Nr. Darba uzdevumi Galvenie rezultāti
1. hBN zilās luminiscences kinētikas pētījumi. Referāts starptautiskajā konferencē 15th International School and Workshop on Nanoscience and Nanotechnology.
2. Na1/2Bi1/2TiO3 cieto šķīdumu sintēze, elektromehānisko un termoelektrisko īpašību pētījumi. Referāts starptautiskajā simpozijā RCBJSF-2014-FMNT.
3.

Ar lantanīdu joniem aktivētu Ca10(PO4)6F2 (FAp) nanokristālu luminiscences izpēte.

Sagatavots un iesniegts publicēšanai 1 zinātniskais raksts.

Referāts starptautiskajā simpozijā RCBJSF-2014-FMNT.

Referāts LU CFI 31. zinātniskajā konferencē.
4. Ar lantanīdu joniem aktivētu ZrO2 un HfO2 nanokristālu luminiscences izpēte. Referāts starptautiskajā simpozijā RCBJSF-2014-FMNT.
5. Dažādu sintēzes metožu izpēte gaismas jutīgu nanostruktūru iegūšanai. Referāts LU CFI 31. zinātniskajā konferencē.
6. Dažādu tehnoloģiju izpēte lielas virsmas nanomateriālu struktūru iegūšanai. Referāts LU CFI 31. zinātniskajā konferencē.
7. Perovskītu oksīdu cietu šķīdumu termodinamiskās stabilitātes analīze kurināmām šūnām. Kubiskās fāzes stabilitātes temperatūras diapazona pareģošana un tās atkarība no nestehiometrijas.

Sagatavots un publicēts 1 zinātniskais raksts.

5 referāti starptautiskajās zinātniskajās konferencēs (E-MRS 2014 Spring meeting, Electrochemistry workshop, simpozijs RCBJSF-2014-FMNT).
8. Keramiskās membrānas ķīmiska sastāva optimizācija CO2 emisijas samazināšanai atmosfērā. Membrānas reaktivitātes analīze agresīvas vides apstākļos.

Sagatavots un publicēts 1 zinātniskais raksts.

3 referāti starptautiskajās zinātniskajās konferencēs (E-MRS 2014 Spring meeting, COST meeting).
9. Oglekļa bazēto nanoaeroželēju un nanopūtu teorētiskie pētījumi un modelēšana. Dažādas kvalitātes ietekmes (t.sk. spēka lokālas slodzes neorganiskās un organiskās vielas) kā arī adsorbcijas modelēšana uz grafēna un oglekļa nanocauruliem nanoieriču prototipos. 

Sagatavots un publicēts 1 zinātniskais raksts.

4 referāti starptautiskajās zinātniskajās konferencēs (IT&M’2014, 4th International Workshop on Nanocarbon Photonics and Optoelectronics, simpozijs RCBJSF-2014-FMNT, 15th International School and Workshop on Nanoscience and Nanotechnology).
10. Neorganisko TiO2 un SrTiO3 nanocauruļu un nanovadu modelēšana. Izolēto metālisko FexPt1-x nanoklasteru teorētiskie pētījumi. Inkorporēto uz fcc-Fe režģi Y2O3 nanoklasteru modelēšana.

Sagatavots un publicēts 1 zinātniskais raksts un 1 raksts konferenču rakstu krājumā.

3 referāti starptautiskajā zinātniskajā simpozijā RCBJSF-2014-FMNT.

11. Vara nitrīda plāno kartiņu izgatavošana ar magnetrona izputināšanās metodēm un polikristāliskā vara nitrīda infrasarkanas spektroskopijas pētījumi atkarība no spiediena.

Uzstāšanās seminārā (LU CFI 03.12.2014).

12. Elektroforēzes tehnoloģiskā procesa maketēšana stikla šķiedras auduma pārklāšanai ar nanodaļiņām. Izstrādāta tehnoloģiskā karte funkcionālo nanodaļiņu pārklājumu iegūšanai uz stikla šķiedras audumiem.
13. TiO2 nanodaļiņu funkcionālo pārklājumu iegūšana uz stikla šķiedras auduma. 2 referāti starptautiskajā simpozijā RCBJSF-2014-FMNT .
14. Apstarošanas ar ātrajiem 84Kr un 14N joniem ietekmes uz MgO kristālu mikromehāniskjām īpašībām un dislokāciju kustīgumu izpēte.

Sagatavots un publicēts 1 zinātniskais raksts.

1 referāts RTU 56. starptautiskajā zinātniskajā konferencē.

15. ZnO-CdO kārtiņu pētījumi.

Sagatavots un publicēts 1 zinātniskais raksts.

Iesniegts publicēšanai 1 zinātniskais raksts.

3 referāti zinātniskajās konferencēs (DOC’2015, LU CFI 31. zinātniskā konference un RTU 56.Starptautiskajā zinātniskajā konferencē).
16. Plānu kārtiņu termoelektrisko īpašību pētniecisko metožu izstrādāšana. Eksperimentālās iekārtas izgatavošana un metodikas Zēbeka koeficienta noteikšanai izstrāde. Izveidota eksperimentālā iekārta Zēbeka koeficienta noteikšanai un izstrādāta metodika termoelektrisko īpašību noteikšanai.
17. Ar retzemju elementiem aktivētu nanoizmēra komplekso fluorīdu sintēze un optisko īpašību raksturošana. Dalība LU CFI 31. zinātniskajā konferencē.
18. Sintezēt CuO nanovadus, noteikt sintēzes efektivitātes termisko atkarību. Tika atrasti optimālie CuO nanovadu termiskās sintēzes parametri.
19. CuO nanovadu parklāšanas ar WO3 tehnoloģisko režīmu izstrāde. Izstrādāta WO3 magnetrona izputināšanas tehnoloģija uz CuO nanovadu masīviem.
20. Bismuta sulfīda nanovadu matricu fotovadāmības pētījumi. Sagatavots un publicēts 1 zinātniskais raksts.
21. Grafēna pārnese izmantojot nanovadu masas sensoru.

Sagatavots un publicēts 1 zinātniskais raksts.

22. Bismuta telurīda un bismuta selenīda nanostruktūru sintēzes metodes izstrāde.

Sagatavots zinātniskais raksts.

6 referāti dažādās zinātniskajās konferencēs.
23. Bismuta sulfīda nanovadu kā mitruma sensora pielietojamības robežu noteikšana.

Sagatavots un iesniegts 1 zinātniskais raksts.

2 referāti dažādās zinātniskajās konferencēs.
24. Salikto oksīdu nanodaļiņu sintēzes metožu izstrāde sistēmā ZrO2-CeO-ReO/Cr2O3 un to pārstrāde nanostrukturālos materiālos. Izstrādāta salikto oksīdu nanodaļiņu sintēzes metodika sistēmā ZrO2-CeO-ReO/Cr2O3 un to pārstrāde nanostrukturālos materiālos.
25. Fotokatalizatoru nanodaļiņu sintēzes metožu izstrāde sistēmās Zn-Zn2SnO4/Ag, TiO2/Au. Iegūto nanokompozītu parametru izpēte.

Sagatavots un iesniegts 1 zinātniskais raksts.

1 referāts starptautiskajā simpozijā RCBJSF-2014-FMNT.

Sagatavots un iesniegts 1 zinātniskais raksts.
26. Grafēna sintēze, izmantojot oglekļa šķīšanas un izgulsnēšanās mehānismu katalizatorā, un tā kompozītu veidošana ar vielām, kuras sekmē sorbcijas spēju palielināšanos. 1 referāts starptautiskajā simpozijā RCBJSF-2014-FMNT.
27. ZnO kristālu un jaudīga lāzera starojuma mijiedarbības pētīšana ar mērķi izveidot nanostruktūras.

Sagatavots zinātniskais raksts.

3 referāti starptautiskajās zinātniskajās konferencēs (TMS 2014, simpozijs RCBJSF-2014-FMNT, Laser Technologies. Laser and Their Application).

1 zinātniskais seminārs (LU CFI 26.11.2015).

2. projekta 1. posmā bija izvirzīti 29 uzdevumi, kas kopumā projekta realizācijas laikā ir izpildīti. Zemāk ir sniegts raksturojums dažiem rezultātiem kopā ar to zinātnisko un praktisko nozīmību.

Ir izpētīta hBN pulvera zilā spektra rajonā esošā luminiscence, tās spektrāli-kinētiskās īpašības, kas ļauj šo luminiscenci saistīt ar F-tipa centriem, ko veido slāpekļa vakance ar piesaistītiem elektroniem. Ir konstatēts, ka tie luminiscences centri, kas atrodas tuvu vai uz materiāla virsmas, sadarbojas ar apkārtnē esošu slābekļa gāzi, kas samazina zilās luminiscences intensitāti. Tādēļ vislielākā luminiscences intensitāte ir novērojama, ja paraugs atrodas vakuumā, bet tā samazinās, ja paraugs atrodas gaisā. Šī īpašība ļauj hBN ierindot to materiālu skaitā, kas var tikt izmantoti optiskos sensoros, skābekļa gāzes koncentrācijas noteikšanai.

Turpmāk paredzēts pētīt skābekļa sensoru raksturojošas īpašības hBN materiālam (piem. zilās luminiscences intensitātes atkarību no skābekļa koncentrācijas paraugu ietverošā gāzē uc.) un pētījumus veikt arī līdzīgiem materiāliem, pie kuriem pieskaitāms AlN.

Iegūtie rezultāti par Na1/2Bi1/2TiO3 cietajiem šķīdumiem dod labāku elektrokaloriskā efekta izpratni pētītajos savienojumos kā arī relaksoru segnetoelektriķos vispār. Pētījumu laikā uzsvars tika likts uz jaunas relaksoru segnetoelektriķu grupas Na1/2Bi1/2TiO3-SrTiO3-PbTiO3 īpašību pētījumiem. Šiem materiāliem tika novērots izteikts elektrokaloriskais efekts, kas tos padara perspektīvus pielietojumiem, kas balstīti uz šo efektu, piemēram, elektrokalorisku dzesētāju izstrādei. Tiek pētīta šī efekta saistība ar polarizāciju, kas paplašina priekšstatus par elektrokalorisko efektu ne tikai pētītajā materiālā, bet arī relaksoru segnetoelektriķos kopumā. Turpmāk tiek plānots pievērsties NBT-ST-PT tipa struktūru pētījumiem, izmantojot Ritvelda metodi.

Sintezēti hydroksilapatītu (HAp) un fluorapatītu (FAp) nanopulveri, kā neaktivēti, tā arī aktivēti ar Er/Yb un Tm/Yb. Šie apatīti ir netoksiski un var tikt lietoti kā pārklājumu materiāli metālu implantiem, dentālimplantiem un medicīnā kā biomarķieri. Uzsākta šo materiālu luminiscences izpēte un pirmie rezultāti ir apkopoti un referēti konferencē.

Turpinās ar retzemju joniem aktivēto ZrO2 (nanokristālu un monokristālu) luminescences izpēte ar mērķi noteikt mijiedarbību starp aktivātoru joniem un pašvielas defektiem.

Projekta realizācijas laikā ir sintezēta virkne uz TiO2 bāzes veidotu gaismas jutīgu nanostruktūru un lielas virsmas nanomateriālu un izpētītas to īpašības. Par iegūtajiem rezultātiem referēts zinātniskajā konferencē. Balstoties uz šiem pētījumiem, tiks turpināts darbs sintēzes procesa uzlabošanā un nanostruktūru ar optimālām īpašībām iegūšanā. Rezultātā ir paredzēts izveidot ekonomiski izdevīgu un rūpnieciskiem apmēriem piemērotu lielas virsmas nanostruktūru iegūšanas tehnoloģiju, kas būtu konkurētspējīga inovatīvo materiālu ražošanas jomā.

Projekta gaitā ar līdzstrāvas magnetrona izputināšanas metodēm pagatavotas vara nitrīda plānās kārtiņas, kas ir izmantojamas optiskajās atmiņas ierīcēs, optiskajā litogrāfijā, viedajos spoguļos, sensoros kā arī fotoelementos un fotoelektroķīmiskajās Saules šūnās. Izmantojot rentgendifrakciju un rentgenabsorbcijas spektroskopiju, tika parādīts, ka atkarībā no pamatnes temperatūras ir iespējams iegūt gan amorfas, gan arī teksturētas nanokristāliskas Cu3N plānās kārtiņas. Tika iegūta oriģināla informācija par Cu-N saites izstiepšanās svārstības frekvences stingrumu līdz 5 GPa spiedienam, kā arī par fāzes pāreju no pusvadītāja uz metālisku stāvokli pie 3-5 GPa spiediena. Iegūtie rezultāti tika prezentēti un apspriesti LU CFI seminārā (03.12.2014.). Turpmāk plānots veikt rentgenabsorbcijas spektroskopijas pētījumus atkarībā no temperatūras un spiediena, lai izskaidrotu Cu3N lokālās atomārās struktūras jutības atkarību no ārējiem apstākļiem.

Praktiski ir izstrādāta tehnoloģija elektroforētiskai TiO2 pārklājumu iegūšanai uz stikla šķiedras pamatnes. TiO2 nanodaļiņu pārklājumi to fotokatalītisko īpašību dēļ var tikt izmantoti ūdens un gaisa attīrošajām tehnoloģijām. Stikla šķiedras audumi ir laba pamatne TiO2 fotokatalītisko membrānu un filtru radīšanai. Lai palielinātu pārklājumu fotoaktivitāti ir uzsākti darbi kompozītu TiO2-WO3 pārklājumu iegūšanai un fotoaktivitātes pētījumiem. Izstrādāta tehnoloģija TiO2-WO3 kompozītu uzklāšanai uz metāla pamatnes. Pētījumi liecina, ka WO3 piedeva samazina TiO2 aizliegtās zonas platumu un palielina tā fotoaktivitāti. Tālāk paredzēta tehnoloģijas izstrāde TiO2-WO3 kompozītu uzklāšanai uz stikla šķiedras audumiem.

Izpētītas struktūras un nanocietības izmaiņas ar 150 MeV 84Kr and 24.5 MeV 14N joniem MgO kristālos fluencēm līdz 1015joni/cm2. Iegūtas jaunas zināšanas par jonu enerģijas zudumu lomu struktūras defektu veidošanā. Novērtēts elektronisko ierosinājumu un elastisko sadursmju mehānismu ieguldījumu radiācijas defektu agregātu un lineāro defektu (dislokāciju) veidošanā un mikromehānisko īpašību modifikācijā. Izpētīts šo defektu sadalījums gar jonu trajektoriju. Rezultāti apliecina, ka MgO iztur augstas apstarošanas dozas (ap 900 MGy). saglabājot integritāti, plastiskās īpašības un uzlabojot cietību un ir vērtējams kā perspektīvs materiāls pielietojumiem jonu paārtrinātājos u.c. iekārtās augstu dozu apstākļos. Turpmākajos projekta posmos aktuāli ir noskaidrot, kādā mērā iegūtie rezultāti par elektronisko ierosinājumu un elastisko sadursmju mehānismu ieguldījumu ir vispārināmi uz citiem jonu kristāliem, to skaitā LiF kā modeļa materiālu radiācijas efektu pētījumos.

Pēdējos gados ievērojama pētnieku uzmanība tiek pievērsta jaunu lētu un efektīvu termoelektrisko materiālu meklējumiem. Projekta ietvaros izveidota eksperimentālā iekārta Zēbeka koeficienta noteikšanai un izstrādāta metodika termoelektrisko īpašību noteikšanai. Turpmāk plānots veikt jaunu efektīvu termoelektrisko materiālu meklējumus neorganisko nanokompozītu un nanodaļiņu – organisko matricu kompozītmateriālu klašu ietvaros. Kā organiskās matricas paredzēts izmantot gan jau zināmos vadošos polimērus (PEDOT:PSS, PTH, PANI), gan pārbaudīt jaunu, līdz šim neizmantotu TE materiālu jomā, organisko materiālu klasi – mazmolekulāros.

Veiksmīgi pabeigti sagatavošanas etapi (CuO nanovadu termiska sintēze un WO3 slāņu uzputināšana uz CuO nanovadiem). Nākamais solis ir CuWO4 veidošana uz CuO nanovadu virsmas. Cieta termiski aktivēta reakcija starp CuO un WO3 oksīdiem ar rezultējošo CuWO4 ir svarīga no zinātniskā un praktiskā viedokļa, jo CuWO4 ir perspektīvs materiāls H2 iegūšanai H2O sadalīšanas reakcijās. Iegūtie paņēmieni var tikt izmantoti arī citu heterogēnu nanovadu veidošanai.

Izpētīta individuālu un anodizēta alumīnija oksīda matricā ieslēgtu bismuta sulfīda nanovadu masīvu fotovadāmība atkarībā no starojuma enerģijas. Parādīts, ka fotovadāmības ierosināšanas enerģijas atšķiras uz nanovadu virsmas, pievirsmas slānī un nanovadu tilpumā. Parādīts, ka bismuta sulfīda nanovadu vadītspējas izmaiņas ir saistītas nevis ar skābekļa koncentrāciju, bet gan ar relatīvā mitruma izmaiņām. Noteikts Debaja ekranēšanas dziļums nanovados (2 nm). Demonstrēta iespēja izmantot Ge nanovadus grafēna adresējamai pārnesei, tā masas un slāņu biezuma noteikšanai. Izstrādāta bezkatalizatora bismuta telurīda un selenīda nanolentuu sintēzes metode, kura ir balstīta uz fizikālo tvaiku nogulsnēšanas metodi. Parādīts, ka iegūtajām nanolentes ir monoktistāliskas un aug virzienā kristāliskā struktūra, augšanas virziens, sadarbībā ar Čalmera tehnoloģisko universitāti Zviedrijā uzsākta topoloģisko izolatoru īpašību raksturošana šiem nanovadiem. Izstrādāta metode omisku kontaktu veidošanai pie bismuta sulfīda nanovadiem un bismuta telurīda un selenīda nanolentām.

Projekta ietvaros tika konstatēta iespēja ar Nd:YAG lāzera starojumu izmainīt ZnO kristāla optiskās īpašības, piemēram, fotoluminiscenci un optisko caurlaidību. Iegūtie rezultāti liecina par ZnO kristāla kvalitātes uzlabošanos. ZnO kristāla optisko īpašību izmaiņas pēc apstarošanas ar Nd:YAG lāzera starojumu var izskaidrot ar telpisku Zn starpmezglu atomu ģenerāciju un to telpisko pārdali. Pie noteiktas Zn starpmezglu atomu koncentrācijas notiek to aglomerācija. Iegūtie rezultāti ir ļoti nozīmīgi no zinātniskā viedokļa, un turpmāk paredzēts pētīt Zn nanodaļiņu veidošanās mehānismu un optimizēt ZnO lāzera apstrādes metodi.

Atskaites periodā izstrādāta salikto oksīdu nanodaļinu sintēzes sistēmā ZrO2-CeO-ReO/Cr2O3 un to pārstrādes nanostrukturālos materiālos metodika, attīstost solu-gēlu degšanas, kausēto sāļu un mikroviļņu sintēzes metodes no cirkonija, cērija un retzemju sāļiem. Iegūtas ZrO2-CeO2-ReO/Cr2O3 nanodaļiņas un veikta to pārstrāde materiālos ar dzirkstsizlādes sablīvēšanas metodi (SPS Syntex Inc.). Mikroviļņu sintēzē (Masterwave BTR) sāļu sķīdumi apstrādāti 170-200 oC 20 min laikā Kausētos sāļos (NaCl, NaNO3) sintēze veikta 400-800 oC temperatūrā 2h laikā, solu-gēlu degšanas procesā – 500 oC glicīna klātbūtnē. Iegūtas ZrO2 nanodaļiņas ar 10-15% cērija oksīda saturu, sastāvošas t- un c-ZrO2 fāzēm. Nanodaļiņu īpatnējā virsma ir atkarīga no sintēzes metodes (120-133 m2/g mikroviļņu sintēzē, 54-123 m2/g kausēto sāļu un 24-48 m2/g sola-gēla procesā). Kompozītu kristalītu izmēri 4-15 nm atkarībā no sintēzes metodes, temperatūras, izejvielu koncentrācijas.

Dzirkstsizlādes sablīvēšanas procesā 1500oC temperatūrā 3 min laikā iegūti blīvi, smalkgraudaini materiāli ar graudu izmēriem 0,5-1,0 µm.

Izstrādātas fotokatalizatoru nanodaļiņu un nanošķiedru sintēzes metodes sistēmās Zn-Zn2SnO4/Ag, TiO2/Au,Pt, attīstot līdzizgulsnēšanas un mikroviļņu sintēzes paņēmienus.

Iegūtas kristāliskas Zn2SnO4, Zn2SnO4/Ag un ZnO- Zn2SnO4 nanodaļiņas ar īpatnējo virsmu 24,1-28,5 m2/g. Salīdzināti raksturlielumi nanodaļiņām, kas sintezētas 150 oC temperatūrā, un nanodaļiņām, kas papildus karsētas 900 oC temperatūrā. Mikroviļņu sintēzē iegūtas TiO2 un TiO2/Au,Pt nanošķiedras un nanodiegi ar diametru 10 nm un īpatnējo virsmu 70-150 m2/g.

Noteikta daļiņu, nanošķiedru un nanodiegu fotokatalītiskā aktivitāte UV starojumā un Saules gaismā atkarībā no daļiņu izmēriem, formas un Au, Ag, Pt dopantu koncentrācijas.

Iegūti fotokatalizatori, kas lietojami kaitīgo organisko vielu sadalīšanai ūdens šķīdumos un organisko vielu sintēzes katalīzē, kā arī ūdeņraža uzkrāšanā.

Projekta uzdevums bija grafēna struktūru iegūšana un raksturošana ar potenciāli vislielāko sorbcijas spēju. Hipotētiski šādām struktūrām vajadzētu būt tad, ja grafēna submikrona un nano – daļiņas ir brīvi izvietotas tilpumā, neveidojot daudzslāņu grafēna plāksnītes, kādas

grafēnam ir tieksme veidot. Poras starp grafēna daļiņām var būt gan tukšas, gan piepildītas ar cita veida labi absorbējošām oglekļa vai cita materiāla daļiņām. Pētījumi parādīja, ka šāda veida struktūras iespējams izveidot izmantojot zināmu efektu – oglekļa šķīšanu katalizatoros – metālos. Izveidotaaji metodei ir jauninājuma pozīcijas, kas padara grafrēna audzēšanas procesu vienkāršāku un ātrāku. Izveidoti pirmie paraugi sūkļa veida grafēna struktūru ieguvei, iztvaicējot grafēna emulsiju ūdenī pie zemām temperatūrām vakuumā. (sublimējot). Uzsākta šādu sūkļu izpēte. Plānotie mērķi ir sasniegti, un pētījums tuvina mērķim izveidot sorbentu uz grafēna bāzes, kas būtu noderīgs ūdeņraža enerģētikas mērķiem.

10 nozīmīgākie referāti zinātniskajās konferencēs (kopā 39):

E-MRS 2014 Spring Meeting (Lille, France, May, 2014). E.A. Kotomin, M.M. Kuklja, D. Fuks, Yu.A. Mastrikov, and J. Maier, „A comparative study of structural stability of complex perovskites for solid oxide fuel cells: First principles thermodynamic calculations”. – Abstract: C.4.4.

E-MRS 2014 Spring Meeting (Lille, France, May, 2014). E.A. Kotomin, R. Merkle, Yu.A. Mastrikov, M.M. Kuklja, and J. Maier, „Ab initio modeling of oxygen reduction reaction in mixed conducting perovsites for solid oxide fuel cells”.

Joint 12th RCBJCF Symposium and 9th FMNT Conference (Riga, Latvia, September-October, 2014). R. Merkle, D. Poetzsch, D. Gryaznov, E.A. Kotomin, and J. Maier, ”Mixed conducting perovskites as solid oxide fuel cell cathode materials: Insight from experiments and theory”. Abstracts: p. 75.

E-MRS 2014 Spring Meeting (Lille, France, May, 2014). M. Arrigoni, D. Gryaznov, E.A. Kotomin, and J. Maier, „Confinement effects for ionic carriers in ABO3 perovskite ultrathin films”. – Abstract: EO.5.3.

E-MRS 2014 Fall Meeting (Warsaw, Poland, September, 2014). D. Gryaznov, "First principles calculations on oxygen vacancy behaviour in Sr-doped complex perovskites for permeation membranes and solid oxide fuel cells". Abstracts: A5.21.

4th International Workshop on Nanocarbon Photonics and Optoelectronics (Polvijarvi, Finland, July-August, 2014). Yu.N. Shunin, Yu.F. Zhukovskii, V.I. Gopeyenko, N. Burlutskaya, T. Lobanova-Shunina, and S. Bellucci, "Simulation of electromagnetic properties in CNT- and graphene-based nanomaterials and nanodevices". Abstracts: p. 74.

Joint 12th RCBJCF Symposium and 9th FMNT Conference (Riga, Latvia, September-October, 2014). A. Chesnokov, O. Lisovskii, D. Bocharov, S. Piskunov, Yu.F. Zhukovskii, M. Wessel, and E. Spohr, “Ab initio simulations on N and S co-doped titania nanotubes for photocatalytic applications”. Abstracts: p. 272.

9th International Conference on Surfaces, Coatings and Nanostructured Materials „NANOSMAT-Dublin”, 8-11 September, 2014, Dublin, Ireland. J. Andzane, G. Kunakova, M. Baitimirova, J. Prikulis, F. Lombardi, D. Erts. Synthesis and applications of bismuth chalcogenide nanostructures. Book of abstracts: 2014, p. 198.

9th International conference on Functional Materials and Nanotechnologies – RCBJSF–2014-FM&NT (29.09.2014-02.10.2014.) G. Kunakova, I. Bite, R. Meija, J. Prikulis, J.D. Holmes, D. Erts. Humidity Induced Resistive Response Behavior of Bismuth Sulfide Nanowires.

5th International Symposium on Transparent Conductive Materials (TMS 2014), Greece, Platanias, 12.-17. Oktober, 2014. Platanias, 2014. Medvids, A., Onufrijevs, P., Daukšta, E., Mimura, H.”"Mechanism of Zn Nanoparticles Formation in ZnO Crystal by Laser Radiation”

5 nozīmīgākās zinātniskās publikācijas (kopā 13):

A.V. Bandura, R.A. Evarestov, and Yu.F. Zhukovskii, Energetic stability and photocatalytic activity of SrTiO3 nanowires: Ab initio simulations. - Royal Soc. Chem. Adv, 2015 (February), 5, p. 24115-24125.

S. Piskunov, O. Lisovski, J. Begens, D. Bocharov, Yu.F. Zhukovskii, M. Wessel, and E. Spohr, C-, N-, S-, and Fe-doped TiO2 and SrTiO3 nanotubes for visible-light-driven photocatalytic water splitting: Prediction from first principles. - J. Phys. Chem. C, 2015, 119, p. 18686−18696.

D. Gryaznov, S. Baumann, E.A. Kotomin, and R. Merkle, Comparison of permeation measurements and hybrid density-functional calculations on oxygen vacancy transport in complex perovskite oxides. - J. Phys. Chem. C, 2014, 118, p. 29542−29553.

R. Zabels, I. Manika, K. Schwartz, J. Maniks, R.Grants, M. Sorokin, M. Zdorovets, Depth profiles of indentation hardness and dislocation mobility in MgO single crystals irradiated with swift 84Kr and 14N ions, Applied Physics A Materials Science &Processing, 120 (2015) p.167-173.

J. Andzane, G. Kunakova, J.Varghese, J.D. Holmes, D. Erts. Photoconductive properties of Bi2S3 nanowire arrays grown in porous alumina template. Journal of Applied Physics, 117(6), 064305 (2015).

Zinātnisko publikāciju saraksts

Zinātniskie raksti (SNIP>1)

1. A.V. Bandura, R.A. Evarestov, and Yu.F. Zhukovskii, Energetic stability and photocatalytic activity of SrTiO3 nanowires: Ab initio simulations. - Royal Soc. Chem. Advances, 2015, 5, p. 24115-24125. (SCOPUS, WoS).

2. D. Gryaznov, S. Baumann, E.A. Kotomin, and R. Merkle, Comparison of permeation measurements and hybrid density-functional calculations on oxygen vacancy transport in complex perovskite oxides. - J. Phys. Chem. C, 2014, 118, p. 29542−29553. (SCOPUS, WoS).

3. S. Piskunov, O. Lisovski, J. Begens, D. Bocharov, Yu.F. Zhukovskii, M. Wessel, and E. Spohr, C-, N-, S-, and Fe-doped TiO2 and SrTiO3 nanotubes for visible-light-driven photocatalytic water splitting: Prediction from first principles. - J. Phys. Chem. C, 2015, 119, p. 18686−18696. (SCOPUS, WoS).

4. J. Andzane, G. Kunakova, J.Varghese, J.D. Holmes, D. Erts. Photoconductive properties of Bi2S3 nanowire arrays grown in porous alumina template. Journal of Applied Physics, 2015 117(6), 064305. (SCOPUS, WoS).

Zinātniskie raksti (SNIP<1)

1. A. Chesnokov, O. Lisovski, D. Bocharov, S. Piskunov, Yu.F. Zhukovskii, M. Wessel, and E. Spohr, Ab initio simulations on N and S co-doped titania nanotubes for photocatalytic applications. - Phys. Scr., 2015, 90, 094013 (p.1-7).

2. Yu.N. Shunin, S. Bellucci, Yu.F. Zhukovskii, V.I. Gopejenko, N. Burlutskaya, T. Lobanova-Shunina, A. Capobianchi, and F. Micciulla, CNT-Fe-Pt interconnect electromagnetic simulations for magnetically stimulated CNT growth and novel memory nanodevices. - Computer Modelling and New Technologies (Latvia), 2014, 18, p. 7-23. (SCOPUS, WoS).

3. L.Grigorjeva, K.Smits, D.Millers, Dz.Jankoviča. Luminescence of Er/Yb and Tm/Yb doped FAp nanoparticls and ceramics IOP Conf.Series: Material Sci. and Enginiering 2015 pieņemts publicēšanai (SCOPUS, WOS).

4. R. Zabels, I. Manika, K. Schwartz, J. Maniks, R.Grants, M. Sorokin, M. Zdorovets, Depth profiles of indentation hardness and dislocation mobility in MgO single crystals irradiated with swift 84Kr and 14N ions, Applied Physics A Materials Science &Processing 2015, 120 p.167-173. (SCOPUS, WoS).

5. A. Cvetkovs, O. Kiselova, U. Rogulis, V. Serga, R. Ignatans, Synthesis of ZnO and CdO-ZnO thin films by extraction–pyrolytic method, Latvian Journal of Physics and Technical Sciences, pieņemts publicēšanai (SCOPUS, WoS).

6. Grube, J., Sarakovskis, A., Doke, G., Springis, M., Impact of Er3+ concentration on luminescence in NaLaF4, (2014) Latvian Journal of Physics and Technical Sciences, 51 (3), pp. 42-50. (SCOPUS, WoS).

7. J. Kosmaca, J. Andzane, J. Prikulis, S.Biswas, J.D. Holmes, D.Erts, Application of nanoelectromechanical Ge nanowire mass sensor for manipulation and characterization of multilayer graphene flakes, Science of Advanced Materials 2015 7(3), 552-557. (SCOPUS, WoS).

8. J. Grabis, A. Letlena, Dz. Rasmane, A. Krumina "Microwave assisted synthesis of nanocomposites in Zn-Sn-O-Ag system and their photocatalytic activity” IOP Conferences Series. Materials Science and Engineering 2015, 77, 012040 (SCOPUS, WoS).

9. R. Drunka, J. Grabis, A. Krumina “Microwave assisted synthesis, modification with platinum and photocatalytical properties of TiO2 nanofibers” Materials Science (Medžiagotyra), Vol. 1X, No. X. 201X dx.doi.org/10.XXXX/j01.xxxxxxx Received 16 June 2014; accepted 15 July 2015 (SCOPUS, WoS).

Referāti starptautiskajās zinātniskajās konferencēs

1. B. Berzina, Wide band gap nitrides- materials for oxygen gas sensors 15th International School and Workshop on Nanoscience and Nanotechnology 2014,04 -06 October, INFN- Frascati National Laboratories, Frascati, Italy.

2. J. Banys, A. Sternberg, M. Antonova, Š. Bagdzevičius, E. Birks, K. Bormanis, M. Dunce, R. Grigalaitis, K. Kundzins, and J. Macutkevič. Cooperation of Latvian and Lithuanian Scientists in Studies of Ferroelectrics and Related Materials. RCBJSF-2014-FMNT, Riga, Latvia, September 29 – October 2, 2014. Abstracts. Riga, 2014, p. 31.

3. L.Pukina, L.Grigorjeva, K.Smits, Dz.Jankoviča Symposium RCBJSF-2014-FMNT, Rīga, 29.09-02.10, 2014. „Luminescence of Er/Yb doped HAp-FAp nanocrystals and ceramics”.

4. K.Smits, J.Xu, J.Grabis, D.Millers, L.Grigorjeva Symposium RCBJSF-2014-FMNT, Rīga, 29.09-02.10, 2014. Praseodymium luminescence in zirconia nanocrystals and single crystals.

5. E-MRS 2014 Spring Meeting (Lille, France, May, 2014). E.A. Kotomin, M.M. Kuklja, D. Fuks, Yu.A. Mastrikov, and J. Maier, „A comparative study of structural stability of complex perovskites for solid oxide fuel cells: First principles thermodynamic calculations”. – Abstract: C.4.4.

6. E-MRS 2014 Spring Meeting (Lille, France, May, 2014). E.A. Kotomin, R. Merkle, Yu.A. Mastrikov, M.M. Kuklja, and J. Maier, „Ab initio modeling of oxygen reduction reaction in mixed conducting perovsites for solid oxide fuel cells”. Abstract: CC.1.6.

7. Electrochemistry workshop, (Asilomar, USA, July, 2014). E.A. Kotomin, Yu. Mastrikov, and M. Kuklja, "Structural instability of perovskite solid solutions".

8. Joint 12th RCBJCF Symposium and 9th FMNT Conference (Riga, Latvia, September-October, 2014). R. Merkle, D. Poetzsch, D. Gryaznov, E.A. Kotomin, and J. Maier, ”Mixed conducting perovskites as solid oxide fuel cell cathode materials: Insight from experiments and theory”. Abstracts: p. 75.

9. Materials Science and Technology (MS&T-14) (Pittsburgh, USA, October, 2014). M.M. Kuklja, E.A. Kotomin, D. Fuks, Yu. Mastrikov, and O. Sharia, "Disorder and structural stability of complex perovskites for solid oxide fuel cells: ab initio modeling". Abstracts, p. 103.

10. WG4 COST Meeting, Action CM 1104 "Reducible Oxide Chemistry" (Riga, Latvia, April, 2014). D. Gryaznov, J. Begens, and E.A. Kotomin, “First principles calculations on oxygen vacancy behaviour in Sr-doped complex perovskites for permeation membranes and solid oxide fuel cells”. Abstracts: p. 23.

11. E-MRS 2014 Spring Meeting (Lille, France, May, 2014). M. Arrigoni, D. Gryaznov, E.A. Kotomin, and J. Maier, „Confinement effects for ionic carriers in ABO3 perovskite ultrathin films”. – Abstract: EO.5.3.

12. E-MRS 2014 Fall Meeting (Warsaw, Poland, September, 2014). D. Gryaznov, "First principles calculations on oxygen vacancy behaviour in Sr-doped complex perovskites for permeation membranes and solid oxide fuel cells". Abstracts: A5.21.

13. 12th International Conference "Information Technologies and Management", IT&M'2014 (Riga, Latvia, April, 2014). Yu.N. Shunin, Yu.F. Zhukovskii, V.I. Gopeyenko, N. Burlutskaya, T. Lobanova-Shunina, and S. Bellucci, “Simulation of fundamental properties in CNT- and graphene-based nanoporous materials: Electromechanics and electromagnetics”. Abstracts: p. 17-18.

14. 4th International Workshop on Nanocarbon Photonics and Optoelectronics (Polvijarvi, Finland, July-August, 2014). Yu.N. Shunin, Yu.F. Zhukovskii, V.I. Gopeyenko, N. Burlutskaya, T. Lobanova-Shunina, and S. Bellucci, "Simulation of electromagnetic properties in CNT- and graphene-based nanomaterials and nanodevices". Abstracts: p. 74.

15. Joint 12th RCBJCF Symposium and 9th FMNT Conference (Riga, Latvia, September-October, 2014). Yu.N. Shunin, Yu.F. Zhukovskii, V.I. Gopeyenko, N. Burlutskaya, T. Lobanova-Shunina, and S. Bellucci, “Electromechanics and electromagnetics of CNT- and graphene-based nanoporous materials: Interconnects and nanosensoring”. Abstracts: p. 264.

16. 15th International Workshop on Nanoscience and Nanotechnology, n&n-2013 (Frascati, Italy, October, 2014). Yu.N. Shunin, S. Bellucci, Yu.F. Zhukovskii, V.I. Gopeyenko, T. Lobanova-Shunina, and N. Burlutskaya, "Nanocarbon-based Fe-Pt spintronic devices: models and simulation".

17. 12th International Conference "Information Technologies and Management", IT&M'2014 (Riga, Latvia, April, 2014). A. Gopejenko, Yu.F. Zhukovskii, P.V. Vladimirov, Yu.A. Mastrikov, E.A. Kotomin, V.A. Borodin, and A. Möslang, “Ab initio calculations of interactions between Y, O impurity atoms and Fe vacancies for ODS steel implementation in fusion reactors”. Abstracts: p. 21-22.

18. 12th International Conference IT&M'2014 (Riga, Latvia, April, 2014). A. Platonenko, S. Piskunov, D. Bocharov, Yu.F. Zhukovskii, and S. Bellucci, “Ab initio simulations on Fe-Pt nanoclusters of various morphology and CNT growth upon them”. Abstracts: p. 23-25.

19. Joint 12th RCBJCF Symposium and 9th FMNT Conference (Riga, Latvia, September-October, 2014). A. Chesnokov, O. Lisovskii, D. Bocharov, S. Piskunov, Yu.F. Zhukovskii, M. Wessel, and E. Spohr, “Ab initio simulations on N and S co-doped titania nanotubes for photocatalytic applications”. Abstracts: p. 272.

20. E-MRS 2015 Spring Meeting (Lille, France, May, 2015). M. Arrigoni, T.S. Bjørheim, E.A. Kotomin, and J. Maier, “First principles thermodynamics of oxygen vacancies in ultrathin films of BaZrO3”. – Abstract: M.11.3.

21. 20th International conference on Solid State Ionics (Keystone, Colorado, USA, June, 2015). M.M. Kuklja, E.A. Kotomin, D. Fuks, Yu.A. Mastrikov, and J. Maier, "Structural stability of complex perovskites for solid oxide fuel cells from first principles calculations". Abstract: A2.01.

22. EuroNanoForum-2015 (Riga, Latvia, June, 2015). Yu.N. Shunin, V.I. Gopeyenko, N. Burlutskaya, T. Lobanova-Shunina, S. Bellucci, and Yu.F. Zhukovskii, “Electromechanical properties of carbon-based nanocomposites for pressure and temperature nanosensors”.

23. 10th International Conference FM&NT-2015 (Vilnius, Lithuania, October, 2015). Yu.N. Shunin, S. Bellucci, Yu.F. Zhukovskii, T. Lobanova-Shunina, N Burlutskaya, and V.I. Gopeyenko, “Modeling and simulation of CNTs- and GNRs-based nanocomposites for nanosensor devices”. Abstract: p. 45.

24. 13th International Conference "Information Technologies and Management", IT&M'2015 (Riga, Latvia, April, 2015). Yu.F. Zhukovskii, R.A. Evarestov, and A.V. Bandura, “Photocatalytic efficiency of SrTiO3 nanowires: Ab initio modeling”. Abstract: p. 22-23.

25. EuroNanoForum-2015 (Riga, Latvia, June, 2015). A.V. Bandura, R.A. Evarestov, and Yu.F. Zhukovskii, “Comparative analysis of four-faceted [001]-oriented nanowires formed from TiO2 rutile and SrTiO3 cubic phases: Ab initio simulations”.

26. E.Pentjuss, A.Lusis, J.Gabrusenoks, G.Bajars Symposium RCBJSF-2014-FMNT, Rīga, 29.09-02.10, 2014. Properties of carbonized Na-Al-Si glass fabrics.

27. A.Lusis, E.Pentjuss, G.Bajars, J.Gabrusenoks, U.Sidorovicha Symposium RCBJSF-2014-FMNT, Rīga, 29.09-02.10, 2014. A comparative study of natural fiber and glass fiber fabrics properties with metal or oxide coatings.

28. O. Kiselova, A. Cvetkovs, U. Rogulis, V. Serga, R. Ignatans, K. Kundzins, Studies of zinc oxide thin films synthesized by extraction – pyrolytic method, Abstracts of the 11th International Young Scientist conference “Developments in Optics and Communications” DOC, Riga, 2015, p. 48.

29. J. Andzane, G. Kunakova, M. Baitimirova, J. Prikulis, F. Lombardi, D. Erts. Synthesis and applications of bismuth chalcogenide nanostructures. 9th International Conference on Surfaces, Coatings and Nanostructured Materials „NANOSMAT-Dublin”, 8-11 September, 2014, Dublin, Ireland. Book of abstracts: 2014, p. 198.

30. M. Baitimirova, G. Kunakova, F. Lombardi, D. Erts, J. Andzane. Graphene/Bismuth chalcogenide layered structures for thermoelectric applications. 16th International Conference-School „Advanced Materials and Technologies”, 27-31 August, 2014, Palanga, Lithuania. Book of abstracts: Kauno technologijos universitetas, 2014, p. 41.

31. M. Baitimirova, J. Andzane, G. Kunakova, F. Lombardi, D. Erts. Construction of layered Graphene/Bismuth Selenide/Graphene structures for thermoelectric applications. Workshop „New trends in nanotechnology of complex oxides and dirac materials”, 16-19 May, 2014, Jurmala, Latvia. Book of abstracts: Svenska Institute, 2014, p.10.

32. J. Andzane, G. Kunakova, D. Jevdokimovs, F. Lombardi and D. Erts. Catalyst-free synthesis of bismuth telluride and bismuth selenide nanostructures. Workshop „New trends in nanotechnology of complex oxides and dirac materials”, 16-19 May, 2014, Jurmala, Latvia. Book of abstracts: Svenska Institute, 2014.

33. I. Bite, G. Kunakova, R. Meija, J. Kosmaca, G. Petersons, J.D. Holmes, D. Erts. Bi2S3 nanowire’s electrical response to water molecules in gaseous state. 16th International Conference-School „Advanced Materials and Technologies”, 27-31 August, 2014, Palanga, Lithuania. Book of abstracts: Kauno technologijos universitetas, 2014, p.

34. G. Kunakova, I. Bite, R. Meija, J. Prikulis, J.D. Holmes, D. Erts. Humidity Induced Resistive Response Behavior of Bismuth Sulfide Nanowires. 9th International conference on Functional Materials and Nanotechnologies – RCBJSF–2014-FM&NT (29.09.2014-02.10.2014.).

35. Joint 12th Russia/CIS/Baltic/Japan Symposium on Ferroelectricity and 9th International Conference Functional Materials and Nanotechnologies, September 29–October 2, 2014, Riga “Microwave Synthesis of Nanocomposites in ZnO-Zn2SnO4/Ag System and Their Photocatalytic Activity” J. Grabis, A. Letlena, Dz. Rašmane, A. Krūmiņa.

36. Medvids, A., Onufrijevs, P., Daukšta, E., Mimura, H.”"Mechanism of Zn Nanoparticles Formation in ZnO Crystal by Laser Radiation” 5th International Symposium on Transparent Conductive Materials (TMS 2014), Greece, Platanias, 12.-17. Oktober, 2014. Platanias, 2014.

37. Dz.Berzins, A.Fedotovs, U.Rogulis, A.Medvids, P.Onufrijevs, „Optical Detected Magnetic Resonance Spectra in ZnO”, Joint 12th Russia/CIS/Baltic/Japan Symposium on Ferroelectricity and 9th International Conference Functional Materials and Nanotechnologies, 2014.

38. A. Medvid, P.Onufrijevs, H.Mimura, „Mechanism of Zn nanoparticles formation in ZnO crystal by laser radiation: electrical and optical properties”, Materials of Conference, Laser Technologies. Laser and Their Application, June 17-19, 2015, Truskavets, Ukraine, 2015.

39. V. Grehov, J. Kalnacs, A. Vilken, A. Mishnev, G. Chikvaidze, M. Knite, D. Saharov. Graphene Nanosheets Grown on Ni Particles. Joint 12th Russia/CIS/Baltic/Japan Symposium on Ferroelectricity and 9th International Conference Functional Materials and Nanotechnologies Riga September 29 – October 2, 2014; Book of Abstracts p. 303.