17. aprīlī Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” uz sarunu viesojās Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) direktora vietnieks zinātnes jomā Andris Šternbergs, kā arī Rīgas Tehniskās universitātes Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta direktors Kārlis Dreimanis.

Raidījuma galvenā tēma bija centieni tepat uz Zemes ar zinātnes palīdzību izzināt un atdarināt procesus Visumā (gan šobrīd, gan tā pirmsākumos), lai gūtu zināšanas par elementārdaļiņām un fizikas likumiem, kā arī lai izmantotu šīs zināšanas savā labā enerģētikas kontekstā.

Andris Šternbergs sniedza savu ekspertīzi par kodolsintēzi – kādi ir tās ekoloģiskie un energoefektivitātes aspekti, izmantojamo izejvielu apsvērumi u.tml. LU CFI direktora vietnieks zinātnes jomā komentēja arī nozares attīstības, piemēram, centienus komercializēt kodolsintēzes procesus (piemēram, ar General Fusion izstrādāto LM26).

Ņemot vērā, ka Kārlis Dreimanis diskusijai pieslēdzās no CERN uz Šveices-Francijas robežas, apspriests tika arī Lielais hadronu paātrinātājs (LHC), ko tas palīdz pētīt šobrīd un kādas durvis ar to (un tā nākotnes iterāciju, proti, LCC) pētnieki centīsies atslēgt nākotnē.

Raidījuma gaitā vadītāja izcēla arī pāris jautājumus, kas cirkulē tautas lokos – bažas par negadījumu sekām, lielo enerģijas patēriņu. Abi viesi pamatoti apliecināja, ka satraukumam par scenārijiem kā “melnā cauruma rašanās uz Zemes” nav pamata, kā arī bez ieguldījuma – vai tas būtu darbs, finansējums vai enerģija – progress nav iespējams.

Raidījuma ieraksts

Dalīties