
Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) ar gandarījumu piedalās jaunā Latvijas–Šveices sadarbības projektā, kur viens no mērķiem ir veicināt ilgtspējīgāku un efektīvāku enerģijas uzglabāšanu un transmisiju ar projektu LACISE. Iniciatīva noritēs 2025. – 2029. gadam, apvienojot vadošās akadēmiskās institūcijas un uzņēmumus no abām valstīm.
Projekta koordinators un LU CFI Enerģijas materiālu laboratorijas vadītājs Gints Kučinskis medijiem norāda, ka šī sadarbība ievērojami veicinās pētniecību viedo tīklu, enerģijas uzkrāšanas tehnoloģiju, bateriju un ūdeņraža enerģijas materiālu jomās. "Papildus tām tiks attīstīta arī ilgstoša sadarbība ar vadošajām Šveices pētniecības iestādēm, sniedzot vērtīgu platformu augsta līmeņa pētniecības pasākumiem turpmāko 4,5 gadu laikā. Turklāt tas nodrošina iespējas apmācīt un mentorēt studentus, sagatavojot viņus kļūt par nākotnes zinātniekiem un nozares ekspertiem šajās kritiski svarīgajās un strauji augošajās sfērās" tā Kučinskis.
Runājot par projekta detaļām, viņš tālāk skaidro, ka Latvijas pusē LU CFI pētnieki virzīs tieši projekta daļu par enerģijas uzglabāšanu (sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti), darbojoties pie bateriju materiāla izstrādes un ūdeņraža iegūšanas. Projektā zinātnieki pētīs, kā katodā varētu izmantot kobaltu nesaturošu materiālu, kas būtu veidots no pieejamākiem resursiem un būtu videi draudzīgāks nekā šobrīd izmantotie materiāli, bet nezaudētu savu veiktspēju. Vēl viens tāds materiāls varētu būt litija dzelzs mangāna fosfāts, ko izmantotu ekonomiskās klases litija jonu baterijām ar lielāku svaru un izmēru.
Nobeigumā Gints uzsver arī elektroenerģijas tīkla balansēšanas aktualitāti – tā kā arvien vairāk elektroenerģijas ražo no atjaunīgiem resursiem, jāmainās arī, piemēram, spējai uzglabāt iegūto enerģiju. Gāzes turbīnu var izslēgt, kad elektrības jau ir gana, bet sauli un vēju apturēt nav iespējams, tādēļ ir svarīgi paturēt prātā inovāciju starpdisciplinaritāti.