23, 10 lapa.

K22. E.M. Kirilova, I. D. Ivanova, A. Zaichenko, S. V. Belyakov. Synthesis of novel fluorescent dyes based on benzanthrone chromophore. BOS2016, International Conference in Organic Synthesis, Riga, Latvia, 3-6 July, 2016, PO55.

K23. E. Romanovska. Reduction of aromatic nitro compouds and properties of obtained compounds. The 58th INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE OF DAUGAVPILS UNIVERSITY, Daugavpils, Latvia, 14-15 April, 2016, p.41.

K24. T. Grigorjeva, A. Volkova, I. Nikolaeva, E. Kirilova. Methods for synthesis of luminescent copolymers. The 58th INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE OF DAUGAVPILS UNIVERSITY, Daugavpils, Latvia, 14-15 April, 2016, p.40.

K25. A. Jarmola, A. Berzins, J. Smits, K. Smits, J. Prikulis, F. Gahbauer, R. Ferber, D. Erts, M. Auzins, D. Budker, K. Vaicekonis, Electron spin-relaxation in nitrogen-vacancy centers in diamond lattice, Development in Optics and Communications 2016 (DOC 2016), 21-23 March, 2016.

K26. Andris Erglis, Marcis Auzinsh, Andris Berzins, Ruvin Ferber, Janis Smits, Paschen-Back Effect and Transition Probabilities at Fields up to 7 kG in Caesium Atoms, 12th European Conference on Atoms, Molecules, and Photons (ECAMP 12), Frankfurt am Main, Germany, September 5-9, 2016.

K27. I.Malina, V.Kampars. Synthesis and Optical Properties of Red Light Emitting Europium(III) Complexes Containing 2-Acyldimedone and Phenantroline ligands. Proceedings of Riga Technical University 57th International Scientific Conference, MSAC, 2016, 117-121.

K28. I.Malina, V.Kampars. 2-Acildimedona un fenantrolīna līgandus saturošu sarkanās gaismas emitējošu Eu(III) kompleksu sintēze un optiskās īpašības. RTU 57.starptautiskās zinātniskās konferences tēzes, programma 47.lpp.

K29. A.Ozols, P.Augustovs, E.Zariņš, V.Kokars. Elektriskā un magnētiskā lauka ietekmes izpēte uz hologrāfisko ierakstu azosavienojumu molekulārajās kārtiņās. LU CFI 32.zinātniskās konferences tēzes, 2016.gada 17.-19.februāris, LU CFI, Rīga, 2016, 22.lpp.

K30. L.Laipniece, V.Kampars, A.Ozols, P.Augustovs. Dendronizētu hromoforu sintēze un hologrāfiskais ieraksts hromoforus saturošā paraugā. LU CFI 32.zinātniskās konferences tēzes, 2016.gada 17.-19.februāris, LU CFI, Rīga, 2016, 120.lpp.

K31. A.Ozols, P.Augustovs, S.Goldberga. Effect of Light Polarization on the Hologram Readout in an a-As-S-Se Film. Proceedings of Materials Science&Applied Chemistry, MSAC 2016, pp.135-138.

K32. A.Ivanova, I.Kaulachs, G.Shlihta, M.Roze, J.Grabis, L.Rozenberga-Voska, A.Tokmakovs. Inverted CH3NH3PbI3-xClx solar cell by low temperature technology. LU Cietvielu fizikas institūta 32. zinātniskā conference, 17.-19. February, Riga, 2016, book of abstracts p.58 (Inversais CH3NH3PbI3-xClx saules elements, kas izgatavots ar zemo temperatūru tehnoloģiju).

K33. I.Kaulachs, A.Ivanova, G.Shlihta, A.Tokmakov. Spectral dependencies of the fill factor for a CH3NH3PbI3-xClx perovskite solar cell. ICEPOM10, 2016, May 23-27, Ternopil, Ukraine, book of abstracts p. 76.

K34. A.Ivanova, I.Kaulachs, M.Roze. Inverted planar heterojunction perovskite (CH3NH3PbI3-xClx) solar cell, RTU 57th International Scientific Conference, 2016, October 21, Riga, Latvia.

K35. Eglite M., Eglitis I., Protsyuk Yu.I., et al.Asteroids from digitized processing of photographic observations in Baldone. 2016,Book of Abstr. "AstroPlate", Prague, March 14- 18, 2016,p.41. http://www.mao.kiev.ua/biblio/jscans/discrete/AstroPlate-2016_020.jpg

K36. Eglite M., Eglitis I., Kovylianska O.E., et al.Astrometric and photometric processing of Pluto digitized photographic observations during 1961 to 1996. 2016,Book of Abstr. "AstroPlate", Prague, March 14- 18, 2016,p.40. http://www.mao.kiev.ua/biblio/jscans/discrete/AstroPlate-2016_020.jpg

K37. Eglite M., Eglitis I., Shatokhina S.V., et al.Obtaining positions of asteroids from digitized processing of photographic observations in Baldone observatory (code 069). 2016,16-th Odessa Int. Astron. Gamow Conf.- School "Astronomy and beyond: Astrophysics, Cosmology and Gravitation, Cosmomicrophysics, Radioastronomy and Astrobiology",
Odessa, Chernomorka, Aug.14- 20, 2016: Abstracts,p.25.

K38. L.Skuja "The role of interstitial molecules in radiation processes in SiO2."– Invited seminar at Laboratoire des Solides Irradiés, Ecole Politechnique Palaiseau, France, Oct. 17. 2016 portail.polytechnique.edu/lsi/fr/seminaire-invite-de-linards-skuja.

ZIŅOJUMI LU 74 KONFERENCĒ RĪGA 12.02.2016:

K39. I.Eglītis, M.Eglīte  Saules sistēmas mazo ķermeņu pētījumi Astrofizikas observatorijā Baldonē.

K40. I.Eglītis, M.Eglīte, L.Kazanceva  Asteroīdu mērījumi izmantojot Baldones Šmita teleskopa arhīva datus.

K41. Ilgmārs Eglītis  Kosmisko pētījumu nākotnes vīzijas Baldones observatorijā.

K42. M.Eglīte, I.Eglītis, G.Vitka Oglekļa zvaigžņu telpiskā sadalījuma īpatnības.

K43. Kalvis Salmiņš, Jorge Del Pino SLR sistēmas 1884 Rīga modernizācijas rezultāti.

K44. Māris Ābele, Jānis Vjaters SLR teleskopa “Egle” montāža.

AIZSTĀVĒTIE PROMOCIJAS DARBI:

T1. Mozers: "Experimental studies of laser radiation interaction with Rb atoms in an external magnetic field", LU 2016.g. 12.janvārī.

T2. Bērziņš „Magnetooptiskie efekti sārmu metālu tvaikos un to pielietojumi magnētiskā lauka mērījumos”, aizstāvēts 2016. gada 14. martā.

T3. A. Krūziņš „Sajauktu ierosinātu stāvokļu augstas izšķiršanas spējas spektroskopija cēziju un rubīdiju saturošās divatomu molekulās, aizstāvēts 2016. gada 24. maijā.

T4. I. Birzniece „Ierosināto singleta Pi stāvokļu lāzeru spektroskopija un potenciālu konstruēšana KCs un RbCs molekulās, aizstāvēts 2016. gada 24. maijā.

T5. Kaiva Juraševska "Psihofizikāla pseidoizohromatiska testa izveide un krāsu izšķirtspējas sliekšņa novērtējums ", aizstāvēts 2016. gada 29. jūnijā.

AIZSTĀVĒTIE MAĢISTRA DARBI:

M1. Bērziņš Jānis. Acs segmentu spektrometrijas kontrole. M.Ozoliņš

M2. Muižniece Kristīne.Vienlaicīga stereodisparitātes un hromostereopses klātbūtne vizuālajos stimulos. M.O.

M3. Arturs Bundulis, Organisko materiālu trešās kārtas dielektriskās uzņēmības noteikšana ar “z-scan” metodi, vad. Dr.phys. Edgars Nitišs. Darbs aizstēvēts 06.2016.

M4. Juhņevičs Nikolajs, Luminiscējošu lantanīdu β-diketonu kompleksu sintēze un pētījumi (Synthesis and studies of luminescent lanthanide complexes with –diketones)

M5. Kricka Alisa Uz benzimidazola bāzes veidotu hinonu sintēze un īpašību izpēte (Synthesis and studies of properties of benzimidazole-based quinone derivatives)

LĪGUMDARBI:

L1. SIA “LEO pētījumu centrs” - Plāno kārtiņu tehnoloģiju pētījumi.

L2. SIA “EVOLED” – Organisko gaismu emitējošo diožu prototipēšana.