Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Atskats uz izstādi “Vide un Enerģija”
Jānis Kleperis
30.10.2017

Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1 un izstādes “Vide un Enerģija” veidotāji pateicas LU CFI par dalību 13. starptautiskajā enerģētikas, energoefektivitātes, infrastruktūras un vides tehnoloģiju izstādē “Vide un Enerģija 2017”.

22. oktobrī Ķīpsalā noslēdzās starptautiskā enerģētikas, energoefektivitātes, infrastruktūras un vides tehnoloģiju izstāde “Vide un enerģija 2017”. Tajā savus jaunākos un labākos piedāvājumus prezentēja 96 uzņēmumi un organizācijas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Čehijas, Baltkrievijas, Kanādas un Zviedrijas.

Četru dienu laikā, no 19. līdz 22. oktobrim, apmeklētājiem bija iespēja vienuviet apskatīt videi nekaitīgas notekūdeņu attīrīšanas sistēmas un taupīgas apkures iekārtas, uzzināt par atkritumu šķirošanas iespējām, jaunumiem enerģijas ražošanā un energoapgādē, turklāt arī par iespējām kontrolēt patēriņu un ietaupīt. Kopumā četrās dienās ar daudzveidīgo “Vide un enerģija 2017” piedāvājumu iepazinās 19 786 apmeklētāji. Līdzās iepriekšminētajam, varēja uzzināt arī par daudziem jauniem pētījumiem un izgudrojumiem, sevišķi LU CFI stendā.

Īpašu uzmanību izstādē guva videi draudzīgs transports! E-mobilitātes stendā “Viedais transports” bija aplūkojami elektroautomobiļi, tricikli un velosipēdi, kā arī jaunais ūdeņraža automobilis “Toyota Mirai”. Lai izprastu tā darbību, skatītājiem tika ieteikts apmeklēt LU CFI stendu, kur jaunieši demonstrēja, kā deg’’sūna no ūdeņraža gāzes ražo elektrību. Viens no aktīvajiem jauniešiem institūta stendā – Ingars Lukošēvičs stāsta: “Atceros vienu cilvēku, kas pienāca paprasīt par ūdeņraža mašīnām, kā tās strādā, jo viņam pie Toyotas esot teikuši, ka mūsu stendā var uzzināt vairāk par ūdeņraža šūnām. Šis diezgan interesanti sanāca – pie pārdevējiem uzzināja par produktu un pie zinātniekiem uzzināja mazliet vairāk, kā tā strādā.”

Izstādē LU CFI stendā Nr. C1 četrās dienās aktīvi darbojās gan institūta jaunieši – Pēteris Lesničenoks, Ainārs Knoks, Ingars Lukošēvičs, Artis Volkovs, Meldra Ķemere, Andris Antuzevičs, jaunais pētnieks Aivars Vembris, daudz pieredzējušie inženieri, zinātnieki (Vladimirs Ņemcevs, Uldis Rogulis, Jānis Kleperis). Izstādi apmeklēja arī institūta administrācijas pārstāvji – Andris Šternbergs, Andris Ozoliņš.

Paldies institūtam, projektiem CAMART2, LATENERGI, IMIS2, Baltijas-Vācijas sadarbībai par iespēju institūtam četras dienas stāstīt izstādes saviem partneriem no citiem stendiem, sadarbības partneriem un apmeklētājiem par saviem pētījumiem, veiksmēm un atklājumiem; iespējām institūtā!

Noslēgumā īsi par saviem iespaidiem izstādē izsakās jaunieši.

Ainārs: Viens cilvēks interesējās par materiālu izpēti un apmācību. Viens nāca ar jautājumiem par stikla rūpniecības atkritumiem un testēšanu, iedevām viņam kontaktus un teicām lai cenšas sazināties pēc izstādes. Otrs kaut ko pārstrādei, līdzīgā veidā, bet jau ar konkrētu domu. Tas visdrīzāk nāks runāties par viņu interesējošiem jautājumiem.

Pēteris: Bija interese no skolēniem kuri nebija dzirdējuši par Saules kausu. Tāpat vairāki uzņēmēji bija ieinteresēti Open laboratory iespējās un solījās sazināties par sev interesējošajiem tematiem. Piemēram gaisa plūsmu rotācijas virziena nozīmīgumu atkarībā no novietojuma uz zemeslodes, pieminekļu krāsu analīzi periodam atbilstošu materiālu izvēlei restaurācijā un dažādu drošības, emisiju pārbaužu veikšanu būvgružu atkārtotai izmantošania ekobūvmateriālu izstrādē. Bija liels prieks pārrunāt unikālā OLED esamību un prieks kopīgi ar Organisko materiālu laboratoriju lepoties par šo sasniegumu. Tāpat bija noderīgi diskutēt par CAMART iespējām palīdzēt sabiedrības izglītošanā un zinātnes piējamības veicināšanā. Kopumā izdevās šogad izvairīties no nefizikāliem jautājumien un arī bija prieks redzēt preses interesi mūsu stendā. Kā vienmēr bija arī patīkami turpināt diskusijas ar jau pazīstamiem uzņēmējiem kuri paši rūpējas par savu uzņēmumu attīstīšanu un energoefektīvaku risinājumu izmantošanu savos uzņēmumos - Keramserviss un Ikšķiles saldējums, kā arī uzzināt par citiem Latvijā aktuāliem virzienem kuros darbojas vietējie uzņēmēji.

Ingars: Bija ļoti daudz cilvēku, kas kaut kur sarunas vidū uzdeva jautājumu “Kur to var izmantot?” ar to domājot komerciāli iegūstamas lietas. Šie visi gadījumi man lika vairāk apstiprināt nesen dzirdētu frāzi “mēs visi esam tikai lietotāji”, cilvēki kas pērk un lieto, neko baigi neveidojot. No šī secinājuma parādās viena ļoti būtiska atziņa – zinātniekam mūsdienās ir nepieciešams veikt tādus pētījumus, kuri veicinātu dažādu produktu attīstību vai izveidi. Nepieciešams tik tālu, ka citādāk, es teiktu, ka nevar. Tad nu varētu teikt, ka vislielākais spēks, kas varētu virzīt zinātnes attīstību ir tieši pircēji. Itkā varētu būt banāla atziņa, toties interesanti to iegūt praktiski, pašam domājot soli pa solim.

Uz tikšanos nākamgad – Latvijas 100gades izstādē “Vide un Enerģija” no 19. līdz 21. oktobrim!