Nr.Darba uzdevumiGalvenie rezultāti
1.

Skābekļa molekulu īpašības SiO2materiālos.

Modernizēta tuvā infrasarkanā rajona luminiscences mērīšanas iekārta fotonu skaitīšanas režīmā rajonam līdz 1.35 μ , izmantojot ar slāpekli dzesējamu detektoru. Izpētītas skābekļa plazmā sintezētu SiO2 stiklu spektroskopiskās īpašības, atrasta starpmezgla hlora molekulu veidošanās oksidējošos apstākļos līdztekus starpmezgla skābekļa molekulām. Iesniegts zinātniskais raksts [R10].

2. Autolokalizēto eksitonu spektrālo īpašību izpēte koezītā un kvarca kristālos.Atklāta autolokalizēto eksitonu eksistence silīcija dioksīda augsta blīvuma polimorfā - koezīta kristālos. Likts priekšā autolokalizētā eksitona modelis, sakaņā ar kuru brīvais eksitons autolokalizējas saraujot SiO saiti un izveidojot metastabilu 3-centru saiti starp netiltiņa skābekli un blakus esošo tiltiņa skābekli.
Publicēts zinātniskais raksts [R2].
3.

Mākslīgo dimantu sintēze un iegūto paraugu fluorescences pētījumi.

Lai sintezētu dimanta pārklājumus, kā arī dimanta mono kristālus no ūdeņraža-ogļūdeņražu sistēmām, tika izmantota 2kW līdzstrāvas plazmas izlādes iekārta. Tika izmantoti metanoa, etanola, acetona tvaiki un dažādi šo savienojumu maisījumi. Tika izgatavota iekārta mākslīgo dimantu sintēzei uz volframa stieņa pārklājuma veidā. Paraugi tika atdalīti no volframa un apstrādāti ar spēcīgiem oksidējošiem maisījumiem, lai atbrīvotos no amorfā oglekļa. Rezultātā tika iegūtas caurspīdīgas dimanta daļiņas, kuras tika pētītas ar digitālo mikroskopu.

Izveidota iekārta un iegūti dimanta paraugi. Iegūtie rezultāti ziņoti un apspriesti 32. CFI konferencē 2016.g.17. - 19. februārī.
4.Oriģinālo Latvijā sintezēto hromoforu divfotonu absorbcijas un luminiscences pētījumi.Izstrādāta un ieviesta Z-scan metode. Šī metodika ietver sevī datora kontrolējamu optiski-mehānisku shēmu, ko var izmantot divfotonu absorbcijas koeficienta un optiskā Kerra koeficientu noteikšanai šķīdumiem un plānām kārtiņām. Pilnveidota iekārta hiper- Releja izkliedes (HRS) mērījumiem.
5. Projektā ietvaros sintezēto molekulu optisko īpašību izpēte šķīdumā un plānās kārtiņās.

Izpētītas projekta ietvaros sintezēto dendronizēto hromoforu lineārās un nelineāras optiskās īpašības.

Tiek gatavots zinātniskais raksts.
6.Molekulu enerģētisko līmeņu noteikšana.

Enerģētisko līmeņu nobīde tika pētīta diviem savienojumiem, kuriem ir vienādi hromofori DMABI un DMABI-6Ph.

Ziņots starptautiskās konferencēs [K1,K2].

Publicēts zinātniskais raksts [R3].

Iesniegti zinātnisks raksts [R10].

Aizstāvēti 2 maģistra darbi [M1, M2].
7.Organisko savienojumu stimulētās emisijas pētījumi.

Optiskās īpašības tika pētītās plaši lietotai lāzera krāsvielai DCM un tā atvasinājumam 2-(2-(4-(bis(2-(tritiloksi)ethyl)amino)stiril)-6-metil-4H-piran-4-ilidene)malononitrils (DWK-1) iejauktiem PVK matricā.

Ziņots starptautiskā konferencē [K3].

Aizstāvēts maģistra darbs [M3].
8.Fosfora saturošo organisko luminoforu sintēze un izpēte.

Iegūti un pētīti jauni luminofori ar acilēto aminogrupu, par ko ir ziņots starptautiskā konferencē un sagatavots zinātniskais raksts.

Iesniegts zinātniskais raksts [R12].

9.Organisko luminoforu kristālisku un spektroskopisku parametru izpēte un to likumsakarību pētījumi.

Veikta iegūto luminoforu luminiscento spektru uzņemšāna un kristālu rentgenstruktūranalīze. Pulicētas starptautiskās konferences tēzes un sagatavots zinātniskais raksts.

Ziņots starptautiskās konferencēs [K4,K5].

10.Fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesa pētījumi amorfos halkogenīdos.

Izpētīti fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesi amorfo halkogenīdu As-S-Se plānās kārtiņās atkarībā no lāzeru viļņa garuma (405 nm – 650 nm) un kārtiņu sastāva.

Ziņots starptautiskā konferencē [K6].

Publicēts zinātniskais raksts [R4].

11.Fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesa pētījumi stiklveida organiskos azo-savienojumos.

Izpētīti fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesi stiklveida organiskā azo-savienojumā KRJ-8. Noteiktā gaismas jutības atkarība no ierakstošā lāzera viļņu garuma un režģa perioda.

Ziņots starptautiskā konferencē [K7] Publicēts zinātnisks raksts [R5].

Aizstāvēts maģistra darbs [M4].
12.Tiks eksperimentāli pētīti magnetooptiskie signāli sārmu metālu atomu un dimēru tvaikos un salīdzināti ar modeļa aprakstu.

Tika eksperimentāli noteikts magnetooptiskā signāla telpiskais sadalījums pa lāzeru starojuma profilu Cs atomu tvaikos, izmantojot testa lāzera skenēšanu gar pumpēšanas lāzera platāku profilu. Iegūtie signāli ir salīdzināti ar modeļa aprakstu, demonstrējot labu atbilstību.

Ziņots starptautiskā konferencē [K8].

Publicēts zinātnisks raksts [R1].

Aizstāvēts promocijas darbs [P1].
13.Dendronizētu hromoforu sintēze un izpēte.

Lai pētītu 2,3,4,5,6-pentafluorobenzil grupu ietekmi, kuras nodrošina vāju starpmolekulāru sadarbību un pašasociāciju veikta jauna 2,3,4,5,6-pentafluorobenzil grupu saturoša dendronizēta hromofora sintēze. Vienlaicīgi ar 2,3,4,5,6-pentafluorobenzil fragmenta izveidošanu tika plānota arī stēriskus traucējumus kristalizācijai radošu TrT grupu ievadīšana.

Ziņots starptautiskā konferencē [K9].

Tiek gatavots zinātniskais raksts.
14.Tādu D-π-A tipa organisko stiklu –luminoforu sintēze, kas satur apjomīgus aizvietotājus gan elektronu donorajā (D ) gan akcetotorajā (A ) fragmentā un arī uz indāndiona bāzes jaunu amorfo fāzi veidojošu NLO savienojumu sintēze un izpēte.

Izveidoti jauni amorfo fāzi (organiskos stiklus) veidojoši hromofori, veikta to termiskās stabilitātes un optiskoīpašību izpēte.

Aizstāvēti maģistra darbi [M6,M7].

15.Tādu irīdija komplekso savienojumu sintēzi un izpēte, kuriem raksturīga fosforescence un kuru ligandi satur dažādas struktūras karbazola fragmentus.

Sintezēti irīdija kompleksie savienojumi, pētītas to optiskās īpašības.

Ziņots starptautiskā konferencē [K10].

Aizstāvēts maģistra darbs [M8].

16.Gaismas polarizācijas ietekmes izpēte uz virsmas reljefa modulāciju un Ramana spektriem IWK-2D kārtiņās.

Izpētīta nolases polarizācijas ietekme uz uz polarizācijas hologrammu ieraksta efektivitāti organiskās un neorganiskās amorfās kārtiņās.

Ziņots starptautiskā konferencē [K14,K15].

Publicēti divi zinātniski raksti [R6, R7].
17.Metodikas un iekārtas izstrāde magnētiskā lauka efekta izpētei uz hologrāfisko ierakstu.

Izstrādāta metodika un iekārta magnētiskā lauka efekta izpētei uz hologrāfisko ierakstu.

Izpētīta ar sarkano lāzeru (632.8 nm) magnētiskā lauka ietekme uz polarizācijas hologrāfisko ierakstu IWK-2D kārtiņās.
18.Pazeminātas termiskās stabilitātes grafēna oksīdu sintēze.

Izmantojot pirolīzes-MS metodi veikta detalizēta GO termiskās deoksigenēšanas procesa izpēte, parādot, kādos temperatūru intervālos notiek atšķirīgu destrukcijas produktu veidošanās.

Ziņots starptautiskās konferencē [K16,K17].

Publicēts zinātnisks raksts [R8].
19.Pētījumi gaismas konvertora izveidei redzamajai spektra daļai.

Veikti pētījumi aizpildījuma faktora spektrālo atkarību pētījumu veikšana metāl­organisko perovskītu gaismas konvertoru planārās heteropāreju šūnās karsto (nerelaksēto) Vaņjē-Motta eksitonu piedalīšanās iespēju noskaidrošanai lādiņu nesēju fotoģenerācijas procesā.

Ziņots starptautiskās konferencēs. [K18-K21].

Aizstāvēts maģistra darbs [M5].
20.Šmita teleskopa modernizācija un spektrālās izšķirtspējas uzlabošana.

Aprēķināta Šmita teleskopa optiskā kanāla uzlabošanas principiālā shēma.

Ar Baldones Šmita teleskopu 2015.gadā iegūti 368 spektra apgabalu attēli ar izmēriem 14'x20', kuri centrēti uz potenciālajām oglekļa zvaigznēm ar krāsu indeksiem [J-K]>1.3 mag.

Ar Baldones Šmita teleskopu iegūti 99 debess apgabalu attēli ekliptikas zonā, kur iespējams fiksēt NEO tipa asteroīdus.

Publicēts zinātnisks raksts [R1].
21.Papildinošu SLR (optiskais diapazons) un radara-VLBI (radio diapazons, VLBI – ļoti garas bāzes interferometrija, angl.) novērojumu veikšana.Uzsākti VLBI novērojumi izmantojot modernizēto Irbenes radioteleskopu.

LU CFI tika modernizēta tuvā infrasarkanā rajona luminiscences mērīšanas iekārta fotonu skaitīšanas režīmā rajonam līdz 1.35 μ , izmantojot ar slāpekli dzesējamu detektoru. Izpētītas skābekļa plazmā sintezētu SiO2 stiklu spektroskopiskās īpašības, atrasta starpmezgla hlora molekulu veidošanās oksidējošos apstākļos līdztekus starpmezgla skābekļa molekulām.

Atklāta autolokalizēto eksitonu eksistence silīcija dioksīda augsta blīvuma polimorfā - koezīta kristālos. Likts priekšā autolokalizētā eksitona modelis, sakaņā, ar kuru brīvais eksitons autolokalizējas saraujot SiO saiti un izveidojot metastabilu 3-centru saiti starp netiltiņa skābekli un blakus esošo tiltiņa skābekli.

Lai sintezētu dimanta pārklājumus, kā arī dimanta mono kristālus no ūdeņraža-ogļūdeņražu sistēmām, tika izmantota 2kW līdzstrāvas plazmas izlādes iekārta. Tika izmantoti metanoa, etanola, acetona tvaiki un dažādi šo savienojumu maisījumi. Tika izgatavota iekārta mākslīgo dimantu sintēzei uz volframa stieņa pārklājuma veidā. Paraugi tika atdalīti no volframa un apstrādāti ar spēcīgiem oksidējošiem maisījumiem, lai atbrīvotos no amorfā oglekļa. Rezultātā tika iegūtas caurspīdīgas dimanta daļiņas, kuras tika pētītas ar digitālo mikroskopu.

Viens no projekta posma uzdevumiem bija izveidot pārvietojamu optiski-mehānisku iekārtu, ko varētu izmantot, lai noteiktu trešās kārtas nelineāri optiskās (NLO) īpašības jauniem NLO organiskajiem materiāliem. Ieviestā Z-scan metode ļauj vienlaikus noteikt divfotonu absorbcijas un optisko Kerra koeficientu dažādiem materiāliem (organiskiem, neorganiskiem) dažādās fāzēs (plāna kārtiņa, šķīdums utt.). Lai ieviestu šo metodi tika izveidota datora kontrolējama optiski-mehāniska portatīva platforma, kā arī tās vadības un datu apstrādes programmatūra. Izveidotā shēma tika pārbaudīta, mērot divfotonu absorbcijas koeficientu un optisko Kerra koeficientu hloroformam un, pirmo reizi, vairākiem NLO indandiona atvasinājumiem, kuri sintezēti Latvijā. Eksperimentos tika izmantots nanosekunžu impulsu 1064 nm lāzers.

Enerģētisko līmeņu nobīde tika pētīta diviem savienojumiem, kuriem ir vienādi hromofori: 2-(4-[N,N-dimethilamino]-benzilidena)-indene-1,3-dions (DMABI) un 2-(4-(bis(2-(tritiloksi)etil)amino)benzilidena)-2H-indene-1,3-dions (DMABI-6Ph). DMABI-6Ph satur telpiskās grupas, kas veicina amorfas kārtiņas veidošanos. DMABI vielas gadījumā plānās kārtiņas tika veidotas ar termiskās iztvaicēšanas metodi, bet DMBI-6Ph gadījumā ar rotējošā diska metodi. Mazu biezumu gadījumā (zem 50nm) tika novērotas saliņu tipa struktūra. Foto-elektronu spektroskopija un fotovadāmības mērījumi tika izmantoti enerģētisko līmeņu noteikšanai. Neskatoties uz kopēju hromoforu DMABI ir n-tipa un DMABI-6Ph ir p-tipa pusvadītājs uz metās/organiska robežvirsmas.

Optiskās īpašības tika pētītās plaši lietotai lāzera krāsvielai DCM un tā atvasinājumam 2-(2-(4-(bis(2-(tritiloksi)ethyl)amino)stiril)-6-metil-4H-piran-4-ilidene)malononitrils (DWK-1) iejauktiem PVK matricā. Fotoluminiscences kvantu iznākums bija vairāk nekā 2 reizes augstāks DWK-1 saturošās sistēmās. Tāpat arī pastiprinātā spontānā emisijas bija vairākas reizes efektīvāka jaunsintezētai DWK-1 molekulai salīdzinot ar plaši lietoto DCM.

Projekta posma realizācijas gaitā tika pētīti fotoinducētā virsmas reljefa veidošanās procesi amorfo halkogenīdu As-S-Se un stiklveida organiskā azo-savienojumā KRJ-8plānās kārtiņās. Halkogenīdu kārtiņām noteikta reljefa veidošanās atkarībā no lāzeru viļņa garuma (405 nm – 650 nm) un kārtiņu sastāva. KRJ-8 noteiktā gaismas jutības atkarība no ierakstošā lāzera viļņā garuma un ierakstāmā režģa perioda.

LU tika eksperimentāli noteikts magnetooptiskā signāla telpiskais sadalījums pa lāzera starojuma profilu Cs atomu tvaikos, izmantojot testa lāzera skenēšanu gar pumpēšanas lāzera platāku profilu. Iegūtie signāli tika salīdzināti ar modeļa aprakstu, demonstrējot labu atbilstību. Tika veiksmīgi atrisināta nelineāro magnetooptisko rezonanšu detalizētā apraksta problēma.

RTU LĶMZ fakultātē turpinājās fotonikā izmantojamu jaunu organisko materiālu izstrāde. Virziena attīstība notiek precizējot teorētiskos priekšstatus, paplašinot sintezēto hromoforu un luminoforu bāzi. Izstrādājot un realizējot oriģinālu fotonikas ierīcēm paredzētu organisko hromoforu/luminoforu sintēzi un molekulāru stiklu un polimēru filmu ieguvi ir iespējams būtiski uzlabot fotonikas materiālu raksturojumus un izstrādāt inovatīvus produktus. NLO materiālu veidošana, izmantojot molekulāros stiklus uz hromoforu dendrimēru bāzes, ir relatīvi jauns virziens pašasociējošu materiālu veidošanā. 2,3,4,5,6-Pentafluorobenzil grupa kā nelineāra hromofora struktūras elements, kurš nodrošina vāju starpmolekulāru sadarbību un pašasociāciju izraisa lielu interesi, jo ir parādīts, ka pašasociācijas rezultātā papildus stabilitāti iegūst materiāls ar orientētiem hromoforiem. Lai pētītu šī aizvietotāja ietekmi, veikta jauna 2,3,4,5,6-pentafluorobenzil grupu saturoša dendronizēta hromofora sintēze. Vienlaicīgi ar 2,3,4,5,6-pentafluorobenzil fragmenta izveidošanu tika plānota arī stēriskus traucējumus kristalizācijai radošu TrT grupu ievadīšana jaunajā hromoforā. 2,3,4,5,6-Pentafluorobenzyl aril ēteru RCH2CH2OCH2C6F5 sintēze ir maz pētīta, tādēļ sintēzes izstrādāšana sadūrās ar dažādām problēmām un prasīja jaunu variantu meklēšanu. Azohromofora prekursors tika sintezēts 2-amino-5-nitrofenola un N-(2-hidroxiethyl)-N-methylanilina azosametināšanas reakcijā. Lai iegūtu nākamo starpproduktu tika izmēģināti dažādi Viljamsona reakcijas varianti, tomēr apmierinošs rezultāts netika sasniegts. Radās iespaids, ka nukleofīlās aizvietošanas apstākļos fluora atomi sāk piedalīties reakcijā, kas varētu būt galvenais negatīvo rezultātu cēlonis. Diemžēl uzlabot iznākumu neizdevās arī pārejot uz reakcijas apstākļiem, kuri nukleofīlo aizvietošanos neveicina. Beidzot tika atrasts pieņemams reakcijas variants jauktā dihlormetāna/ūdens maisījumā kālija hidroksīda klātbūtnē, sasniedzot 60% lielu iznākumu. Pēc aizsarggrupu noņemšanas mērķa produkts tika iegūts reakcijā ar dendronizēti skabi un produkta iznākums šajā reakcijā sastādīja 73%. Iegūtais hromofors ir amorfa cieta viela ar Tg 63,2 oC un termiskās destrukcijas temperatūru 274 oC. Hromofora raksturojumu pētījumi ir uzsākti.

Lai veiktu pētījumus par elektriskā un magnētiskā lauka ietekmi uz hologrāfisko režģu ieraksta procesu RTU tika Izveidota mēriekārta uz augstvoltīga barošanas bloka Б5-24 (3.8 kV) bāzes, kas ļāva hologrāfiskā ieraksta laikā paraugam pielikt elektrisko lauku ar pakāpeniski maināmu intensitāti līdz 17.3 kV/cm. Elektriskā lauka intensitātes vektors bija perpendikulārs režģa līnijām. Kontakti atradās 0.2 mm attālumā no parauga virsmas. Eksperimenta ideja bija, ka ārējais elektriskais lauks varētu ietekmēt hromoforu dipolu orientāciju gaismas iespaidā. Eksperimenti tika veikti ne tikai ar IWK-2D, bet arī ar WE-3, ZWK-3 un ZWK-2TB molekulāro stiklu kārtiņām. Tika izmantotas s-s, p-p, L-L un L-R ierakstošo staru polarizācijas. Diemžēl eksperimentu kļūdu robežās elektriskā lauka ar intensitāti līdz 17.3 kV/cm ietekme uz hologrāfisko ierakstu un tā relaksāciju netika konstatēta. Iespējams, ka jāpaaugstina lauka intensitāte un jālieto ierakstam mazāks viļņa garums nekā 632.8 nm. Tālāk plānots lauka ietekmi pārbaudīt arī citu materiālu gadījumā, jo pēdējie ieraksta un nolases polarizācijas variācijas eksperimenti norāda uz to, ka hromoforu orientācija gaismas iespaidā varētu nebūt atbildīga par ierakstu IWK-2D kārtiņās.

Izstrādāta metodika un iekārta magnētiskā lauka efekta izpētei uz hologrāfisko ierakstu.Tās pamatā-rūpnieciski ražots elektromagnēts, kuru novietojām uz ritenīšiem, lai var pārbīdīt. Tas bija nepieciešams tādēļ, ka elektromagnēta ieslēgšana un izslēgšana radīja stiprus elektriskos impulsu trokšņus fotodetektoros. Magnētiskā lauka intensitāte tika mērīta ar teslametru Ф4354/1. Parauga turēšanai tika izgatavots speciāls pirksts, lai to varētu iebīdīt magnētiskā lauka maksimumā.

Veikti eksperimentāli pētījumi par magnētiskā lauka iespējamo iedarbi uz ieraksta procesu IWK-2D azokārtiņās pie 632.8 nm s-s un p-p polarizācijām. Gaismas intensitāte bija 0.29 W/cm2. Magnētiskā lauka līnijas bija paralēlas režģa līnijām. Magnētiskā lauka indukcija bija 0.15 T. Pašdifrakcijas efektivitāte uzlabojas s-s gadījumā par 1.9%, bet samazinās p-p gadījumā par 4.9%. Savukārt ieraksta enerģijas abos gadījumos samazinājās par attiecīgi 0.22% un 9.1%. Izskatās, ka magnētiskais lauks stimulē ierakstu. Diemžēl šie rezultāti ir kļūdu robežās (15-20%). Nepieciešami spēcīgāki magnētiskie lauki.

Grafēna sintēze caur grafīta oksīdu (GO) tiek uzskatīta par perspektīvu metodi šī nanomateriāla iegūšanai lielā apjomā. GO plātnes satur vismaz 4 atšķirīgas skābekli saturošas grupas, kuras saistītas ar Csp3 atomiem. Tās ir hidroksil-, epoksi-, karboksil- un karbonil-grupas. Daļa no tām piesaistīta loksnes virsmai, bet otra daļa loksnes malām. Grupu noņemšana reducēšanās procesos nodrošina samērā kvalitatīva grafēna iegūšanu lielos daudzumos, tādēļ arī tiek intensīvi pētīta. Šajā darbā, izmantojot pirolīzes-MS metodi veikta detalizēta termiskās deoksigenēšanas procesa izpēte, parādot, kādos temperatūru intervālos notiek atšķirīgu destrukcijas produktu veidošanās

FEI projekta posma izpildes laikā izveidota planārā heteropāreju perovskīta gaismas konvertoru šūna ITO/PEDOT:PSS/CH3NH3PbI3-xClx/PCBM/C60/Ag ar sudraba augšējo elektrodu, un tika veikti šīs šūnas aizpildījuma faktora spektrālo atkarību mērījumi 380-800 nm spektrālā diapazonā.

Konstatēts, ka samazinoties ierosināšanas gaismas viļņu garumam (pieaugot fotonu enerģijas), šūnas aizpildījuma faktors (FF) pieauga no 0,48 pie 800 nm līdz pat 0,87 pie 400 nm rajonā (1.zīm), kas ir augstākā FF vērtība, kas jebkad publicēta perovskīta gaismas konvertoriem. Šāds pieaugums var tikt interpretēts kā karsto Vaņjē-Motta eksitonu piedalīšanās lādiņa nesēju fotoģenerācijā šādā šūnā. Protams, netiek izslēgts arī vēl kāda cita lādiņa nesēju fotoģenerācijas mehānisma parādīšanās, ja ierosināšanās gaismas viļņu garums kļūst zemāks par 600 nm. Šeit jāpiezīmē, ka palielinot ierosināšanās gaismas kvantu enerģiju, pieaug arī šūnas vaļējās ķēdes spriegums (Voc) no 0,79V pie 800 nm līdz pat 0,86V pie 480 nm, kā parādīts 1. zīmējumā.

1. zīmējums. Aizpildījuma faktora (FF) un vaļējās ķēdes sprieguma (VOC) spektrālās atkarības.

1. zīmējums. Aizpildījuma faktora (FF) un vaļējās ķēdes sprieguma (VOC) spektrālās atkarības.

VA un LU AI turpināta zemas izšķirtspējas vēlu spektra klašu zvaigžņu spektru iegūšana un to apstrādes metodoloģijas izstrāde. Ar Baldones Šmita teleskopu 2015.gadā iegūti 368 spektra apgabalu attēli ar izmēriem 14'x20', kuri centrēti uz potenciālajām oglekļa zvaigznēm ar krāsu indeksiem [J-K]>1.3 mag. Izveidota datorprogramma ļoti sarkanu zvaigžņu (krāsu indeksi [J-K]>1.3 mag.) izdalīšanai, izmantojot 2 mikronu visas debess apskatu [1]. Sastādīta novērošanas programma 2015.gadam, kurā ietvertas zvaigznes ar krāsu indeksiem [J-K]>1.3 mag. debess zonā 500 <δ<900. Veikta 192 vēlo zvaigžņu objektīvprizmas spektru redukcija un klasifikācija. Atklātas 11 jaunas oglekļa zvaigznes. Novērtēts 56 jauno 2011-2013.gadā Baldonē atklāto C zvaigžņu attālums no Saules un to absolūtie lielumi, balstoties uz Arenau et al.,1992 Galaktikas starpzvaigžņu vides absorbcijas trīsdimensiju modeli un Schegel et al.,1998 Galaktikas putekļu karšu bāzes, kā arī izmantojot Mauron, 2008 darbu par C zvaigžņu absolūtā lieluma sadalījumu Lielajā Magelāna Mākonī. Atklāto oglekļa zvaigžņu attālumi ir robežās no 0,16 līdz 26,5 kps. Turpināti zemei tuvo asteroīdu (NEO) novērojumi ar Baldones Šmita teleskopu, iegūti 99 debess apgabalu attēli ekliptikas zonā, kur iespējams fiksēt NEO tipa asteroīdus. 2015. gada novērošanas sezonā ar Baldones Šmita teleskopu Latvijas Universitātes (LU) Astronomijas institūta Astrofizikas observatorijai izdevies atklāt septiņus jaunus Galvenās asteroīdu joslas objektus, kuri Mazo Planētu Centra sarakstā reģistrēti ar pagaidu apzīmējumiem 2015 TW238; 2015 TN260; 2015 TC23; 2015 TO260; 2015 TQ260; 2015 TG350; 2015 TC350. Astronomu Savienības CSBN (Committee on Small Body Nomenclature) sēdē apstiprināja asteroīdam Nr 352646 = 2008 OZ1 nosaukums “Blumbahs” un asteroīdam Nr 332530 = 2008 OS18 nosaukums “Canders”. Saistībā ar dalību Pluto New Horizons misssion projektā “Eart-Based observing Campaign” (http://guinan.space.swri.edu/nhcs/campaignobjectives=20) iegūti trīs Plutona pozīciju mērījumi. Mērījumu precizitāti raksturo iegūtie vidējie mazās planētas novēroto un aprēķināto orbītas koordināšu vidējo atšķirību lielumi O-C pa rektascenciju ±0.73 un pa deklināciju ±0.56. Veikta lāzertālmēra LS-105 uztvērēja kanāla veiktspējas uzlabošana un GNSS satelītu kontrolmērījumi. 2015. gada oktobrī tika nomainīts teleskopa galvenais spogulis, jo vecā spoguļa pārklājuma oksidēšanās dēļ, tā atstarošana spēja viļņu garumā 532nm bija samazinājusies no 88% uz 60%. Tika veikta arī uztveršanas kanāla optisko elementu justēšana. Zudumi sistēmā tika novērtēti ar mērījumiem ar 532nm lāzerdiodi un lāzera jaudas mērītāju, kā arī fotonu skaitīšanas režīmā kā avotu izmantojot zvaigznes un fotoelektronu daudzkāršotāju kā detektoru. Iegūtie rezultāti parādīja uztveršanas kanāla efektivitātes pieaugumu apmēram divas reizes, un tagad tas sasniedz 15% iepriekšējo 8% vietā. Iegūto rezultātu apstiprina arī pavadoņu lāzermērījumi.

Zinātnisko publikāciju saraksts

Žurnālos ar SNIP >1

1. M .Auzinsh, A. Berzins, R. Ferber, F. Gahbauer, L. Kalvans, A. Mozers, A. Spiss, Alignment-to-orientation conversion in a magnetic field at nonlinear excitation of the D2 line of rubidium: Experiment and theory, Phys. Rev. A, 91, 053418, 2015.

Žurnālos ar SNIP< 1

2. A N Trukhin, K Smits, J Jansons, G Chikvaidze, T I Dyuzheva and L M Lityagina, Luminescence of coesite, Physica Scripta, 90 (2015) 094009 (6pp) doi:10.1088/0031-8949/90/9/094009

3. Kaspars Pudzs, Aivars Vembris, Raitis Grzibovskis, Janis Latvels, Elmars Zarins, Impact of the molecular structure of an indandione fragment containing azobenzene derivatives on the morphology and electrical properties of thin films, Materials Chemistry and Physics, doi:10.1016/j.matchemphys.2016.01.046

4. L.Loghina, J.Teteris, M.Vlcek, Holographic recording of surface gratings in As40S60-xSex thin films, Proc.of 3rd International Conference on Photonics, Optics and Laser Technology, Berlin, Germany, 12-14 March, 2015, p.121-124.

5. U.Gertners, J.Teteris, All-Optical Surface Micropatterning by Electric Field Intensity Gradient, Adv.in OptoElectronics, vol.2015, ID917029, 8 pages

6. A.Ozols, P.Augustovs, K.Kenins, V.Kokars, E.Zarins, K.Traskovskis, D.Saharov. Dark relaxation of holographic gratings in azobenzene and chalcogenide films. IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering, 2015, vol.77, 012018.doi:10.1088/1757-899X/77/1/012018.

7. P.Augustovs, A.Ozols, E.Zarins, V.Kokars. Holographic photosensitivity intensity dependence of azobenzene molecular and chalcogenide glassy films. Advanced Materials Research, 2015, vol.1117, pp.90-93. doi: 10.4028/www.scientific.net/AMR.1117.90.

8. V.Kampars, M.Legzdina. Thermal deoxygenation of graphite oxide at low Temperature. IOP Conf. Series: Materials Science and Engineering 77 (2015) 012033

9. K. Cernis , I. Wlodarczyk and I. Eglitis – Observation data and orbits of the discovered asteroids at the Baldone Astronomical observatory in the years 2008–2013, Baltic Astronomy Vol 24, 2015, pp. 251-262.

IESNIEGTĀS PUBLIIKĀCIJAS:

1. L.Skuja, K.Kajihara, K.Smits, H.Hosono " Detection of interstitial chlorine molecules in amorphous SiO2 by luminescence spectroscopy", iesniegts Appl.Phys.Lett., (SNIP>1)

2. Raitis Grzibovskis, Aivars Vembris, Kaspars Pudzs, Relation between molecule ionization energy, film thickness and morphology of two indandione derivatives thin films, iesniegts Journal of Physics and Chemistry of Solids (iesniegts 2015. gada septembrī, iziet otro recenzēšanas ciklu)

3. B. Siddlingeshwar, S.M. Hanagodimath, E.M. Kirilova. Influence of Solvent Environment on Photophysical Properties of Benzanthrone derivatives. Sent to Journal of Quantitative Spectroscopy & Radiative Transfer

KONFERENČU TĒZES:

1. Julija Pervenecka, Raitis Grzibovskis, Aivars Vembris, Optical and photoelectrical properties of DMABI chromophore consisting molecules, 11th International Young Scientist conference “Developments in Optics and Communications 2015”, Riga, Latvia, April 8–10, 2015, Book of Abstracts p. 47Ds

2. R.Grzibovskis, A.Vembris, K.Pudzs, Divu indandiona atvasinājumu molekulu jonizācijas enerģijas atkarība no kārtiņas biezuma un morfoloģijas (Molecule ionization energy dependence on film thickness and morphology of two indandione derivatives), Rīgas Tehniskās universitātes 56. Starptautiskā zinātniskā konference, 2015.gada 14.-16. oktobris, Rīga, 2015, 32.lpp

3. M. Narels, A. Vembris , Amplified spontaneous emission of DCM derivative in PVK thin film, 11th International Young Scientist conference “Developments in Optics and Communications 2015”, Riga, Latvia, April 8–10, 2015, Book of Abstracts p. 18

4. A.Petrovs, I. Ivanova, E. M. Kirilova. Study on n-alkylation and n-acylation reactions on 3-aminoderivatives of benzanthrone. Abstracts of the 57th International Scientific Conference of Daugavpils University, 2015

5. E. M. Kirilova, I. D. Ivanova, G. K. Kirilov. Optical Properties of 3-Substituted Benzanthrone Dyes in Solutions, Crystals and Polymer Films. Riga Technical University 56th International Scientific Conference, 2015

6. J.Teteris, Optical field induced mass transport in amorphous materials, 7th International Conference on Amorphous and Nanostructured Chalcogenides, July5-10, 2015, Cluj-Napoca, Romania.

7. U.Gertners, J.Teteris, All-optical surface micro-patterning by electric field intensity gradient, The 5th International school and conference on photonics (Photonica2015), 24-28 August, 2015, Belgrade, Serbia. Book of Abstracts, p. 216.

8. M. Auzinsh, A. Berzins, R. Ferber, F. Gahbauer, U. Kalnins, Analysis of the spatial dependence of laser-induced fluorescence for alkali metal vapours in an intense laser beam, EGAS–47th conference of the European Group of Atomic Systems, Riga. Latvia,14-17 July, 2015, Book of Abstracts, p.83.

9. L.Laipniece, V.Kampars. Synthesis of dendronized azobenzene 2,3,4,5,6-pentafluorobenzyl ether. Book of abstracts of 56. International scientific conference of RTU, 2015, 18

10. I.Neibolte, V.Kampars. Synthesis and Optical Properties of Novel Luminophores Bearing Cyclic b,b’-triketones. Book of abstracts of 56. International scientific conference of RTU, 2015, 17

11. A.Ozols, P.Augustovs,D.Saharovs, E.Zariņš, V.Kokars. Atstarošanās režģi molekulāro stiklu kārtiņās. LU CFI 31.zinātniskās konf. tēzes, 2015.gada 24.-26.februāris, LU CFI, Rīga, 2015, 44.lpp.

12. A.Ozols, P.Augustovs, P.Studens, E.Zarins, V.Kokars. Coherent self-enhancement of dynamic polarization gratings in W-75 molecular glassy azobenzene films. Proc. of Int.Conf." Northern Optics & Photonics 2015, June 2-4, 2015, Lappeenranta, Finland". Editors T.Setala, A.T.Friberg, J.Saarinen, J.Tervo, p.36.

13. V.Kokars, K.Siltane, E.Zarins, A.Ozols, P.Augustovs, A.Vembris. Synthesis and holographic properties of alkyl 2-cyanoacetate acceptor fragment containing push-pull type organic glasses. 8th Int. Symposium on Flexible Organic Electronics, 6-9 July, 2015, Thessaloniki, Greece. Book of Abstracts, p.130.

14. P.Augustovs, A.Ozols, E.Zarins, V.Kokars. Holographic photosensitivity of azobenzene molecular and chalcogenide glassy films. 8th Int. Symposium on Flexible Organic Electronics, 6-9 July, 2015, Thessaloniki, Greece. Book of Abstracts, p.37.

15. A.Ozols, P.Augustovs, Dm. Saharov, E.Zarins, V.Kokars. Diffraction efficiency of reflection gratings in azobenzene films. Riga Technical University 56th Int. Scientific Conf.Section: Materials Science and Applied Chemistry, October 14-16, 2015, Riga, Latvia. RTU Press, Riga 2015, p.47

16. S. Gaidukovs, V. Kampars, J. Bitenieks, I. Bochkov, G. Gaidukova, U. Cabulis. Thermal and Thermo-Mechanical Properties of Polyurethane Modified With Graphite Oxide and Carbon Nanotube Nanoparticles, FM&NT-2015, Abstract book, Vilnius, 2015, 9

17. V.Kampars, I.Svidovska, E.Palitis, A.Mishnev. Graphene oxide derivatization with amines. Book of abstracts of 56. International scientific conference of RTU, 2015, 36

18. A.Ivanova, I.Kaulachs, G.Shlihta, P.Shipkovs, M.Roze, A.Tokmakov, A.Flerovs, A.Holsts. Planar heterojunction perovskite CH3NH3PbI3-xClx solar cell. EuroNanoForum, 2015, June 10-12, Riga, abstract 1A-16.

19. I.Kaulachs, A.Ivanova, G.Shlihta, A.Tokmakov, A.Holsts. Spectral dependencies of main electric parameters for CH3NH3PbI3-xClx perovskite solar cell grown by interdiffusion of stacking layers. PSCO, 2015, September 27-29, Lausanne, Book of abstracts p-57

20. I.Kaulachs, A.Ivanova, G.Shlihta, J.Grabis, M.Roze, P.Shipkovs, A.Tokmakov, A.Holsts. CH3NH3PbI3-xClx perovskite solar cell grown by interdiffusion of stacking layers. FM&NT, 2015, October 5-8, Vilnius, abstract book p.125.

21. A.Ivanova, I.Kaulachs, G.Shllihta, P.Shipkovs, M.Roze, A.Tokmakov. Spectral dependencies of fill factor and VOC for CH3NH3PbI3-xClx perovskite solar cell. RTU 56th International Scientific Conference, 2015, October 14-16, Riga, Latvia, book of abstracts p.22

22. Eglitis, I., Baldone Astrophysical observatory: Upgrade, progress and results in observation and research, conference Achievments and Future Prospects, Riga, 23-24 April, p. 29, 2015

23. Salmins, K., del Pino, J., The capacity of upgraded SLR LS-105 system station (ILRS code name1884 Riga0. Results of observation and research, conference Achievments and Future Prospects, Riga, 23-24 April, p. 30-31, 2015

24. Abele, M., Rutkovska, E., Vjaters, J., Treis, A., Design of multipurpose instrument forranging of satellites and space debris and for remote sensing in atmosphere, conference Achievments and Future Prospects, Riga, 23-24 April, p. 32, 2015

25. del Pino, J.R., Salmins, K., Abele, M., Meijers, A., Lyubych, I., Horelnykov, S., Zhaborovskyy V., New calibration for the Riga SLR station, 73rd Annual conference of the University of Latvia, Riga, 6 February, p. 24, 2015

26. Salmins, K., del Pino, J., Hoffman, E., Modernization of SLR station Riga and future prospects, 73rd Annual conference of the University of Latvia, Riga, 6 February, p. 31, 2015

27. Treis, A., Vjaters, J., Abele, M., Rutkovska, E., Development of laser beams coaxical direction active stabilization on interoperable remote platforms, 73rd Annual conference of the University of Latvia, Riga, 6 February, p. 54, 2015

28. Salmins, K., Horenukov, S., Liubich, I., Medvedsky, M., Melkov, S., Zhaborovsky, V., Scientific collaboration with Ukainian SLR network, 73rd Annual conference of the University of Latvia, Riga, 6 February, p. 61, 2015

PĒTNIECĪBAS METODIKAS

1. Metodika pirmās kārtas molekulārās hiperpolarizācijas (β) vērtības noteikšanai.

2. Metodika divfotonu absorbcijas un Kerra efekta koeficientu noteikšanai ar Z-scan metodi.

PROMOCIJAS DARBI:

1. Mozers: "Experimental studies of laser radiation interaction with Rb atoms in an external magnetic field", aizstāvēts 2016.g. 12.janvārī.

2. U.Gertners, Amorfo materiālu virsmas foto-inducētā modulācija, Dr.phys. disertācija, LU CFI, 2015.

3. J. Latvels, Inovatīvu organisko materiālu saules elementu fotoelektriskās īpašības, RTU, 2015

MAĢISTRA DARBI:

1. Jūlija Perveņecka, DMABI savienojuma un tā atvasinājumu plāno kārtiņu elektriskās īpašības, LU FMF, 2015, 68 lpp

2. Igors Mihailovs, Racionālas kvantu ķīmiskās aprēķinu metodes izvēle molekulu jonizācijas enerģijai un elektrontieksmei kondensētā fāzē, RTU LĶMZF, 2015

3. Mārtiņš Narels, Piranilidena atvasinājumu optiskās un pastiprinātās spontānās emisijas īpašības PVK matricā, LU FMF, 2015, 51 lpp.

4. K.Klismeta, Azobenzolu saturošs molekulārais stikls kā optiskā ieraksta materiāls, Maģistra grāds, LU CFI, 2015.

5. Anastasija Ivanova, Organometālisko svina halogenīdu perovskīta saules elementu izveide un izpēte, RTU LĶMZF, 2015.

6. Karīna Siltāne, Amorfo fāzi veicinošus aizvietotājus un cianoetiķskābes akceptoro fragmentu saturošu luminoforu sintēze un īpašības, RTU LĶMZF, 2015

7. Elīna Misiņa, Pirimidīn-2,4,6(1h,3h,5h)-triona fragmentu saturošu 4h-pirān-4-ilidēn un piridīn-4(1h)-ilidēn atvasinājumu sintēze un to luminoforās īpašības, RTU LĶMZF, 2015

8. Toms Puciriuss, Amorfu fāzi veidojošu mazmolekulāru organisku irīdija (III) kompleksu sintēze un to gaismas emisijas īpašības”, RTU LĶMZF, 2015