Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

SAULES KAUSS 2017

30.05.2017

2017. gada 3. jūnijā jau desmito gadu Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) organizēs Saules Kausa pasākumu, lai veicinātu un attīstītu Latvijas jauniešu zināšanas par videi draudzīgiem un energoefektīviem risinājumiem transporta nozarē mūsdienu pasaulē.

Pasākuma programma

09:00 – 9:50 Reģistrācija, modeļu novērtēšana, izstādīšana

10:00 – 10:30 Atklāšana (uzrunas, norādījumi)

10:30 – 13:00 Sacensības atkarībā no laika apstākļiem

13:00 – 14:00 Dažādu saules un citu alternatīvās enerģijas mehānismu demonstrējumi

14:00 – 15:00 Lekcijas sievietes ceļu zinātnē Ilzes ceļš zinātnē (Ilze Dimanta);

15:00 - 16:00 Apbalvošana

12:00 – 14:00 Pusdienas LU CFI kafejnīcā (slīdošais grafiks)


Tā ietvaros skolēniem, izmantojot piešķirtos izejmateriālus vai/un sev pieejamos materiālus, jāizveido ar Saules enerģiju darbināmi transportlīdzekļu modelīši, sacensībām ātruma, spēka un ūdens disciplīnās. Saules Kauss 2017 noslēguma pasākumā saulainā maija sestdienā 3. jūnijā 5.-12. klašu skolēniem būs iespēja praktiskā veidā demonstrēt savas idejas, zināšanas un prasmes energoefektīvu un atjaunojamu resursu izmantošanā, piedaloties sacensībās ar pašu veidotiem ūdens, zemes, gaisa transportlīdzekļu modelīšiem, kurus darbina tīra Saules enerģija.

Arī 2017. gadā tradicionālajā Tautas klasē sacensībās mazos modeļus veido komandas, kurā katrā ir 2 - 3 cilvēki (no vienas skolas ne vairāk par 3 komandām) no vienādiem motoriem un saules baterijām, kurus organizatori izsniedz/aizsūta katrai komandai, kura būs pieteikusies Tautas klasē. Pavisam tiks izsūtīti 60 komplekti, pēc principa – kurš pirmais piesakās un pirmais ir atsūtījis skici savam iecerētajam Saules enerģijas transportlīdzeklim (lūdzu sekot līdzi informācijai http://www.cfi.lu.lv/saules-kauss/).

Meistaru klasē piesakās komandas (arī katrā 2-3 dalībnieki un ne vairāk kā 3 no vienas skolas), kuras Saules transportlīdzekli būvē no saviem materiāliem, nepārsniedzot sacensību nolikumā noteikto maksimālo saules paneļu izmērus.

Iepriekšējos gados skolēni jau pierādījuši, ka veiksmīgi spēj izgatavot nelielus ar Saules enerģiju darbināmus sauszemes un ūdens transportlīdzekļu modelīšus, tikai ar lidaparātiem gājis grūtāk. Deviņos gados esam auguši un izglītojušies, LU CFI Saules Kausam ir izveidojies uzticamu atbalstītāju loks no skolām dažādos Latvijas novados un Rīgā.

Varam censties veikt lielākus darbus! Pērn tas bija Saules velosipēds – divi braucamie ar ko cilvēkam pašam iespējams pārvietoties, izmantojot Saules enerģiju, tika demonstrēti: Izziņas un eksperimentu centrs “Lielvārdi” pieturējās pie klasiskā divriteņa koncepcijas, bet LU CFI studentu-inženieru komanda bija izveidosi neparastu trīsriteni. Vēl nav apgūta Daugava, kas tek blakus institūtam – vai pa to nevarētu braukt Saules motorlaivas (piepūšamas, saliekamas)?

Gaidām Jūsu atbildes, ierosinājums; pieteikums komandām tiks izveidots internetā. Sekojiet informācijai!

Pieteikuma anketu varat atrast šeit.

Informācija: http://www.cfi.lu.lv/saules-kauss/

Kontakti:

sauleskauss@gmail.com

Pēteris Lesničenoks: peteris.lesnicenoks@h2lv.eu

Jānis Kleperis: kleperis@latnet.lv