Viens no daudzajiem projektiem, kur piedalās Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) ir Interreg Latvijas–Lietuvas projekts LAKES GO DIGITAL (projekta nr. LL-00256), kura ietvaros institūts nodrošina ūdens kvalitātes sensoru tehnoloģiju viedām bojām, kas būtiski modernizēs ūdens kvalitātes uzraudzību Latvijas un Lietuvas ezeros. 

Lielajā Ludzas ezerā tuvākajā laikā tiks izvietotas bojas, kas reāllaikā nodrošinās datus par svarīgiem ūdens kvalitātes parametriem, piemēram, hlorofila koncentrāciju un duļķainību. Šī ir nozīmīga inovācija, kas ļaus atteikties no sezonālajiem grožiem paraugu ņemšanas metodēm un ļaus ātrāk reaģēt uz potenciāliem draudiem, piemēram, zilaļģu savairošanos. Projekta laikā viedās bojas izvietos arī 5 citās ūdenstilpēs – Germantas un Mastis ezeros (Telšu apriņķī, Lietuvā), Lunkas un Mičurinieša ezeros (Augšdaugavas novadā, Latvijā), kā arī Saldus ezerā (Saldus novadā, Latvijā). 

LU CFI ir atbildīgs par ūdens kvalitātes sensoru moduļu izstrādi, kas apvieno mikrospektrometra tehnoloģiju ar automatizētu datu apstrādi, ļaujot pašvaldībām, zinātniekiem un ezeru apsaimniekotājiem pieņemt savlaicīgus, uz faktiem balstītus lēmumus par ūdens kvalitātes uzlabošanu un aizsardzību. 

Projekts LAKES GO DIGITAL tiek īstenots Latvijā un Lietuvā ar mērķi izveidot reģionālu reāllaika ezeru monitoringa tīklu. Apvienojot viedās bojas, progresīvas sensoru sistēmas un automatizētu datu apstrādi, tiek piedāvāta efektīva un caurspīdīga pieeja ezeru uzraudzībai. LU CFI ar lepnumu piedalās šīs tehnoloģijas ieviešanā, kas var kalpot par piemēru arī ūdenstilpēs ārpus Baltijas reģiona. 

Vairāk par LAKES GO DIGITAL projektu 

Dalīties