Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Laboratorijas sasniegumi laika posmā 2003. – 2013.
Pēdējās izmaiņas veiktas:
06.12.2015

Nitrīdu 0D, 1D un 2D struktūru sintēze ar MOCVD metodi LED pielietojumiem

Mūsu rīcībā ir AIXTRON Metāla Organisko tvaiku ķīmiskās uzputināšanas (MOCVD) iekārta 0D, 1D un 2D nitrīdu materiālu audzēšanai. Iekārta var tikt izmantota arī citu materiālu audzēšanai (piemēram, grafēns, silīcija nanovadi, utt.) Ar šo iekārtu ir iespējams izaudzēt augstas kvalitātes gaismas diodes (LED). Piemēram, mēs izaudzējām 382 nm InGaN/AlGaN LED diodi uz safīra pamatnes ar kvantu akas struktūru [1]. Struktūras, kas balstītas uz AlGaN savienojumu, var tikt izmantotas kā UV vai VUV gaismas avoti. Nitrīdu nanovadi ir ļoti perspektīvi materiāli, lai izstrādātu jaunas paaudzes gaismas avotus, piemēram, nano- LED masīvus. Pašlaik mēs strādājam tajā virzienā [2].

Nanovadu un nanokristālu sintēze un izpēte

Ar koloīdķīmijas metodēm sintezētu nanokristālu (kvantu punktu) saules šūnas ir jauna sfēra fotovoltaikā. Nanokristālu saules šūnu ražošanas galvenā priekšrocība ir iespēja uzklāt nanokristālu plānās kārtiņas uz šķīduma bāzes. Tas dod iespeju kombinet nanokristalus ar fotoaktiviem polimeriem un ari uzklat tos uz lokanas pleves. Piemeklējot nanokristālu materiālu un izmēru (nanokristālu aizliegtas zonas platums var būt atkarīgs no kristāla izmēra), var izveidot sistēmu, kas labi pielāgota saules spektram. Mēs sintezējām un pētījām metāla oksīdu (piemēram, cinka oksīds) un metāla sulfīdu (piemēram, svina sulfīds) nanokristālus un to pielietojumu saules šūnu izstrādei [3].

Metāliskās nanodaļiņas un nanovadi (zelts, sudrabs) ir perspektīvi risinājumi jaunas paaudzes saules šūnām. Nanovadi arī var tikt sintezēti no šķīduma. Metālisko nanovadu perkolējošie tīkli var tikt pielietoti kā caurspīdīgie vadošie elektrodi, kas ir katras plāno kārtiņu saules šūnas obligāta sastāvdaļa. Nanovadi var tikt uzklāti uz lokanas plēves vai uz fotoaktīva polimera pie istabas temperatūras, kas ir svarīgi, lai nesabojātu organisku materiālu. Sadarbībā ar Fizikas institūtu (Tartu Universitāte) mēs pētījām sudraba nanovadu mehāniskas īpašības – elastīgu un plastisku deformāciju, ka arī plaisu veidošanās mehānismu [4].

Silīcija plāno kārtiņu saules šūnu izpēte un izstrāde

Plāno kārtiņu amorfā silīcija saules šūnu ražošana ir perspektīva no to efektivitātes paaugstināšanas un izgatavošanas izdevumu viedokļa. Amorfā silīcija saules šūnu efektivitāte samazinās laikā metastabilo gaismas inducēto defektu veidošanās dēļ. Lāzera kristalizācija palīdz novērst šo efektu. Galvenie a-silīcija lāzera kristalizācijas efekti ir dopantu aktivēšana un lādiņnesēju kustīguma palielināšana apstrādātā silīcija lielāka kristāliskuma dēļ [5]. Lāzera kristalizācijai mūsu pētījumos tiek lietots redzamā lāzera stars pretstatā plaši lietojamai eksimera lāzera kristalizācijai, kas spēj apstrādāt tikai ap 100 nm dziļu a-silīcija slāni. Izmantojot redzama diapazona lāzerus, mēs varam vienlaicīgi kristalizēt cauri visu p-i-n saules šūnas struktūru. Svarīgs lāzera kristalizācijas papildu efekts ir sākotnēji gludas virsmas teksturēšana, kas samazina krītošās gaismas atpakaļatstarošanos un palielina saules šūnas efektivitāti [6].

Kodoltermiskās plazmas un kodoltermisko reaktoru sienu materiālu optiskā spektroskopija

EURATOM projekta Laser Ablation Spectroscopy for Impurity Depth Profiling and Concentration Imaging in Plasma ietvaros tika izstrādāta lāzerablācijas spektroskopijas metodika ātrai pirmās kodolsintēzes reaktoru sienas materiālu virsmas kvalitatīvajai un kvantitatīvajai analīzei [7]. Svarīgākās kodoltermisko iekārtu problēmas ir oglekļa slāņu nogulsnēšanās, volframa un oglekļa migrācija, kā arī ūdeņraža izotopu difūzija un aizturēšana kodoltermisko reaktoru sienas materiālos. Divstaru lāzerablācijas spektroskopija ļauj raksturot piemaisījumu koncentrāciju, profilu un eroziju raksturošanu ITER līdzīgos sienu materiālos.

Atsauces

[1] L. Dimitrocenko, J. Grube, P. Kulis, G. Marcins, B. Polyakov, A. Sarakovskis, M. Springis, I. Tale. AlGaN–InGaN–GaN Near Ultraviolet Light Emitting Diode, Latvian Journal of Physics and Technical Sciences, 45, 25–32, (2008)

[2] L. Dimitrocenko, K. Kundzins, A. Mishnev, I. Tale, A. Voitkans, P. Kulis. Growth temperature influence on the GaN nanowires grown by MOVPE technique, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, 23, Article number 012026, (2011)

[3] P. Kulis, J. Butikova, B. Polyakov, G. Marcins, J. Pervenecka, K. Pudzs, I. Tale. Work function of colloidal semiconducting nanocrystals measured by Kelvin probe, IOP Conf. Ser.: Materials Science and Engineering, 38, 012048, (2012)

[4] S. Vlassov, B. Polyakov, L.Dorogin, M. Antsov, I. Kink, M. Mets, M.Umalas, R. Saar, R. Lõhmus. Elasticity and yield strength of pentagonal silver nanowires: in situ bending tests. Submitted.

[5] G. Marcins, J. Butikova, I. Tale, B. Polyakov , R. Kalendarjov, A. Muhin. Crystallization processes of amorphous Si by thermal annealing and pulsed laser processing, IOP Conf. Ser.: Materials Science and Engineering, 23, 012035, (2011)

[6] J. Butikova , G. Marcins, B. Polyakov, A. Muhins, A. Voitkans, I. Tale. Processing of amorphous Si by pulsed laser irradiation at different wavelengths, IOP Conf. Ser.: Materials Science and Engineering, 38, 012009, (2012)

[7] J. Butikova, A. Sarakovskis, I. Tale. Laser-induced plasma spectroscopy of plasma facing materials. 35th EPS Conference on Plasma Physics, ECA, 32, P-2.011, (2008).